2015 Nineteenth Waltz Results

Posted on April 20, 2015 | Filed Under 19th Anniversary Waltz 2015 

Nineteenth Anniversary Waltz – 18th April 2015
Posn. Race No. Name Club Cat Finish Time
1 233 Wood Jack Ilkley Harriers M 01:41:47
2 190 Smith Jack  Wharfedale Harriers U23M 01:42:00
3 29 Butters John NFR MV40 01:47:38
4 232 Winskill Phil Keswick AC M 01:47:47
5 104 Johnston Mark Carnethy HRC MV40 01:47:59
6 230 Wilkinson Dan Ilkley Harriers M 01:48:52
7 215 Wainwright Andrew U/A MV40 01:49:42
8 88 Hobbs Paul Todmorden Harriers M 01:49:54
9 123 Lord Harvey Black Combe Runners M 01:49:58
10 199 Swarbrick Steve Bowland FR MV40 01:50:18
11 72 Green Jon Preston Harriers MV40 01:50:23
12 156 Piercy Laurence Dark Peak M 01:50:39
13 100 Irving Mark Bowland FR M 01:53:26
14 124 Lucker Alan Bowland FR MV40 01:54:10
15 238 Yeomans Mario CFR M 01:56:11
16 168 Ripper Tim Black Combe Runners M 01:56:18
17 74 Gregory David U/A M 01:56:24
18 5 Austin Tim U/A M 01:56:53
19 47 Crawford Robert Coniston Fell Runners M 01:56:53
20 80 Harrison Sam Bowland FR M 01:57:04
21 193 Spurden Catherine Keswick AC F 01:57:10
22 153 Pearson Philip Saltwell Harriers MV50 01:57:35
23 16 Bloomfield Oliver Eden Runners MV40 01:58:20
24 41 Clarkson Mark NFR M 01:58:33
25 144 Moon Sam Helm Hill M 01:59:07
26 235 Wrigley Andrew CFR MV40 02:00:09
27 63 Garvey Christian Durham Uni U23M 02:00:21
28 203 Tayler Pete Black Combe Runners MV50 02:00:23
29 184 Sheppard Darren Framlingham flyers MV40 02:00:40
30 170 Robinson Sean Howgill Harriers M 02:00:53
31 143 Moon Josh U/A M 02:00:59
32 196 Strong Tom U/A M 02:01:22
33 152 Pass Charlie U/A M 02:01:39
34 67 Gordon Shelli New Marske Harriers F 02:02:00
35 121 Longley Gavin U/A M 02:02:43
36 90 Holloway Adam U/A MV40 02:02:48
37 79 Harrison Mike CFR MV40 02:03:17
38 142 Moffat Robert Howgill Harriers M 02:03:24
39 163 Reade Chris Bowland FR MV50 02:03:32
40 89 Hodgson Graeme U/A MV40 02:04:57
41 58 Freeman Steve Keswick AC MV50 02:04:59
42 157 Polkinghorn Ben Coniston Fell Runners M 02:05:23
43 114 Lane Gary Coniston Fell Runners MV40 02:05:37
44 127 Malloy Adam PB fitness running club M 02:05:03
45 82 Harvey Tim Nidd Valley MV40 02:06:14
46 128 Mason Karl Helm Hill M 02:06:17
47 214 Tyson Jim Ambleside AC MV40 02:06:19
48 113 Lancaster Nick Derwent AC MV60 02:06:23
49 208 Thompson Simon Keswick AC M 02:06:29
50 243 Mattinson Jenn Keswick Ac F 02:06:50
51 194 Stein Rob CFR M 02:06:52
52 229 White David Helm Hill MV40 02:07:05
53 1 Andrew Rob Rossendale Harriers M 02:07:57
54 149 Nelson Mike Macclesfield Harriers MV40 02:08:15
55 78 Harrington Ian  Ambleside AC MV40 02:08:21
56 239 Green Robert Achille M 02:08:23
57 50 Duff John NFR MV40 02:08:26
58 138 Metcalf Phil U/A MV40 02:08:55
59 219 Waller Simon Helm Hill MV40 02:09:36
60 186 Siclair Marc Macclesfield Harriers M 02:10:18
61 210 Tobin Simon Southport Waterloo MV50 02:10:33
62 102 Jackson Paul Helm Hill MV40 02:11:14
63 191 Smith Mark NFR MV40 02:11:17
64 166 Rhodes Col CFR MV40 02:11:28
65 65 Gillyon Keswick AC F 02:11:33
66 165 Reynolds Dave Newburgh Nomads MV40 02:12:49
67 236 Yardley Matt U/A MV40 02:13:42
68 211 Toman Michael Rossendale Harriers MV40 02:13:49
69 240 Duncan Alan Bowland FR MV60 02:13:51
70 59 Frolich Rick U/A MV50 02:13:52
71 22 Brown Rowena Bowland FR FV50 02:14:15
72 207 Thompson Lyn Keswick AC FV50 02:14:21
73 10 Barber Peirs Wharfedale Harriers MV40 02:14:42
74 60 Fuller Wayne Heaton Harriers M 02:14:59
75 3 Armstrong Iain Saltwell Harriers M 02:15:16
76 6 Bacon Adrian Keswick AC MV40 02:15:39
77 8 Banks Dave U/A MV50 02:16:09
78 40 Clarkson Gary NFR M 02:16:12
79 111 Kirby Richard Morpeth Harriers MV40 02:16:17
80 192 Spain Lucy Helm Hill F 02:16:33
81 62 Garrett Mick Esk Valley FC MV60 02:17:13
82 147 Moss Fleecy CFR MV40 02:17:27
83 175 Rowe Chris North Shields poly M 02:19:50
84 26 Burton Dave Keswick AC MV50 02:21:19
85 133 McHugh Derek Tiviotdale Harriers MV50 02:22:07
86 182 Shakespeare Pete U/A MV40 02:22:16
87 146 Mortlock Simon Dumfries RC MV50 02:23:05
88 108 Keavney Michael Swaledale Runners MV40 02:23:09
89 107 Joyce Anthony U/A M 02:23:12
90 56 Fox Graeme Ellenborough MV40 02:24:03
91 161 Quinn Martin Chorley A&TC MV40 02:24:18
92 234 Wright Paul Ambleside AC MV50 02:24:27
93 206 Thompson Honor Skem Boundery Harriers F 02:24:29
94 31 Callcott Andrew PB Fitness Running Club MV50 02:24:35
95 52 Fellows Natasha Chorley A&TC FV40 02:24:38
96 150 Niblocl Catherine Helm Hill F 02:24:50
97 227 Whitaker Colin  Bowland FR MV40 02:25:16
98 129 Mason Paul CFR MV50 02:15:26
99 77 Hardisty Shaun Eden Runners MV40 02:25:57
100 53 Findley-Robinson Rachel Keswick AC F 02:25:57
101 141 Milner Mark Darlinton Harriers MV40 02:28:09
102 217 Walker Lindsay Keswick AC F 02:28:24
103 181 Saunders Marcus Lincoln and District MV40 02:28:27
104 117 Lawrence William NFR MV50 02:28:33
105 37 Checkley Mark Lostock AC MV50 02:28:51
106 36 Chatterley Jennie CFR FV40 02:29:20
107 178 Salkeld Mike Eden Runners M 02:29:57
108 30 Byrne John U/A MV50 02:30:00
109 209 Titley William Trawden AC MV40 02:30:01
110 164 Redmane Jaqueline Chorley A&TC FV40 02:30:36
111 11 Barnes Philip Penine MV50 02:30:43
112 4 Aubery Kathleen Helm Hill FV50 02:30:45
113 75 Griffin Clare Macclesfield Harriers FV40 02:31:41
114 38 Clapp Jim Durham FR MV50 02:31:49
115 136 Meneaud Gerrard  Ambleside AC MV60 02:32:12
116 13 Beckett Bill Chorley A&TC MV40 02:32:16
117 204 Taylor Jason NFR MV40 02:32:28
118 224 Watson Rosie Leeds University XC U23F 02:33:08
119 35 Charlton James  NFR M 02:33:48
120 231 Wilson Alice Glossopdale F 02:34:44
121 17 Bradley Melanie CFR FV50 02:34:57
122 101 Jackson Ange CFR FV40 02:35:12
123 139 Midgley Mark Bowland FR MV40 02:35:54
124 23 Buck Lindsay.  CFR FV50 02:36:07
125 130 Mason Sandra CFR FV50 02:36:28
126 188 Size Lee Skem Boundery Harriers MV40 02:36:59
127 125 Lyons Nick Lincoln and District MV60 02:37:11
128 68 Graham Amanda CFR FV40 02:37:24
129 99 Illingworth Stephanie U/A FV40 02:37:33
130 98 Illingworth Guy U/A MV40 02:37:34
131 87 Hind Mike Borrowdale MV60 02:37:51
132 110 Kimmins Damian Keswick AC MV40 02:38:07
133 183 Sharratt Sarah Bowland FR FV40 02:38:12
134 201 Tan Jonathan U/A M 02:39:04
135 200 Symonds Trevor U/A MV50 02:39:07
136 61 Garraghty Dave Lincoln and District MV40 02:39:10
137 155 Pierce Jonathan Mercia MV50 02:39:31
138 187 Sinclair Andrew Macclesfield Harriers MV50 02:40:18
139 118 Lewis Scott South Shields Harriers MV40 02:40:21
140 132 McCraig Alistair U/A MV40 02:41:24
141 48 Cummings Ann CFR FV50 02:41:46
142 171 Robson Will  U/A MV40 02:42:29
143 97 Iles Nick Nidd Valley MV40 02:42:32
144 28 Butler Nicky Keswick AC FV50 02:42:39
145 198 Swann Fionnuala Trawden AC FV40 02:42:45
146 103 Jackson Paul Chorley MV40 02:43:35
147 174 Ross William Black Combe Runners MV40 02:43:44
148 66 Glynn Matthew U/A M 02:44:13
149 137 Meredith Will Penine MV40 02:44:59
150 9 Barber Hilary Keithley and Craven FV40 02:46:39
151 95 Hunt Paul Goyt Valley Striders MV50 02:46:43
152 57 Foyston Dave U/A MV40 02:46:52
153 202 Tayler Hazel Black Combe Runners FV50 02:47:37
154 7 BakerStephen Chorley A&TC MV50 02:49:46
155 145 Moore John St Theresas AC M 02:50:30
156 91 Horner Richard Mercia MV50 02:51:27
157 197 Sunter Michele  Horwich RMI Harriers FV50 02:52:19
158 86 Hill Philip U/A MV50 02:52:23
159 221 Walsh Martin Bowland FR MV60 02:52:26
160 69 Graham Michael U/A M 02:52:35
161 105 Jones Richard  St Theresas AC M 02:52:54
162 106 Jones Steve Keswick AC M 02:52:55
163 189 Smith Graeme U/A M 02:53:30
164 126 Mackintosh John U/A MV40 02:54:28
165 242 Drozdowitz Marie Louise Elswicz FV50 02:54:49
166 115 Lane Hilary North Leeds FR FV50 02:55:32
167 76 Hamlin Warren Macclesfield Harriers M 02:57:44
168 96 Hunter Neil U/A MV50 02:57:44
169 33 Casey Liz North Leeds FR FV50 02:58:28
170 151 Park Tracy CFR FV40 02:58:54
171 173 Ross Susan Black Combe Runners F 02:59:00
172 84 Henrichsen Owen U/A MV50 02:59:33
173 85 Heras Paloma U/A F 02:59:35
174 225 Wayper Clare North Leeds FR FV50 02:59:42
175 180 Sammon Mark Horwich RMI Harriers MV40 03:01:07
176 177 Russell Andrew  NFR MV50 03:05:10
177 120 Lombard Keith Tynedale Harriers M 03:06:04
178 134 McIntosh Wayne Trawden AC M 03:08:25
179 93 Hunt Adam U/A U23M 03:08:55
180 94 Hunt Andrew U/A MV40 03:09:04
181 24 Buckley Allan Keswick AC MV70 03:09:37
182 216 Wakenshaw Trevor NFR MV40 03:12:32
183 167 Ripper Beth Black Combe Runners F 03:13:48
184 71 Gray Leon U/A MV40 03:18:24
185 185 Shillitoe Ben Heaton Harriers M 03:25:54
186 195 Stokes Richard U/A MV50 03:35:46
187 154 Pickering John Ilkley Harriers MV40 03:36:34
188 27 Butcher Elizabeth  Southwell RC FV40 03:48:03
189 159 Porter Amanda Tideswell FV40 03:48:03
190 70 Granger Gina  Southwell Running Club FV40 03:48:03
191 241 Patterson Ian U/A M 04:40:12
RETIREMENTS
1 223 Watson Graham West Cumberland O Club MV50

Comments