Waltz entries as of 2nd April

Posted on April 2, 2017 | Filed Under 21st Anniversary Waltz 2017 

Waltz entries – Updated, with  a few clubs and cats put right.

Anniversary Waltz
Waltz
Name Category Club
1 Foster Richard M North Leeds Fell Runners
2 Tarasiuk Adrian M Penistone
3 Bird Chris M Durham Fell Runner
4 Cunningham Sophie F Chorlton Runners
5 Dodds Wendy FV60 Clayton-le-moors
6 Jackson Paul MV40 Helm Hill
7 Saunders Marcus MV50 Lincoln and District
8 Rothwell Alexander M Ambleside AC
9 White Angela FV40 CFR
10 Ford Andy M Horwich RMI
11 Beveridge Emma F Macclesfield Harriers
12 Masset Den F Macclesfield Harriers
13 Beecroft Harley F Calder Valley
14 Minta John MV40 Calder Valley
15 Marchant Hazel FV40 Darwen Valley
16 Marchant Mark MV40 Darwen Valley
17 Biggs Dan M Calder Valley
18 Rothwell Tom M Ambleside AC
19 Troup Mike MV60 Ambleside AC
20 Clapp Jim MV60 Durham Fell Runner
21 Ferguson Calvin M Calder Valley
22 Russel Stuart MV40 Liverpool
23 Butler Nicky FV50 Keswick AC
24 Brown Steve MV50 Ambleside AC
25 Dowdall Jamie MV40 Darwen Dashers
26 Stewart Claire F Swaledale Runners
27 Gibbs Andy Chapman MV40 York Knavesmere
28 Grimwood Tim M Swaledale Runners
29 Price John MV60 Hothoofers
30 Keegan Thomas MV50 Howgill Harriers
31 Funnel Chris MV50 Clayton-le-moors
32 Barnett Rebecca F Swaledale Runners
33 Graham Caroline F Swaledale Runners
34 Oldham Ian MV40 Swaledale Runners
35 Councell Chris MV50 U/A
36 Pierce Jonathan MV50 Mercia
37 Frost Andrea FV50 Macclesfield Harriers
38 Croft Dan MV50 Macclesfield Harriers
39 Hobbs Paul MV40 Todmorden
40 Reid Caleb MV40 Borrowdale
41 Hobson Andrew M U/A
42 Wells Richard M Howgill Harriers
43 Barber Hilary F Keithley and Craven
44 Beckett Bill MV50 Chorley A&T
45 Weston Alison F Ilkley Harriers
46 Jenkinson Paul MV40 Eryri
47 Jenkinson Bronwen F Eryri
48 Wharton Mark MV50 Calder Valley
49 Snell Chris M Clayton-le-moors
50 Taylor Paul M Saddlworth
51 Pearce Matthew M NFR
52 Bibby Justin MV40 U/A
53 Egner Mike MV60 Settle Harriers
54 Gibson Carrie F Helm Hill
55 Simpson Julian MV40 Richmond and Zetland
56 Simpson Rebecca FV40 Swaledale Runners
57 Atherton Stephen MV60 Ambleside AC
58 Reed Peter MV60 NFR
59 Whittington Tom MV40 Macclesfield Harriers
60 Barnes Jo F Dark Peak
61 Robson John MV50 Helm Hill
62 Robson Marie F Helm Hill
63 Edmondson David MV50 Trawden
64 Tucker Hilary F North Leeds Fell Runners
65 Swarbrick Steve MV40 Bowland
66 Webber Zoe F Keswick AC
67 Mair Julie F U/A
68 Godfrey Katie F Royston Runners
69 Storozuk Craig M Trawden
70 Lindsey Gillian F Macclesfield Harriers
71 Cooke Tamsin F Calder Valley
72 Cooke James M Calder Valley
73 Lane Hilary FV50 North Leeds Fell Runners
74 Ralphson Iain MV40 Darwen Valley
75 Taylor Nick M U/A
76 Taylor Tim MV50 Burden Road Runners
77 Carter Martin MV50 Hay Hotfooters
78 Taylor Simon MV40 Darwen Dashers
79 Hancock Robin MV40 U/A
80 Pymm Simon M Horwich RMI
81 Charlton James M NFR
82 Hancock Martin MV40 Skipton
83 Mowbray Megan FV40 Hunters Bog Trotters
84 Ratcliffe Rowen F Saddlworth
85 Ross Stephen MV50 Lonsdale FR
86 Hall Ann FV50 North Leeds Fell Runners
87 Banks Steve MV40 Lincoln and District
88 Patel Manhar MV50 Calder Valley
89 Pollard Caroline F Wharfdale Harriers
90 Arthur Chris M Bowland
91 Stevens Richard MV40 Ambleside AC
92 Taylor Jennifer F U/A
93 Symonds Trevor MV60 U/A
94 Wright Denise FV40 Bingley
95 Carter Steven MV40 U/A
96 Dixon Simon MV40 Dark Peak
97 Fletcher Suzanne F Helsby RC
98 Killean Liz FV50 Fife AC
99 Grainger Moira FV50 Fife AC
100 Bowen Jo FV40 Pennine
101 Dixon Adrian MV70 U/A
102 Inman Jason MV40 Ochil Hill Runners
103 Tait Richard MV60 Keswick AC
104 Craven Jason M Rossendale
105 Connor Gerald MV60 Retford AC
106 Tinman Jon MV50 Rossendale
107 Holland Tony MV40 Lets-run.co.uk
108 Gordon Shelli F Lets-run.co.uk
109 McChesney David M U/A
110 Ward Claire FV40 Hunters Bog Trotters
111 Ward Ray MV40 Hunters Bog Trotters
112 Horney Nigel MV50 Keswick AC
113 Rouse Simone F U/A
114 Soles Dave MV50 Pennine
115 Bradley Dave MV50 Rossendale
116 Hewitson Andrew MV40 Lonsdale FR
117 Hitchen Scott MV40 Rossendale
118 Pearson Philip MV50 Northern Fells RC
119 Stockdale Darren M Darlington Harriers
120 Addyman Neil M Darlington Harriers
121 Halstead Emily F Darlington Harriers
122 White David MV40 Helm Hill
123 Aubrey Kathleen FV50 Helm Hill
124 Kimmins Damian MV40 Keswick AC
125 Fishwick Darren MV40 Chorley A&T
126 Flage Helen F Calder Valley
127 Hope-Jones Amelia F Hunters Bog Trotters
128 Heys Andrew M Blackburn Harriers
129 Davy Graham MV50 Calder Valley
130 Beesley Chris MV60 Settle Harriers
131 Pearcy Michael MV50 Dallam
132 Deadon Dave MV50 Dallam
133 Pretlove Lee M Royston Runners
134 Bartlett Robin MV50 Dallam
135 Eggett Chris MV40 NFR
136 Taylor Jason MV40 NFR
137 Hunt Andrew MV50 U/A
138 Johnson Lawrence MV50 Burden Road Runners
139 Buck Lindsay FV50 CFR
140 Hoare Dominic MV40 Bowland
141 Dring Craig MV40 Keswick AC
142 Basford Sharon FV40 Tattenhall Runners
143 Lyons Nick MV60 Lincoln and District
144 Garraghty Dave MV40 Lincoln and District
145 Dickson Gill FV40 Calder Valley
146 Sutcliffe Rod MV60 Calder Valley
147 Oliver Adam M Helm Hill
148 Gibbons Mary F Ilkley Harriers
149 Wilcock Matthew MV40 Trawden
150 Briggs Gareth MV40 Dark Peak
151 Barrett Neil MV50 Bingley
152 Goodyear Karen F U/A
153 Bretherton Kerrie-Anne FV40 Trawden
154 Graham Julie F Garstang
155 Broadhead Richard MV50 Ashbourne
156 Latham Nicki FV50 Calder Valley
157 Thompson Brian MV60 Helm Hill
158 Mason Gary MV50 Keswick AC
159 Pedder Susie FV40 Trawden
160 Jehan Jeremy MV40 Wye Valley Runners
161 Burgon Peter MV50 Lincoln and District
162 Gill Emma F Helm Hill
163 Lord Jo F Hay Hotfooters
164 Jeffery Craig MV40 Dark Peak
165 Hind Clark M Holmfirth Harriers
166 White Seamus MV40 Staffs Moorlands AC
167 Bethell David M Dark Peak
168 Dearden Martin MV40 Staffs Moorlands AC
169 Baker Darren MV40 U/A
170 Spencer Michelle FV40 Southport waterloo
171 Macilwaine Richard MV50 Spectrum Striders
172 Griffin David MV50 Dallam
173 Dixon Adrian MV70 U/A
174 Clarke Neil MV50 Macclesfield Harriers
175 Gillard Phil MV50 Helsby RC
176 Rudd John MV50 Perth Road Runners
177 Turner Paul MV40 Helm Hill
178 Birch Kirsty-Jane F Macclesfield Harriers
179 Baxter Gavin MV40 Holmfirth Harriers
180 Williams Mary F U/A
181 Chippendale Mark MV40 Bowland
182 Lydon Paul MV40 U/A
183 MacFadyen Brian MV60 Macclesfield Harriers
184 Forster Karon FV50 Calder Valley
185 Forster Kenny MV50 Spectrum Striders
186 Loan Tom M Keswick AC
187 Goorney Joanna FV40 Lytham St Annes RRC
188 Milton David MV50 Holmfirth Harriers
189 Harrod Lindsay F Helm Hill
190 Hind Mike MV60 Borrowdale
191 Kamarainen Outi F Ilkley Harriers
192 Thompson Honor F Skelmersdale Harriers
193 Tait Dave MV70 Dark Peak
194 Bryan Andy MV40 U/A
195 Shimwell Carolyn F Calder Valley
196 Biddle Andrew MV60 Rossendale
197 Thomson Grant MV40 Westerlands
198 Gittins Robert MV50 Macclesfield Harriers
199 Harrington Ian MV40 Helm Hill
200 Forster Steve MV50 U/A
201 Lewis Scott MV40 South Shields Harriers
202 Coldwell Jim MV40 Swaledale Runners
203 Burton David MV50 Keswick AC
204 Milliken Dave MV50 Horwich Harriers
205 Waddoup Markus M North Leeds Fell Runners
206 Matthews Jordan M U/A
207 Jackson Paul MV50 Chorley A&T
208 Williamson James M Clayton-le-moors
209 Bourne Matt MV40 Bowland
210 Hebson Andrew M Helm Hill
211 Hall Debbie F Holmfirth Harriers
212 Muir Alasdair MV40 U/A
213 Roberts Jim MV40 Keithley and Craven
214 Roe Tim M Helm Hill
215 Vincent Rachel F Tynedale
216 Burrow Amanda FV40 U/A
217 Burrow Craig MV40 U/A
218 McIntosh Wayne M Clayton-le-moors
219 Collier Scott M U/A
220 Edwards Anne F U/A
221 Singleton Rose F Northern Fells RC
222 Wallwork Adam M Trawden A/C
223 Robertson Janet F Helsby RC
224 Buck Sue F Helsby RC
225 Ellison Marcel M Rossendale
226 Hall Fiona FV40 Trawden
227 Gowans Deborah F Accrington RR
228 Parker Lisa F Accrington RR
229 Shakespeare Peter MV50 U/A
230 Howard Bob MV50 Calder Valley
231 Howard Martin M Calder Valley
232 Porthouse Dean MV40 Ellenborough
233 Russell Jim MV40 U/A
234 Pearson Mark MV40 U/A
235 Walkington Geraldine F Helm Hill
236 Race Ian MV50 Helm Hill
237 Tonkin Jacob M Keswick AC
238 Wayper Clare F North Leeds Fell Runners
239 Baynham-Hughes Laura FV40 Helsby RC
240 Halstead Robert MV60 Holmfirth Harriers
241 Garside Jennifer FV40 Trawden
242 Garside Jim MV40 Trawden
243 Thom Tim MV50 Keithley and Craven
244 Thom Hannah F Keithley and Craven
245 Owen Phil MV50 Elvet Striders
246 Griffin Clare F Macclesfield Harriers
247 Sowden Paul MV40 Ilkley Harriers
248 Jones Christopher MV50 U/A
249 Nicholson George M NFR
250 Ireland Stephen MV40 U/A
251 Long Simon MV40 Saltwell Harriers
252 Sherrington Vicki F Preston Harriers
253 Horsburgh Hannah F Keswick AC
254 Dimitrijevic Pete MV40 Wharfdale Harriers
255 Malarkey Lesley F Keswick AC
256 Cottam Sheena F Garstang
257 Crabbe Ray MV50 Swaledale Runners
258 Crabbe Sue FV50 Swaledale Runners
259 Kershaw Dave MV60 Chorley A&T
260 Avanessian Rebecca FV40 Manchester myca harriers
261 Day Lawrence MV40 Ambleside
262 Johnson Bill MV50 Calder Valley
263 Robinson Sean M Howgill Harriers
264 Toman Michael MV50 Rossendale
265 McHugh Derek MV50 Teviotdale
266 Baynham-Hughes Chris MV40 Helsby RC
267 Hardiman Neil MV40 Clayton-le-moors
268 Savage Barbara FV50 Clayton-le-moors
269 Kelly Mo F Howgill Harriers
270 Davis Matt M Howgill Harriers
271 Smith Andrew MV50 U/A
272 Lewis Tyron MV50 Dallam
273 Archer Kate F Ilkley Harriers
274 Gibbs Sam MV40 Helm Hill
275 Greenep Helen FV50 Settle Harriers
276 Jackson Roy MV50 Lincoln and District
277 Baxter Grant MV40 Ochil Hill Runners
278 Askew Lorna F Helm Hill
279 Hill Richard M Mornington Chasers
280 Hughes Ian MV40 Guinea Pig Racing
281 Prosser Dave MV50 Keswick AC
282 Plews Chris MV40 Wetherby Runners AC
283 Duffield Claire F Todmorden
284 Walsh Martin MV70 Bowland
285 McMillan Malcolm M Baildon Runners
286 Adair Neil M Spectrum Striders
287 Roberts Simon MV40 Buckley Runners
288 Malloy Adam M Derwent Valley Running Club
289 Stead Sam M Keswick AC
290 Ashcroft Richard MV40 U/A
291 Carslaw Ken MV40 U/A
292 Slattery Andrew MV40 Keswick AC
293 Bianchi Sharon FV40 Helm Hill
294 Edwards Sarah F Ilkley Harriers
295 Short Kenny MV50 Teviotdale
296 Mason Karl M Helm Hill
297 Lee Andrew MV40 Rossendale
298 Belshaw Vic MV50 Denbigh Harriers
299 Stuart Rick MV50 Helm Hill
300 Bonington Rupert MV40 Keswick AC
301 Beetham John MV40 Keswick AC
302 Deery Julie FV50 U/A
303 Davis Paul MV50 U/A
304 Shuttleworth Mark MV50 Lostock AC
305 Checkley Mark MV50 Lostock AC
306 Beardwood Gary MV40 Helm Hill
307 Draper Chris M U/A
308 Arts Paul MV40 Hardly AC
309 Watson Gerrald MV60 Wymondham AC
310 Sharkey Robert M Lostock AC
311 Ashworth Johnny B M Hardly AC
312 Lewis James M U/A
313 Franklin Simon MV50 Horsforth Fell and Dale
314 Hancock Robin FV40 U/A
315 Taylor Jo FV50 Bowland
316 Taylor John MV60 Bowland
317 Clarke Gareth MV40 Calder Valley
318 Varey Martin MV40 Derwent AC
319 Cornforth Kerry FV40 Borrowdale
320 Stanbridge Mark MV40 Macclesfield Harriers
321 MacEwan John MV40 Ochil Hill Runners
322 Clay Penny FV40 U/A
323 Mason Annabel F Wakefield and district Harriers
324 Mason John MV50 Dewsbury Road Runners
325 Ward Sally FV50 U/A
326 Butler Ross M Keswick AC
327 Stansfield Simon MV40 Clayton Harriers
328 Doxford Paul MV50 U/A
329 Palmer Tim MV50 Helsby RC
330 Feilden Jamie M Team Bath
331 Lowther Charlie M Eden Runners
332 Matthew Tom MV40 Bowland
333 Frost Marlon MV40 U/A
334 Spurden Catherine F Keswick AC
335 Kent Ben M Helm Hill
336 Raby Dominic M Chorley A&T
337 Taylor Roger MV40 Preston Harriers
338 Oliver Rob MV40 CFR
339 Greenough Craig MV40 Blackburn Harriers
340 Granger Gina F Holme Pierrepont Running Club
341 Fosker Sophie F Bowland
342 O’Duffy Declan MV50 Bowland
343 Yeomans Mario M CFR
344 Freeman Amy F Darwen Dashers
345 Little Tony MV40 U/A
346 Birch David M Keswick AC
347 Senior Sarah F Helm Hill
348 Cartmell Steve MV40 Bowland
349 Jennings Jenny FV50 CFR
350 Jennings Paul MV50 CFR
351 Adams Bevan MV40 Retford AC
352 White Scott MV40 Cambridge & Coleridge
353 Walling Craig M Hunters Bog Trotters
354 Bainbridge David M Howgill Harriers
355 Carro Gorka MV40 VALDERREDIBLE
356 Zinis Douglas M Calder Valley
357 Menmuir Alasdair M Steel City Striders
358 Clark Kim FV60 Keswick AC
359 Clark Chris MV60 Keswick AC
360 Stephen Jill F Hunters Bog Trotters
361 Freshwater Craig M Hunters Bog Trotters
362 Jackson Shaun MV40 Altringham
363 Todd Joe MV40 U/A
364 Johnson Paul MV40 CFR
365 McClean Keith MV40 Low fell
366 Scott David MV60 Ochil Hill Runners
367 Hopkinson Richard MV60 Dark Peak
368 Sydes Toby MV40 Calder Valley
369 Davinson Mark MV40 Derwentside AC
370 Fewster Julie F U/A
371 Rands Martin MV50 macclesfield Harriers
372 Bishop Murray MV50 Watlington AC
373 Graham James MV40 U/A
374 Skorupa Elliot M Rossendale
375 Green Andy MV40 Tynedale Harriers
376 Whitehead Emily FV40 Keighley and Craven AC
377 West Phil MV40 Salford Harriers
378 Ripley Tony MV50 Atkinsons
379 Baldwin Steven MV40 Scarborough AC
380 Mellon Richard MV40 Bowland
381 Watson Richard M Black Combe
382 Dent Heidi F Howgill Harriers
383 Jackson Adam MV40 Northern Fells RC
384 Jennings Emma FV50 Helm Hill
385 Crampton Neal M Pudsey and Bramley
386 Beecroft Phill M Calder Valley
387 Parkin Nicky FV40 Dark Peak
388 Nield David MV50 Clayton Le Moors
389 Smith Jack M Wharfdale Harriers
390 Allen Rob MV40 Keswick AC
391 Fletcher John MV50 CFR
392 Marchant Jonny MV40 Helm Hill
393 Mallen Michael MV60 Keswick AC
394 Conroy John MV40 Keithley and Craven
395 Cubbon Tom MV40 Blackburn Harriers
396 Clarke Caroline F Pudsey Pacers
397 Haygarth Dave MV40 Rossendale
398 Scarf Phil MV50 Calder Valley
399 Scarf Jackie FV50 Calder Valley
400 Humphrey Bill MV50 South Shields Harriers
401 Williams Liam M U/A
402 Sunderland Richard MV40 Calder Valley
403 Hodgson Chris MV50 Fellandale
404 Stanley Scott M U/A
405 Berry Liz F Northern Fells RC
406 Walton Stuart MV40 Keithley and Craven
407 Barnet Andy MV50 Dark Peak
408 Stokes Richard MV50 U/A
409 Whelan Mark MV50 Goyt Valley Striders
410 Watson Graham MV50 CFR

Comments