18th Waltz 2014 – Anniversary Waltz Results

Posted on April 25, 2014 | Filed Under 18th Anniversary Waltz 2014 

Anniversary waltz results can be downloaded here: Anniversary_Waltz_2014_Results

Here is a list.

Posn Num Surname First Name Club Cat Time
1 177 Neill William Mercia FR M U23 01:40:53
2 58 Cornforth Paul Borrowdale MV50 01:44:25
3 248 Swarbrick Steve Bowland MV40 01:46:49
4 232 Smith Jack Wharfedale Harriers M U23 01:46:59
5 264 Wainwright Andrew U/A MV40 01:47:32
6 158 McIver Mike Black Combe Runners M 01:48:06
7 31 Brock Stephen Wharfedale Harriers M 01:48:34
8 279 Wilby Dave Ilkley Harriers M 01:48:49
9 245 Stuart Rick Helm Hill MV50 01:50:23
10 290 Heron Tony Knavesmire MV40 01:50:37
11 216 Salter Rob NFR M 01:50:52
12 141 Langley Ross Tring RC M 01:51:16
13 41 Byrne James Ambleside AC M 01:52:39
14 139 Keough Scott Ellenborough AC MV40 01:52:40
15 212 Ruscoe Mark Ambleside AC M 01:52:56
16 161 Meanwell Antony Borrowdale MV40 01:53:09
17 71 Donnelly Chris Sale Harriers M 01:53:39
18 104 Gregory David U/A M 01:53:46
19 89 Gibbison Ben Mynydd Du M 01:53:47
20 225 Shuttleworth Stewart Ambleside AC MV50 01:54:07
21 274 Web Chris Saddleworth M 01:54:25
22 198 Ray Nick Ellenborough AC MV40 01:54:29
23 90 Gibbons Andy Bingley Harriers M 01:54:42
24 210 Rowley Paul Sale Harriers M 01:55:04
25 111 Harvey Tim Nidd Valley MV40 01:55:11
26 176 Neild Paul Bowland MV40 01:55:15
27 272 Walwyn Stephen City of Norwich AC M 01:55:22
28 191 Preston Andy Rossendale Harriers M 01:56:20
29 100 Grant Ben Harrowgate Harriers MV60 01:56:26
30 155 McCabr David Trawden AC MV40 01:56:41
31 255 Taylor Sharon Helm Hill F 01:57:17
32 220 Scowcroft Philip Sale Harriers M 01:57:35
33 163 Millen John Black Combe Runners MV40 01:57:56
34 266 Walker Neil Altringham and District AC M 01:58:23
35 60 Crompton Peter CFR MV50 01:58:46
36 28 Brennan Patrick Rossendale Harriers M 01:59:37
37 156 McCarron Shephen Sale Harriers M 01:59:48
38 86 Fishwick Darren Chorley MV40 02:00:12
39 54 Clarkson Mark NFR M 02:01:06
40 23 Beaty Andy CFR MV50 02:01:28
41 59 Cottier Andrew Dewsbury Road Runners MV40 02:01:55
42 227 Sillito Roger Low Fell RC M 02:02:53
43 97 Graham Andrew CFR MV40 02:03:53
44 19 Barrett Paul Sale Harriers M 02:04:13
45 238 Spain Lucy Pennine FR F 02:04:44
46 166 Moffat Robert Howgill Harriers M 02:04:48
47 195 Raftery Aidan Sale Harriers MV50 02:05:18
48 262 Turner Jim Bowland M 02:05:27
49 209 Rooney Peter South Shields Harriers MV50 02:05:33
50 4 Anderson Simon Otley AC MV40 11:02:00
51 27 Brafley Andrew CFR MV50 02:05:47
52 88 Gaillemin Olivier Sale Harriers MV40 02:05:56
53 91 Gibson Luke South Shields Harriers M 02:06:12
54 243 Strong Ed CFR M 02:06:36
55 261 Turland Steve Ilkley Harriers MV40 02:07:23
56 185 Pearce Matthew NFR MV40 02:07:35
57 178 Nelson Mike Macclesfield Harriers MV40 02:07:44
58 53 Clarkson Gary NFR M 02:08:14
59 206 Robinson Sean Howgill Harriers M 02:08:20
60 214 Russell Jonathan U/A M 02:08:28
61 234 Sneddon Edward U/A MV40 02:08:32
62 186 Pennington Martin U/A M 02:09:04
63 203 Richards Alison Helm Hill F 02:09:07
64 65 Davies Elton Sale Harriers MV40 02:09:28
65 119 Holmes Keith Dark Peak FR MV60 02:09:50
66 127 Jackson Tim Settle Harriers MV40 02:09:53
67 201 Rennie Jamie U/A MV40 02:10:21
68 74 Dowdall Jamie Darwen Dashers M 02:10:39
69 109 Hancock Robin U/A MV40 02:10:59
70 73 Douglas Stephen Ellenborough AC M 02:11:14
71 202 Rhodes Col CFR MV40 02:11:24
72 76 Dye Mark U/A MV40 02:11:26
73 79 Edwards Richard Sale Harriers M 02:11:27
74 24 Beaty Kate CFR FV50 02:11:49
75 95 Gordon Shelli New Marsk Harriers F 02:11:56
76 108 Hancock Martin Skipton AC MV40 02:11:59
77 205 Roberts Martin Todmorden Harriers MV50 02:12:27
78 257 Todd Richard Wigton RR MV40 02:13:08
79 137 Keen Jon Kendal AC M 02:13:17
80 167 Moore Katy Keswick AC F 02:13:19
81 102 Green Paul Sale Harriers MV40 02:14:07
82 68 Dixon Adrian U/A MV60 02:14:32
83 170 Mortlock Simon Dumfries RC MV50 02:14:47
84 237 South Andy Roundhay Runners MV40 02:14:54
85 78 Edwards Karl Hartlepool Burn Road Harriers MV50 02:15:15
86 84 Faulds Colin Lostock AC M 02:15:25
87 289 Hewitt Nick Bowland MV60 02:15:36
88 14 Barber Carl Sale Harriers MV40 02:15:49
89 149 Marsh David Sale Harriers M 02:16:07
90 107 Grove Jo CFR MV40 02:16:13
91 258 Tollitt John NFR MV50 02:16:57
92 273 Ward Dominic U/A M 02:17:15
93 61 Crossfield Joseph Calder Valley M U23 02:18:14
94 160 McMahon Gary Redhill Runners MV50 02:18:20
95 233 Smith Mark Tattenhall Runners MV40 02:18:25
96 131 Joyce Anthony U/A M 02:18:35
97 34 Buchanan Peter Ochil Hill Runners MV50 02:18:51
98 43 Callcott Andrew NFR MV50 02:18:53
99 165 Mochrie Andrew Esk Valley Fell Club M 02:18:55
100 70 Dodds Wendy Clayton Le Moors FV60 02:19:02
101 92 Gilbert Peter Retford AC MV50 02:19:12
102 193 Pudgie Ian Burnden RR MV40 02:20:05
103 114 Hearle Andrew Mercia FR MV50 02:20:29
104 134 Keane Gaynor Saddleworth F 02:20:41
105 267 Walkingshay Nina CFR F 02:20:49
106 152 Mason Charles U/A MV50 02:21:06
107 42 Byrne John U/A MV40 02:21:07
108 153 Mason Paul CFR MV50 02:21:19
109 106 Griffin David Manx Fell Runners MV40 02:21:46
110 15 Barker Craig U/A MV40 02:22:40
111 221 Shakespeare Pete U/A MV40 02:22:57
112 140 King Jack CFR MV60 02:24:04
113 136 Keavney Michael Swaledale RR MV40 02:24:51
114 6 Ashby Hayley Sale Harriers F 02:24:54
115 172 Mosley Jim Calder Valley MV40 02:24:59
116 48 Chatterley Jennie CFR FV40 02:25:13
117 51 Clarke Mandy Bingley Harriers FV40 02:25:25
118 47 Charlton James NFR M 02:25:55
119 22 Beatty Darren Lostock AC MV40 02:25:57
120 151 Marston Pete CFR MV40 02:26:21
121 174 Musetti Cath Ambleside AC FV50 02:28:49
122 105 Griffin Clare Macclesfield Harriers FV40 02:28:59
123 135 Keavney Jacqueline Swaledale RR FV40 02:29:29
124 169 Morrison Richard U/A M 02:29:41
125 213 Russel Claire CFR FV40 02:29:49
126 55 Cleghorn Carl Sale Harriers M 02:29:52
127 5 Archbold James Borrowdale MV50 02:30:10
128 11 Atkins James U/A M 02:30:39
129 211 Ruscoe Lyndsey Helm Hill F 02:31:23
130 284 Wright Simon Bingley Harriers MV40 02:31:35
131 20 Bastow Richard U/A MV40 02:31:38
132 143 Lewis Scott South Shields Harriers MV40 02:32:45
133 69 Dixon Marion Clayton Le Moors FV40 02:33:01
134 291 Morgan Carol Nidd Valley FV40 02:33:35
135 64 David Emma Nidd Valley F 02:33:35
136 288 Hope Adrian Lostock AC MV40 02:34:43
137 147 Mackintosh John U/A MV40 02:35:29
138 50 Clapp Jim Durham FR MV50 02:35:41
139 56 Coldwell Jim Swaledale RR MV40 02:36:15
140 189 Pierce Jonathan Mercia FR MV40 02:36:57
141 110 Hardisty Shaun Eden Runners MV40 02:37:04
142 217 Saunders Marcus Lincoln and District MV40 02:37:33
143 17 Barnes Philip Macclesfield Harriers MV50 02:37:44
144 37 Bullock Mark U/A MV40 02:38:19
145 199 Redmayne Jacqueline Chorley A and Tri FV40 02:39:13
146 236 Somerville Rachel Bowland FV40 02:39:19
147 35 Buck Lindsay CFR FV50 02:39:57
148 16 Barker Lesley CFR MV40 02:40:13
149 164 Milner Mark Darlington Harriers MV40 02:40:40
150 9 Ashcroft Lorna Carnethy HRC F 02:40:45
151 207 Robson Marie Helm Hill FV40 02:41:14
152 173 Murgatroyd Trevor Calder Valley MV50 02:41:39
153 247 Swann Fionnuala Trawden AC FV40 02:43:06
154 120 Horner Richard Mercia FR MV50 02:43:29
155 249 Symonds Trevor U/A MV50 02:43:50
156 270 Walsh Martin Bowland MV60 02:43:51
157 147 Mackintosh John U/A MV40 02:45:11
158 62 Cummings Ann CFR FV50 02:45:18
159 205 Roberts Martin Todmorden Harriers MV50 02:45:53
160 144 Lim Danny Elvet Striders M 02:48:27
161 133 Keane Alan Saddleworth MV50 02:49:47
162 235 Somers Geoff Keswick AC MV80 02:50:09
163 208 Robson Will PbF RC MV40 02:52:46
164 96 Graham Amanda CFR FV40 02:52:47
165 25 Biddle Andrew West Pennine Runners MV60 02:52:54
166 175 Naylor David Clayton Le Moors MV50 02:53:25
167 287 Yeomans Helen Rossendale Harriers FV40 02:53:49
168 38 Bunyan Jill IOM Open Water Swimmers FV40 02:54:39
169 122 Hughes Bob Ochil Hill Runners MV60 02:55:07
170 278 Whitehead Emily Keithley and Craven FV40 02:56:19
171 130 Jones Philip Calder Valley MV50 02:57:24
172 292 Sturgeon Phil Southwell Running Club MV40 02:59:14
173 115 Heatherington Jane NFR FV40 02:59:39
174 112 Haswell Chris NFR MV40 02:59:39
175 123 Hughes Ian Guinea pig racing club MV40 03:00:41
176 242 Stokes Richard U/A MV50 03:03:21
177 36 Bullard Chris U/A MV50 03:03:26
178 85 Ferris Peter CFR MV50 03:04:03
179 12 Autie Sarah U/A F 03:04:39
180 196 Raper Jane Billingham Marsh House FV40 03:06:25
181 8 Ashby Roger Pennine FR MV70 03:11:23
182 7 Ashby Mike Sale Harriers M 03:11:23
183 263 Varley Tony Horwich RMI MV60 03:14:39
184 101 Gray Leon U/A M 03:16:26
185 77 Edale Darren U/A M 03:31:41
186 116 Heaton Chairmian Retford AC FV50 03:33:33
Retirements
N/A 4 Anderson Simon Otley AC MV40
N/A 124 Hunt Paul Goyt Valley Striders MV50
N/A 154 Mason Sandra CFR FV50
N/A 194 Pymm Simon Saddleworth M
N/A 239 Speed Paul Lostock AC MV40
Disqualified
N/A 1 Airey Nick U/A M

Comments