Tenth Anniversary Waltz - 22nd April 2006
Posn. Race No. Name Club Cat Time
1 357 Jebb Rob Bingley M 01:31:00
2 398 Lennox Jethro Shettleston Harriers M 01:31:49
3 325 Holmes Ian Bingley MV40 01:33:31
4 72 Booth Simon Borrowdale M 01:33:45
5 171 Davies Phil Borrowdale M 01:34:00
6 616 Taggart Lloyd Dark Peak FR M 01:34:27
7 306 Heneghan John Pudsey & Bramley M 01:35:56
8 168 Davies Jim Borrowdale M 01:36:44
9 329 Hope Dan Pudsey & Bramley M 01:37:22
10 18 Athersmith Lee RAF AC M 01:37:27
11 688 Werrett Tim Mercia FR M 01:37:47
12 662 Vale Pete Mercia FR M 01:37:54
13 575 Siemaszko Lee Borrowdale M 01:38:13
14 649 Tresidder Esmond Carnethy M 01:38:27
15 554 Schofield Andrew Scoffer Borrowdale M 01:38:32
16 166 Davies Andrew Borrowdale MV40 01:38:38
17 264 Gray Karl Calder Valley FR M 01:38:46
18 705 Whyatt Mike Bowland FR MV40 01:38:52
19 373 Kay Darren Horwich RMI M 01:38:56
20 67 Bolland Brendan Horwich RMI M 01:38:59
21 253 Golding Dan Ambleside AC M 01:39:18
22 543 Roberts Mark Borrowdale MV40 01:39:26
23 601 Stainer Simon Ambleside AC M 01:39:33
24 212 Fanning Mike Borrowdale M 01:40:11
25 504 Pattinson Richard Pudsey & Bramley MV40 01:40:16
26 181 Deegan Jonathan Ambleside AC M 01:40:22
27 743 Wright Andrew Ronhill Cambuslang M 01:40:33
28 703 Whitlie Stewart Carnethy MV40 01:41:15
29 75 Bottomley Stephen Pudsey & Bramley M 01:41:32
30 1 Abdelnoor Ben Ambleside AC M 01:41:39
31 744 Wright Andrew Mercia FR MV40 01:42:27
32 205 Ervine Brian Mourne Runners M 01:42:36
33 59 Blackett Joe Dark Peak FR MV40 01:42:41
34 499 Owend Thomas U/A M 01:42:54
35 623 Taylor Dave Dark Peak FR MV40 01:43:06
36 508 Peachey Simon Carnethy M 01:43:14
37 604 Stead Charles Northumberland FR M 01:43:31
38 11 Anthony Alasdair Ochils Hill Runners M 01:43:39
39 582 Smale Chris Todmorden Harriers MV40 01:43:54
40 473 Neill Dave Staffs Moorlands AC MV50 01:44:01
41 429 McGaff Tom Cheshire Hill Racers MV50 01:44:08
42 237 Gallagher Ronnie Carnethy MV40 01:44:11
43 172 Davis Adrian R Carnethy MV40 01:44:13
44 436 McQueen James Eryri M 01:44:14
45 403 Little Robert Dark Peak FR M 01:44:59
46 585 Smith Anthony Ambleside AC M 01:45:05
47 202 Egner Mike Denby Dale Travellers MV50 01:45:06
48 523 Pyke Stephen Staffs Moorlands AC MV40 01:45:23
49 740 Wrench Andrew Todmorden Harriers MV40 01:45:24
50 387 Lamb Roger Mercia FR MV40 01:45:28
51 673 Ward Adam Carnethy MV40 01:45:31
52 233 Fray Colin Cheshire Hill Racers MV40 01:45:32
53 417 Marsden Shaun Dark Peak FR M 01:45:33
54 287 Harding Kevin Tring Running club MV40 01:45:34
55 94 Brunt Tom Holmfirth Harriers M 01:45:59
56 328 Hope Chris Borrowdale M 01:46:05
57 91 Briggs Geoff Pennine FR MV40 01:46:08
58 250 Godsman Shaun Todmorden Harriers M 01:46:09
59 12 Archbold James Borrowdale MV40 01:46:22
60 230 Fowler Malcom Cheshire Hill Racers MV40 01:46:23
61 414 Mikkelsen-Barron Martin Keswick M 01:46:30
62 411 Macina Stefan Pudsey & Bramley M 01:46:33
63 238 Gamble Ed Cheshire Hill Racers MV40 01:46:45
64 396 Leigh Christopher Trafford M 01:46:48
65 527 Rank Julian Holmfirth Harriers MV40 01:46:50
66 243 Gilchrist Dave Altringham & District AC MV40 01:46:58
67 548 Robinson Mike Dark Peak FR M 01:46:59
68 552 Russel Mark Bolton Metro Tri Club M 01:47:04
69 546 Robertshaw Andrew Otley AC M 01:47:17
70 50 Bell Steve Dark Peak FR MV40 01:47:23
71 446 Milliken Dave Salford M 01:47:30
72 177 Dawson Jerry CFR MV40 01:47:33
73 14 Ascroft Jon Carnethy M 01:47:40
74 350 Jackson Steve Horwich RMI MV50 01:47:51
75 535 Reedy Matt Ambleside AC M 01:48:05
76 56 Birch David Keswick M 01:48:10
77 304 Hemsley Jason Pudsey & Bramley M 01:48:18
78 483 Nuttall Dave Clayton le Moors MV40 01:48:18
79 338 Howard Christine Matlock AC F 01:48:31
80 506 Patton Richard Dark Peak FR M 01:48:55
81 147 Cornforth Paul Borrowdale MV40 01:49:11
82 600 Stafford Roland Mercia FR M 01:49:45
83 125 Chippendale Mark Bowland FR M 01:49:47
84 507 Patton Simon Dark Peak FR M 01:49:49
85 298 Hauser Andy Holmfirth Harriers MV50 01:49:56
86 438 Mellon Richard Bowland FR M 01:50:09
87 707 Wilby Dave Ilkley Harriers M 01:50:14
88 609 Suddaby Richard FRA MV40 01:50:21
89 364 Johnson Mike Bowland FR MV40 01:50:29
90 269 Greenwood Ian Clayton le Moors MV40 01:50:44
91 650 Troman Dave Keswick M 01:50:59
92 420 Massey Dave Horwich RMI MV40 01:51:00
93 533 Reade Chris Bowland FR MV40 01:51:04
94 327 Holt Jack Clayton le Moors MV50 01:51:08
95 444 Meyfroidt Johan Helm Hill Runners M 01:51:11
96 489 Oliphant Crawford Carnethy M 01:51:13
97 595 Spedding David Keswick MV60 01:51:14
98 377 Kellett Lloyd Keighley and Craven M 01:51:25
99 127 Clarke Andy Calder Valley FR MV40 01:51:34
100 699 White Natalie Bingley F 01:51:37
101 568 Shaw Andy Holmfirth Harriers MV40 01:52:02
102 563 Senior James Bingley M 01:52:07
103 626 Taylor Kenneth Rossendale Harriers MV50 01:52:09
104 412 MacNeil Graham Cheshire Hill Racers MV40 01:52:13
105 223 Fleetwood John U/A MV40 01:52:21
106 459 Moses Colin Bingley MV40 01:52:47
107 337 Horsfall Andrew Todmorden Harriers MV40 01:52:50
108 632 Thackray Robert U/A M 01:52:55
109 76 Boyle John Dark Peak FR M 01:53:02
110 199 Edward Tim Clayton le Moors MV40 01:53:06
111 107 Cadman Paul Mercia FR MV40 01:53:09
112 293 Harrison Rhett CFR MV40 01:53:15
113 284 Harbour Jason Clayton le Moors M 01:53:16
114 630 Taylor Sharon Bingley F 01:53:17
115 320 Hodgson Kieran Home Valley AC M 01:53:22
116 555 Schofield Graham Horwich RMI MV50 01:53:23
117 509 Pearce Graham Ilkley Harriers M 01:53:31
118 156 Crompton Peter CFR MV40 01:53:32
119 669 Walsh Mike Kendal AC MV50 01:53:41
120 485 Nuttall Joseph Cheshire Hill Racers M 01:53:49
121 51 Bell Willie CFR MV50 01:53:56
122 660 Upson Chris Westerlands MV40 01:54:02
123 633 Thomas Gavin Kendal AC MV40 01:54:13
124 599 Spilman Kevin Cheltenham Harriers MV40 01:54:15
125 570 Shaw Mark Lachaber AC MV40 01:54:24
126 468 Mykura Gillian Carnethy F 01:54:24
127 481 Nolan Mike Dark Peak FR M 01:54:47
128 461 Mouncy Andy Hinckley M 01:54:51
129 152 Coxon Syd Tynedale MV40 01:54:55
130 211 Fairmaner Bill Cheshire Hill Racers MV40 01:54:57
131 465 Murray Alastair Horwich RMI M 01:55:22
132 496 Overton Duncan Keswick MV50 01:55:26
133 593 Snowden Richard Totley AC M 01:55:32
134 408 Long Steve Tring Running club MV40 01:55:37
135 258 Goodison Brian Abbey Runners MV50 01:55:47
136 680 Watson David Holmfirth Harriers M 01:55:58
137 65 Blyth Barry Macclesfield Harriers MV50 01:56:01
138 263 Grant Ben Harrogate Harriers MV50 01:56:07
139 29 Bailey Kirstin Bingley F 01:56:09
140 31 Bailey Simon Mercia FR M 01:56:09
141 665 Waites Jo Calder Valley FR F 01:56:09
142 41 Bartlett Anna Shrewsbury AC F 01:56:09
143 561 Sedgwick Helen Ilkley Harriers F 01:56:11
144 574 Shuttleworth Colin Clayton le Moors MV40 01:56:20
145 544 Roberts Martin Todmorden Harriers MV40 01:56:31
146 550 Ruane Sean Eden Runners M 01:56:36
147 102 Burge Kate Stafford Harriers F 01:56:41
148 617 Tait Dave Dark Peak FR MV50 01:56:53
149 74 Booth Vinny Cheshire Hill Racers MV40 01:56:56
150 644 Thorn Jim Headington RR MV40 01:56:56
151 661 Vacqueray Richard Eden Runners M 01:57:02
152 66 Boardman Mark Newburgh Nomads MV40 01:57:03
153 210 Fairbrother Tim U/A M 01:57:04
154 696 White Andrew Hallamshire Harriers M 01:57:07
155 448 Minshull Julien Glossopdale Harriers MV40 01:57:09
156 510 Pearson Philip Saltwell Harriers MV40 01:57:11
157 752 Jeffrey Michael NFR MV40 01:57:12
158 739 Worswick Neil Clayton le Moors M 01:57:13
159 745 Wright Jon Todmorden Harriers M 01:57:14
160 10 Ansell Rick Tring Running club MV40 01:57:15
161 691 Whelan Alan Tring Running club MV40 01:57:19
162 501 Owens Garry Northumberland FR MV40 01:57:20
163 307 Heron Tony Dark Peak FR M 01:57:25
164 539 Riley Bob CFR MV40 01:57:27
165 687 Welsh Ali Bowland FR MV40 01:57:29
166 474 Nelson Mike Macclesfield Harriers M 01:57:30
167 77 Boyle John CFR M 01:57:31
168 126 Christie Malc Chorley Harriers MV40 01:57:32
169 114 Carr Kieran Clayton le Moors MV60 01:57:33
170 153 Craker Phil Ambleside AC M 01:57:34
171 676 Warhurst Ian Pennine FR MV40 01:57:35
172 451 Moore Jonathan Stainland Lions M 01:58:02
173 310 Heys Christopher Horwich RMI M 01:58:07
174 354 James Rob CFR MV50 01:58:09
175 672 Warburton Leigh Bowland FR MV40 01:58:25
176 500 Owens David Keswick MV40 01:58:28
177 200 Edwards Ryan Dark Peak FR M 01:58:29
178 215 Fawcett Ron Dark Peak FR MV50 01:58:47
179 312 Hinchliffe Phil Barnsley Harriers M 01:58:49
180 643 Thompson Shaun Saddleworth R M 01:59:02
181 349 Jackson Philippa Keswick F 01:59:05
182 336 Horrocks Brian Clayton le Moors MV40 01:59:06
183 413 Makin David Achille Ratti MV40 01:59:07
184 469 Mykura William Carnethy MV40 01:59:08
185 406 Loffill Ed Keswick M 01:59:27
186 464 Murfin John Settle Harriers M 01:59:30
187 68 Bolland Shaun Bowland FR M 01:59:38
188 684 Weetman Ian U/A MV40 01:59:42
189 424 McAra Graham Cheshire Hill Racers MV50 01:59:43
190 299 Keith Hayden Ellenborough M 01:59:49
191 671 Walton Brian Horwich RMI MV50 01:59:59
192 174 Davison Karen Dark Peak FR F 01:59:59
193 378 Kelly Paul Durham Fell Runners MV40 02:00:00
194 203 Ellmore Ian Scarborough AC MV40 02:00:11
195 724 Winder Jeff Calder Valley FR MV50 02:00:12
196 98 Buckley Derek Wesham Road Runners MV50 02:00:15
197 122 Charles Dave U/A MV40 02:00:21
198 137 Colclough Dale Staffs Moorlands AC MV40 02:00:23
199 285 Hardiman Neil Clayton le Moors M 02:00:24
200 326 Holmes Keith Dark Peak FR MV50 02:00:30
201 659 Unwin Darren Dark Peak FR M 02:00:37
202 442 Metcalf Phil U/A M 02:00:38
203 627 Taylor Max Helsby RC M 02:00:39
204 53 Batt Elizabeth Dark Peak FR FV40 02:00:41
205 204 Entwistle Simon Pennine FR MV50 02:00:45
206 401 Lewis Arwel Eryri MV40 02:00:45
207 79 Bradley Andrew CFR MV40 02:00:45
208 183 Diamantides Helene Carnethy FV40 02:00:59
209 706 Wigmore Nick Todmorden Harriers M 02:01:00
210 277 Hall Pete CFR M 02:01:05
211 443 Metcalfe Rachel Horwich RMI F 02:01:11
212 173 Davis Clive Bowland FR MV40 02:01:18
213 231 Foxwell Matt Kendal AC M 02:01:19
214 462 Muir Adrian Calder Valley FR MV40 02:01:23
215 557 Scott Dawn Lachaber AC F 02:01:25
216 280 Hamilton Robert Ilkley Harriers MV50 02:01:27
217 415 Mallen Michael Durham Fell Runners MV40 02:01:28
218 551 Rusius John Clayton le Moors MV50 02:01:29
219 419 Mason Charles CFR MV40 02:01:30
220 49 Bell Martin Borrowdale MV40 02:01:34
221 497 Owen David Ambleside AC MV40 02:01:47
222 456 Morton Muir U/A M 02:01:48
223 435 McNally Greg U/A M 02:01:49
224 322 Holcroft David Ambleside AC MV50 02:01:50
225 477 Nicholls Stephen Liverpool Harriers M 02:01:57
226 458 Morton Peter U/A MV40 02:02:11
227 339 Howard Geoffrey Ilkley Harriers MV60 02:02:12
228 267 Green Shane Pudsey & Bramley MV40 02:02:13
229 494 Osborne John Settle Harriers MV40 02:02:14
230 21 Atkinson Paul Calder Valley FR MV40 03:02:19
231 356 Jarrett Harry CFR MV50 02:02:23
232 61 Blaire-Fish John Carnethy MV50 02:02:24
233 569 Shaw Chris Clayton le Moors MV40 02:02:27
234 729 Wood Andrew Bingley M 02:02:34
235 430 McIver Janet Dark Peak FR F 02:02:36
236 666 Walker Craig Calder Valley FR M 02:02:50
237 8 Anastasi Andrew Glossopdale Harriers MV40 02:02:55
238 324 Holloway Darren Ilkeston Runners M 02:03:00
239 46 Bedwell Dai FRA M 02:03:19
240 47 Beels David Calder Valley FR MV50 02:03:21
241 34 Bamber Steve Preston Harriers MV40 02:03:24
242 652 Trueman Jim Pennine FR MV40 02:03:29
243 472 Naylor Dominic Glossopdale Harriers MV40 02:03:30
244 130 Clewes Matthew Mercia FR MV40 02:03:41
245 587 Smith Fred Saltwell Harriers MV40 02:03:45
246 85 Brentnall Alan Pennine FR MV50 02:03:46
247 534 Reedy Jane Ambleside AC F 02:03:50
248 344 Hulley Matthew Dark Peak FR M 02:03:57
249 308 Hesketh Tony Horwich RMI MV50 02:04:02
250 656 Tuson Paul Helm Hill Runners MV40 02:04:06
251 362 Joel Richard Ilkley Harriers M 02:04:08
252 64 Block Irvine CFR MV50 02:04:14
253 522 Pudge Ian Rossendale Harriers M 02:04:15
254 345 Hulme Tony Cheshire Hill Racers MV50 02:04:35
255 3 Adams Steve Dark Peak FR M 02:04:36
256 282 Hammond Steve Tattenhall Runners MV40 02:04:41
257 23 Atkinson Peter York Acorn MV40 02:04:43
258 32 Baldwin Mike Ilkley Harriers MV40 02:04:44
259 240 Garrett Helen U/A F 02:04:46
260 132 Clough Lynne Wigan Phoenix F 02:04:52
261 697 White Kevin U/A M 02:05:00
262 281 Hammond Sarah Tattenhall Runners FV40 02:05:09
263 343 Howie Andy Pennine FR MV50 02:05:16
264 42 Bass Owen Deeside Runners MV40 02:05:17
265 193 Duncan Alan Bowland FR MV50 02:05:30
266 160 Crowe Rachel Lytham St Annes Road Runners F 02:05:31
267 493 Orton Paul Southwell Running Club M 02:05:35
268 222 Fleet Gary Saddleworth R MV40 02:05:35
269 189 Doyle John Pennine FR MV40 02:05:42
270 170 Davies Nicola Borrowdale FV40 02:05:51
271 675 Ware Sam U/A M 02:05:54
272 36 Barclay Emma Ilkley Harriers F 02:06:03
273 567 Sharratt Rob Calder Valley FR M 02:06:19
274 716 Williams Morgan Ilkley Harriers MV40 02:06:26
275 28 Backhouse Stuart Scarborough AC MV40 02:06:30
276 355 Janaway Phil Macclesfield Harriers MV40 02:06:31
277 400 Lewis Andrew Shrewsbury AC MV50 02:06:36
278 720 Wilson Cath Clayton le Moors F 02:06:36
279 163 Cushion Toby U/A M 02:06:42
280 13 Armitage Neil Pudsey & Bramley M 02:06:47
281 542 Roberts Louise Keswick F 02:06:49
282 645 Tiffany Graeme Pudsey Pacers MV40 02:06:52
283 120 Chambers Howard Saddleworth R MV40 02:06:56
284 380 Kennedy Brian Settle Harriers MV40 02:06:57
285 340 Howard Michael Radcliffe AC MV40 02:07:02
286 220 Fines Helen Bristol & West Ac F 02:07:21
287 157 Crook John Skelmersdale Bounder Harriers MV40 02:07:25
288 309 Hewitson Kirsty U/A F 02:07:27
289 44 Baxter Gavin Holmfirth Harriers M 02:07:28
290 409 Lumb Stephen Durham Fell Runners MV40 02:07:29
291 358 Jenkins Kate Carnethy F 02:07:33
292 290 Harris Mark Todmorden Harriers M 02:07:52
293 559 Scotteny Richard Pennine FR MV50 02:07:53
294 318 Hodges Geoff Cheshire Hill Racers MV50 02:07:58
295 45 Becconsall Sue Bingley FV40 02:08:01
296 105 Burt Louise Fife AC FV40 02:08:03
297 648 Topliss Richard C Pennine FR M 02:08:08
298 155 Cripps Chris CFR M 02:08:10
299 48 Beetham John Keswick M 02:08:11
300 389 Laney Maureen Clayton le Moors FV50 02:08:12
301 484 Nuttall John Clayton le Moors MV60 02:08:19
302 605 Stephenson Dave Bingley MV40 02:08:20
303 734 Wood Martin CFR MV40 02:08:23
304 709 Wilkins Andy Glossopdale Harriers MV40 02:08:39
305 637 Thompson Jim Saltwell Harriers M 02:08:44
306 490 Oliver Andrew Manchester YMCA Harriers M 02:08:50
307 121 Chamley Anthoney Settle Harriers M 02:09:01
308 359 Jerram Rigby Kendal AC MV40 02:09:17
309 295 Harwood Craig Macclesfield Harriers MV40 02:09:25
310 321 Hodgson Phil Todmorden Harriers MV40 02:09:28
311 158 Crook Michael Horwich RMI MV50 02:09:31
312 628 Taylor Peter U/A MV40 02:09:39
313 721 Wilson David Bowland FR MV40 02:09:40
314 487 O'Keeffe Steven CFR M 02:10:00
315 118 Cash Rebecca Borrowdale F 02:10:07
316 540 Riley James Todmorden Harriers M 02:10:15
317 531 Ray Nick Ellenborough M 02:10:29
318 738 Woods Duncan North York Moors AC MV40 02:10:32
319 405 Lloyd Jayne Eryri MV40 02:10:36
320 311 Hill Graham Calder Valley FR MV40 02:10:38
321 376 Keeling David Cheshire Hill Racers MV40 02:10:42
322 598 Spencer John Rotherham Harriers MV40 02:10:49
323 536 Rhodes-Dawson Alastair U/A M 02:11:03
324 591 Smith Tony U/A MV40 02:11:06
325 363 Johnson Alex U/A M 02:11:10
326 245 Gillespie Robin Eden Runners M 02:11:16
327 679 Watson Al Holmfirth Harriers MV50 02:11:26
328 524 Quickfall Andy Newburgh Nomads MV40 02:11:31
329 394 Lee Andrew Rossendale Harriers M 02:11:33
330 115 Carslaw Ken U/A M 02:11:34
331 528 Raw Alison Durham Fell Runners FV40 02:11:36
332 478 Nixon Ashley Preston Harriers MV40 02:11:38
333 95 Bryan-Jones Gareth Ochils Hill Runners MV60 02:11:54
334 736 Woodbridge Mike U/A M 02:11:54
335 654 Turner Andrew Ellenborough M 02:12:14
336 422 Mc Goldrick Mark Settle Harriers M 02:12:18
337 133 Clough Susan Ambleside AC FV40 02:12:29
338 331 Hope John Pudsey & Bramley MV50 02:12:36
339 578 Singleton Peter Blackpool and Fylde MV40 02:12:38
340 518 Preston John Keighley and Craven MV40 02:12:38
341 335 Horney Nigel U/A MV40 02:12:48
342 37 Barker Nick Cheshire Hill Racers MV40 02:12:52
343 521 Pritchard Robert Skyrac MV50 02:12:59
344 366 Johnson Steffan CFR M 02:13:12
345 27 Ayres Kate Cheshire Hill Racers FV40 02:13:21
346 516 Potts Gary U/A M 02:13:24
347 382 Kilpatrick David Macclesfield Harriers MV40 02:13:24
348 471 Naylor David Clayton le Moors MV50 02:13:29
349 84 Breeze Graham Skyrac MV60 02:13:30
350 228 Forster Steve Preston Harriers M 02:13:39
351 445 Millen Blair Westerlands M 02:14:00
352 315 Hirst Andrew FRA MV40 02:14:12
353 352 Jagan Peter Bingley MV50 02:14:31
354 517 Preston Christine Keighley and Craven FV40 02:14:35
355 404 Livesey Fraser Howgill Harriers MV40 02:14:53
356 511 Pelly Dorothy Dark Peak FR FV40 02:14:57
357 217 Fell David CFR MV50 02:14:58
358 314 Hird Tamara Wharfedale Harriers F 02:15:16
359 573 Shotter Jean Holmfirth Harriers FV40 02:15:27
360 641 Thompson Neil Keswick M 02:15:29
361 572 Shenton Jim U/A M 02:15:39
362 712 Wilkinson Robert Headington RR M 02:15:50
363 100 Burchell Mike Pennine FR M 02:15:54
364 268 Greenwood Adie Keighley and Craven MV40 02:16:25
365 213 Farrar Martin Skyrac MV40 02:16:33
366 634 Thomas Nigel Helm Hill Runners M 02:16:42
367 713 Wilkinson Trevor CFR MV40 02:16:47
368 694 Whitaker Mark Keighley and Craven MV40 02:17:04
369 184 Dilks Colin Claremont Road Runners MV40 02:17:10
370 564 Shannon Alwynne Newcastle AC FV40 02:17:13
371 399 Leonard Richard Todmorden Harriers MV40 02:17:35
372 176 Dawe Michael U/A M 02:17:48
373 658 Underwood Toby Stainland Lions M 02:18:02
374 631 Telfer John U/A MV40 02:18:03
375 369 Jones Gwyn Bro Dysynni MV40 02:18:35
376 117 Casey Jackie Barrow Striders FV40 02:18:47
377 439 Mellor Jane Pennine FR FV40 02:18:52
378 301 Heaton Alan J Bowland FR MV50 02:19:39
379 333 Horn Mick Settle Harriers M 02:19:44
380 751 Smith Craig U/A M 02:19:45
381 175 Dawe Heather Ilkley Harriers F 02:19:52
382 638 Thompson John Skelmersdale Bounder Harriers M 02:20:33
383 351 Jackson Wayne Ellenborough M 02:21:03
384 313 Hind Mike Borrowdale MV50 02:21:15
385 608 Stupples Paul Newburgh Nomads M 02:22:25
386 624 Taylor Jo Bowland FR FV40 02:22:30
387 55 Bibby Andrew Todmorden Harriers MV50 02:22:54
388 323 Holding Hilary Carnethy F 02:22:59
389 218 Fellowes Natasha Eryri F 02:23:04
390 216 Feilding Frank Pennine FR MV50 02:23:17
391 677 Warren Arthur J FRA MV50 02:23:28
392 470 Nash Karen Preston Harriers FV40 02:23:35
393 625 Taylor John Bowland FR MV50 02:23:40
394 116 Carter Julie CFR FV40 02:24:35
395 185 Dodds Wendy Clayton le Moors FV50 02:24:40
396 708 Wilby Ken Fellandale MV50 02:24:45
397 227 Forrest Anna Ambleside AC F 02:24:55
398 353 James Mark Carnethy MV40 02:25:04
399 265 Green Darren U/A M 02:25:08
400 182 Dewhurst Gerry Radcliffe AC F 02:25:36
401 695 Whitaker Roger CFR MV60 02:25:49
402 292 Harrison Kelly Ilkley Harriers F 02:25:53
403 167 Davies Ian Retford MV40 02:25:57
404 566 Sharples Rachael Keighley and Craven FV40 02:26:03
405 22 Atkinson Paul U/A MV40 02:26:26
406 727 Winterburn Ian Dark Peak FR MV40 02:26:32
407 748 Yearsley Mark CFR MV40 02:26:35
408 391 Lawler Nick Keswick M 02:26:36
409 664 Wade Richard Holmfirth Harriers M 02:26:39
410 588 Smith Jane Todmorden Harriers FV40 02:26:42
411 201 Egan John Bingley M 02:26:43
412 547 Robertson Jane Westerlands FV40 02:26:44
413 71 Booth Robert W Keswick MV60 02:26:51
414 467 Musetti Catherine Ambleside AC FV40 02:27:15
415 99 Budgett Suzanne Horwich RMI FV40 02:27:19
416 190 Dring Craig Keswick MV40 02:27:39
417 239 Gardner Julie Dark Peak FR FV40 02:27:45
418 360 O'Dowd Joanne Eden Runners FV40 02:27:47
419 162 Culpan Dave Calder Valley FR MV40 02:27:55
420 692 Whewell Peter North York Moors AC MV50 02:28:05
421 513 Pollard Caroline North York Moors AC FV40 02:28:13
422 207 Evans Jim Ambleside AC M 02:28:21
423 520 Prichard Colin Carnethy MV60 02:28:33
424 300 Heath Alice Todmorden Harriers F 02:28:40
425 278 Hall Steve FRA MV40 02:28:44
426 93 Broom Denise Cheadle FV40 02:28:45
427 40 Barratt Neil Bingley MV40 02:28:48
428 749 Yeomans Allan Rossendale Harriers MV40 02:28:55
429 145 Coppack Pete Macclesfield Harriers MV50 02:28:57
430 119 Mills Celiia Calder Valley FR FV40 02:28:58
431 390 Latham Mark Bingley MV40 02:29:00
432 52 Beston Dave Calder Valley FR MV40 02:29:00
433 519 Price Huw FRA MV40 02:29:01
434 249 Godsman Sharon Todmorden Harriers F 02:29:02
435 244 Gilchrist Patric Keswick MV50 02:29:13
436 361 Joddrell John Pennine FR MV50 02:29:15
437 584 Smith Andy Telford AC MV40 02:29:19
438 479 Noble Lois Cosmic Hill Bashers FV40 02:29:37
439 108 Calladine Peter Saddleworth R MV50 02:29:42
440 303 Helliwell William FRA M 02:29:48
441 279 Halstead Robert Holmfirth Harriers MV40 02:29:51
442 208 Eveson Rob North York Moors AC M 02:30:08
443 553 Savage Barbara U/A FV40 02:30:12
444 197 Eardley Yvonne Pennine FR F 02:30:13
445 466 Murray Andrew U/A M 02:30:25
446 150 Cox Malcolm Sunderland Strollers MV40 02:30:33
447 678 Watkins Rhys Todmorden Harriers MV40 02:30:47
448 86 Brentnall Alison Pennine FR FV50 02:30:54
449 722 Wilson David Todmorden Harriers MV50 02:31:00
450 296 Haslam Claire Scarborough AC F 02:31:15
451 305 Henderson Sarah U/A F 02:31:19
452 92 Brook Guy Eden Runners M 02:31:21
453 272 Gunn Sharron Falkirk Victoria Harriers F 02:31:23
454 515 Porter David Keswick MV50 02:31:23
455 450 Moore Joanne Keswick F 02:31:29
456 5 Agg John FRA MV40 02:31:47
457 704 Whitworth Carl East Cheshire Harriers MV40 02:31:48
458 629 Taylor Roger U/A M 02:31:53
459 103 Burns Gary Horsforth Fellandale M 02:32:06
460 594 Sommerville Jim Holmfirth Harriers MV50 02:32:13
461 562 Sendlhofer Britta Ambleside AC F 02:32:24
462 270 Griffiths Lucy CFR F 02:32:27
463 580 Slack Conrad Keswick M 02:32:29
464 440 Menarry Alex Durham Fell Runners MV70 02:32:34
465 348 Hyde Thirza Calder Valley FR FV40 02:32:38
466 685 Weight Rebecca Bingley FV40 02:33:06
467 455 Morrison Wayne Todmorden Harriers MV40 02:33:15
468 636 Thompson George Clayton le Moors MV50 02:33:26
469 372 Kaushal Jason Westerlands MV40 02:33:28
470 512 Pennell Bill North York Moors AC MV50 02:33:31
471 214 Fawcett Dan Keswick M 02:33:34
472 590 Smith Ron Ambleside AC MV60 02:33:42
473 69 Boobyer Kate Pudsey & Bramley F 02:33:45
474 180 Day Lawrance Macclesfield Harriers M 02:33:51
475 101 Burdon Dave Pudsey Pacers MV50 02:33:58
476 294 Harvey Katherine Pennine FR FV40 02:34:01
477 579 Skelhorn Andrew Macclesfield Harriers MV40 02:34:03
478 371 Justin Patricia Pennine FR FV40 02:34:07
479 702 Whiteley Tim FRA M 02:34:10
480 70 Booth Brian Radcliffe AC MV50 02:34:11
481 87 Brian-Jones Kirsty Dark Peak FR F 02:34:12
482 491 Oliver Margaret Eryri FV50 02:34:13
483 418 Marsh John Tiviotdale MV50 02:34:24
484 209 Eyre Brian Salford Mets MV50 02:34:30
485 488 Oldfield Paul Clwydian Range MV40 02:34:42
486 241 Gauld Bill Carnethy MV70 02:34:45
487 639 Thompson Katy Clayton le Moors FV50 02:34:47
488 154 Cranston Robert Teviotdale Harriers MV40 02:34:55
489 224 Fletcher Jane Borrowdale F 02:34:55
490 39 Barnes Philip Helsby RC MV40 02:35:01
491 498 Owen Sue Ambleside AC FV40 02:35:09
492 291 Harrison David Keswick MV60 02:35:27
493 613 Swale Michael Skyrac MV50 02:35:34
494 9 Anderson Joanne Carnethy F 02:35:36
495 96 Buck Lindsay CFR FV40 02:35:57
496 615 Symonds Trevor North York Moors AC MV50 02:36:03
497 54 Beyer Trevelyan U/A M 02:36:06
498 6 Allison Helen U/A F 02:36:07
499 718 Willis David U/A MV50 02:36:08
500 577 Sinclair Andrew Macclesfield Harriers MV40 02:36:10
501 256 Gooch Rachel Ilkley Harriers FV50 02:36:23
502 447 Milner Trevor FRA MV50 02:36:36
503 97 Buckley Allan Keswick MV60 02:36:51
504 104 Burrows Ian Accrington Road Runners MV40 02:36:53
505 592 Smithurst Robin Black Combe MV40 02:36:55
506 657 Twyford Paul CFR MV50 02:37:14
507 88 Bridge Maureen Keswick FV50 02:37:22
508 113 Cappell Philip Ilkley Harriers MV40 02:37:29
509 365 Johnson Raymond CFR MV60 02:37:41
510 143 Coombes John Mercia FR MV60 02:37:42
511 690 Weston Rebecca CFR F 02:38:00
512 219 Fielding Geoffrey Rossendale Harriers MV60 02:38:08
513 297 Haslam Sue Scarborough AC FV50 02:38:43
514 655 Turner Kath Macclesfield Harriers FV40 02:38:44
515 60 Blackhurst Melanie Todmorden Harriers FV40 02:38:48
516 259 Goth Mandy Todmorden Harriers FV40 02:38:57
517 700 Whitegead David Kendal AC MV40 02:39:03
518 135 Coates Sarah U/A F 02:39:04
519 581 Sloan Robin Carnethy MV50 02:39:08
520 164 Dalton John Dark Peak FR MV50 02:39:17
521 642 Thompson Peter Clayton le Moors MV40 02:39:26
522 583 Smith Aidan Otley AC M 02:39:52
523 82 Bray Linda Morpeth Harriers FV40 02:39:55
524 144 Coope Paul FRA MV40 02:40:58
525 454 Haywood Barbara CFR FV40 02:41:11
526 476 Newsome Christoper G U/A MV60 02:41:23
527 388 Lander Polly CFR F 02:41:31
528 20 Atkinson Harry Bingley MV50 02:41:33
529 35 Banks Mick Calder Valley FR MV50 02:41:40
530 33 Ball Peter FRA MV50 02:41:47
531 43 Batley Stephen Skyrac MV50 02:42:22
532 316 Hirst Robert Clayton le Moors MV50 02:42:24
533 701 Whitelaw Alastair Calder Valley FR MV40 02:42:43
534 457 Morton Paul U/A M 02:43:02
535 698 White Mary Horwich RMI FV50 02:43:10
536 730 Wood David North Fylde AC MV50 02:43:15
537 503 Parrish David Achille Ratti MV40 02:43:26
538 112 Candeland David FRA MV40 02:44:04
539 714 Williams Alan Altringham & District AC MV40 02:44:20
540 19 Atkins Jan Chorley Harriers FV60 02:44:41
541 367 Johnson Sue Stafford Harriers FV50 02:45:14
542 192 Duffield Clare Todmorden Harriers F 02:45:16
543 225 Fletcher Julie Macclesfield Harriers F 02:45:44
544 111 Campbell Rod Staffs Moorlands AC MV60 02:45:59
545 505 Patton Dot CFR FV50 02:46:31
546 58 Bird Malcolm FRA MV60 02:46:32
547 232 Frame Andrew Bingley MV40 02:47:25
548 434 McManus Ian Irvine Athletic MV60 02:47:30
549 549 Rose Elaine Pennine FR FV40 02:47:46
550 146 Corbett Gary A Pennine FR MV40 02:48:17
551 342 Howells Judy U/A F 02:48:35
552 668 Walsh Martin Lytham St Annes Road Runners MV50 02:49:11
553 262 Graham Mark CFR MV40 02:50:42
554 288 Hardisty Shaun U/A M 02:50:58
555 266 Green Mary Bingley FV40 02:50:58
556 576 Simpson Mike CFR MV50 02:51:45
557 124 Chippendale Margaret Pennine FR FV60 02:52:04
558 235 Frost Michael Clayton le Moors MV50 02:53:26
559 106 Butcher Graham FRA MV50 02:55:04
560 206 Escritt Jack CFR MV70 02:55:14
561 73 Booth Sue Borrowdale F 02:55:26
562 728 Witham Helen Durham Fell Runners FV40 02:56:18
563 374 Kaye Gordon Bingley MV50 02:56:26
564 188 Downey Colin Dudley Kingswinford MV40 02:56:46
565 681 Watson Stephen CFR MV60 02:57:56
566 670 Walsh Paul Lytham St Annes Road Runners MV60 02:58:43
567 731 Wood Frank Horwich RMI MV60 03:03:05
568 618 Tait Richard Durham Fell Runners MV50 03:04:46
569 134 Clutterbuck Derek Todmorden Harriers MV70 03:13:39
570 426 McDonald Mike Bowland FR MV60 03:14:03
571 433 McLaughlin Patricia Westerlands FV50 03:14:25
572 393 Leathley Brian Clayton le Moors MV70 03:16:57
573 449 Mitchell Sarah CFR F 03:24:16
574 25 Autie Sarah U/A F 03:24:16
575 289 Hardy Jo CFR FV40 03:26:14
576 179 Dawson Roger Skyrac MV50 03:29:41
577 495 O'Toole Orna U/A F 03:57:39
578 719 Wilson Brian U/A MV60 04:04:04
579 741 Wrench Caroline U/A F 04:12:00
580 4 Addison Ian Keswick MV70 04:12:00
RETIREMENTS
1 24 Austin Tim Dark Peak FR M
2 81 Bray Kevin Morpeth Harriers MV40
3 161 Crowley-foxwell Michelle Ambleside AC F
4 251 Godwin Adam Rossendale Harriers M
5 252 Godwin Jim Rossendale Harriers MV50
6 254 Goldsmith Neil Pennine FR MV50
7 255 Gooch Kevin Ilkley Harriers MV50
8 271 Griffiths Richard J Holmfirth Harriers MV50
9 283 Hanna Edward Mourne Runners M
10 332 Hope Rob Pudsey & Bramley M
11 395 Lee Jackie Eryri F
12 589 Smith Martin Dark Peak FR MV40
13 683 Webster Karl Matlock AC M
14 717 Williams Stuart North Fylde AC MV40
15 725 Winn Jackie CFR MV50
16 747 Yapp Andrew Mercia FR MV40
This Years Team
Pre-race planning Gordon Johnson, Ian Whittaker, Alex Barnes, Steve and Wynn Cliff
Registration Anne Lamb, Andy and Louise Chammings, Alex Barnes, Rebecca Lamb, Wynn Cliff
Start / Finish Andy and Pam Farmer, and Ralph
Robinson Gordon Johnson, Eileen Bond, Mike Breslin, Alan the ranger
Hindscarth Nick Harris and Claire Kenny, Fiona Pudge
Dale Head Kevin Davidson, Richard Lamb and Ronnie Jackson
High Spy Yiannis Tridimas, Rob Woodall and Wayne Percival
Catbells Ann Lamb, Louise Chammings and Madeleine Watson
Results Andy and Pam Farmer, and Joe Lee
Runners for results Jack Conway & Harry Peters
The Bowley Scout Crew (car parking and dishing out food) Ian Whittaker, Bod, Dave, Drinky, Tom, Kev and Ev
Cakes Tom, Zita Sutcliffe, Pat Roberts, and Alex Barnes
Gates Ian Cliff, Keith Cliff, Mum Cliff, Tom Swinnerton, John Storey, Ian Roberts, Alex Miller
Damage Repairs Joss Conway
Mountain Rescue co-ord. Ian Roberts
Caterer Tim
Cake Makers Ann Graves, Wynn, Joss, Liz, and Alex
Car Park Field and Start / Finish Field Keith Harriman and Craig Beaty
SPONSORS INOV-8
Pete Bland Sports
Field and Trek
Foxfield Brewery