2017 Teenager with Altitude Results

Posted on April 25, 2017 | Filed Under Earlier Results

2017 TWA Results

2017 Anniversary Waltz Results

Posted on April 25, 2017 | Filed Under Earlier Results

2017 AW Results

Anniversary Wa! Results

Posted on April 25, 2017 | Filed Under Earlier Results

AnniversaryWa!U09Results AnniversaryWa!U11Results AnniversaryWa!U13Results AnniversaryWa!U15Results AnniversaryWa!U17Results AnniversaryWa!U19Results

Junior Entry List

Posted on April 19, 2017 | Filed Under Earlier Results

No Name Cat Club
1 Annison Samuel U09 B Calder Valley
2 Ashworth Tom U09 B Ambleside
3 Baxter Harvey U09 B U/A
4 Beetham Harry U09 B Keswick
5 Beetham Tom U09 B Keswick
6 Bishop Hugo U09 B Wharfedale
7 Brown Zack U09 B Northern Fells
8 Davison Luke U09 B CFR
9 Dixon Magnus U09 B CFR
10 Garry Samuel U09 B Keswick
11 Giles Samuel U09 B Bowland
12 Golden Jimmy U09 B Buxton AC
13 Graham Harry U09 B CFR
14 Graham Jamie U09 B Ambleside
15 Grimshaw Ethan U09 B Keswick
16 Grindell Joe U09 B U/A
17 Hazelhurst Henry U09 B Buxton AC
18 Heron Lucas U09 B U/A
19 Hood Daniel U09 B Barlick Fell Runners
20 Jewell Rudi U09 B CFR
21 Sanderson Carl U09 B U/A
22 Standish Wynn U09 B Calder Valley
23 Vincent Lloyd U09 B U/A
24 Vincent Morgan U09 B U/A
25 Wills Magnus U09 B U/A
50 Buckley Bethan U09 G Keighley and Craven
51 Coates Alaana U09 G Ambleside
52 Duxbury Ruby U09 G Ambleside
53 Evans Tess U09 G Helm Hill
54 Golden Molly U09 G Buxton AC
55 Harrison Annie U09 G Border Harriers
56 Haygarth Elsie U09 G Rossendale
57 Jebb Isla U09 G Helm Hill
58 Jebb Millie U09 G Helm Hill
59 Midgley Alice U09 G Keighley and Craven
60 Quinn Lucy U09 G Esk Valley
61 Ranner Emmy U09 G Helm Hill
62 Stone Scarlett U09 G Keswick
63 Swarbrick Bethany U09 G CFR
64 Wright Isabella U09 G Wharfedale
65 Dixon Sarah U09 G Ambleside
100 Archer Jonathan U11 B Ilkley
101 Ashworth Rowan U11 B Ambleside
102 Bailey Oliver U11 B Mercia
103 Billington Lewis U11 B U/A
104 Booth Zander U11 B Keswick AC
105 Carrington Luke U11 B East Cheshire Harriers
106 Coates Theo U11 B Ambleside
107 Dimitrijevic Zak U11 B Keighley & Craven AC
108 Donnelly Campbell U11 B U/A
109 Eggett Joe U11 B Tyne Bridge Harriers
110 Egner Rio U11 B Settle Harriers
111 Evans Jude U11 B Helm Hill
112 Gibbs Marvin U11 B Helm Hill
113 Giles Benjamin U11 B Lancaster and Morecambe AC
114 Giles Nathan U11 B Lancaster and Morecambe AC
115 Graham Alex U11 B Ambleside
116 Greenep Sam U11 B Settle Harriers
117 Hazelhurst Edward U11 B Buxton AC
118 Hodgkinson Ben U11 B Calder Valley
119 Hulley Joel U11 B Stockport Harriers
120 Jackson Samuel U11 B Helm  Hill
121 Jewell Mylo U11 B CFR
122 Kemp Nathan U11 B CFR
123 McFie George U11 B Calder Valley
124 McVey Cal U11 B Ambleside
125 Middleton Theo U11 B Horwich RMI
126 Morton Tom U11 B Pennine
127 Oliver Jack U11 B CFR
128 Oxley Dan U11 B Keswick AC
129 Pickens Charlie U11 B Calder Valley
130 Pickens Ollie U11 B Calder Valley
131 Ranner Leo U11 B Helm Hill
132 Sanderson Jack U11 B Settle Harriers
133 Saunders Joel U11 B Helm Hill
134 Shinn Oscar U11 B Ilkley Harriers
135 Squires Oscar U11 B Hallamshire Harriers
136 Ward Laurence U11 B Hunters Bog Trotters
137 Wightman Micah U11 B Keswick AC
150 Banks Madeleine U11 G Sleaford Striders
151 Buckley Katie U11 G Keighley and Craven
152 Duxbury Emma U11 G Ambleside
153 Edgson Cerys U11 G Sale Harriers
154 Edmondson Jessica U11 G Ambleside
155 Edmondson Lily U11 G Rossendale
156 Evans Joss U11 G Ambleside
157 Hanson Fearne U11 G Calder Valley
158 Midgley Phoebe U11 G Keighley and Craven
159 Newby Pippa U11 G CFR
160 Quinn Sophie U11 G Esk Valley
161 Rawstron Jessica U11 G Otley AC
162 Roberts Neive U11 G Keighley and Craven
163 Smith Hannah U11 G Keighley and Craven
164 Stafford Alice U11 G Keswick
165 Swarbrick Olivia U11 G CFR
166 Whelan Lucy U11 G Buxton AC
167 Willis Betsy U11 G Wharfdale Harriers
168 Young Violet U11 G Rossendale
200 Alcorn Angus U13 B Keswick AC
201 Bowen Harry U13 B Ambleside
202 Brailsford Thomas U13 B Keswick AC
203 Brown Christopher U13 B Clayton-le-Moors
204 Budding Archie U13 B Ilkley Harriers
205 Casey Patrick U13 B Valley FR
206 Coates Cameron U13 B Ambleside
207 Conroy Sam U13 B Keighley and Craven
208 Davison Jude U13 B CFR
209 Dhillon-Downey Kalyan U13 B Keighley and Craven
210 Dixon Jack U13 B Ambleside
211 Doyle George U13 B U/A
212 Duffield Alex U13 B Calder Valley
213 Duffy James U13 B Calder Valley
214 Durkin William U13 B Ambleside
215 Ewbank Harry U13 B Eden Runners
216 Exley-Harper Frank U13 B Ambleside
217 Finlinson Harry U13 B CFR
218 Greenep Ben U13 B Settle Harriers
219 Grundy Benjamin U13 B U/A
220 Guise Luke U13 B Buxton AC
221 Hall William U13 B Calder Valley
222 Harding Archie U13 B Eden Runners
223 Harper Toby U13 B Ambleside
224 Hobbs Joseph U13 B Calder Valley
225 Knowles Rory U13 B Ambleside
226 McAneney Mason U13 B U/A
227 McGlynn Hanley U13 B Keighley and Craven
228 Mills Blake U13 B Keswick AC
229 Mills Evan U13 B Keswick AC
230 Ormrod Joseph U13 B Rossendale
231 Owen Tom U13 B Calder Valley
232 Rhodes Alex U13 B CFR
233 Segger-Staveley Douglas U13 B Settle Harriers
234 Shinn Dylan U13 B Ilkley Harriers
235 Smith Billy U13 B Rossendale
236 Smith Oliver U13 B Kendal AAC
237 Strong Tom U13 B Keighley and Craven
238 Willetts Oliver U13 B Eden Runners
239 Wills Lachlan U13 B Keighley and Craven
250 Autie Jessie U13 G CFR
251 Bishop Hattie U13 G Ilkley Harriers
252 Bradley Emma U13 G Horwich RMI
253 Chamberlain Holly U13 G U/A
254 Coates Lara U13 G Keswick
255 Edgson Akira U13 G Sale Harriers
256 Evans Maesie U13 G Ambleside
257 Handley Katie U13 G Wharfdale Harriers
258 Labbett Tilly U13 G Wharfdale Harriers
259 Lowe Katie U13 G Middlesbrough AC (Mandale)
260 Mahony Charlotte U13 G Rossendale
261 Malcolm Elodie U13 G Helm Hill
262 Matthews Cate U13 G Lancaster & Morecambe
263 Mellor Anne U13 G Keswick
264 Rawstron Charlotte U13 G Otley AC
265 Rylance Sophie U13 G Ambleside
266 Samson Clare U13 G Helm Hill
267 Smith Sarah U13 G Helm Hill
268 Stone Erin U13 G Keswick AC
269 Taylor Evie U13 G Rossendale
270 Whitaker Eve U13 G Harrogate Harriers
271 Wilshaw Lauren U13 G Buxton AC
300 Bradley Thomas U15 B Dark Peak
301 Carnelley Joseph U15 B Bingley Harriers
302 Coates Theo U15 B Keswick
303 Corden Edward U15 B Stockport Harriers
304 Egner John U15 B Settle Harriers
305 Gill Thomas U15 B Stockport Harriers
306 Graham Ben U15 B CFR
307 Harding Charlie U15 B Eden Runners
308 Headley Sam U15 B Keighley and Craven
309 Heneghan Ryan U15 B Rossendale Harriers
310 Hudson Louis U15 B Keighley and Craven
311 Hunter Henry U15 B Helm Hill
312 Kay William U15 B Telford AC
313 Lee Jath U15 B Keighley & Craven AC
314 Liddle Toby U15 B Eden Runners
315 Matthews Alex U15 B Lancaster & Morecambe
316 Middleton Toby U15 B Horwich RMI
317 Midgley Jacob U15 B Keighley and Craven
318 Milliken Lucas U15 B Horwich Harriers
319 Samson Vaughan U15 B Helm Hill
320 Sanders Ollie U15 B Helm Hill
321 Sanderson Daniel U15 B Ambleside
322 Saxon Oliver U15 B Eden Runners
323 Sidaway George U15 B Eden Runners
324 Sidaway Harry U15 B CFR
325 Smith Benjamin U15 B Kendal AAC
326 Smith Jack U15 B Rossendale
327 Smith Jacob U15 B Kendal AAC
328 Stone Sam U15 B Keswick
329 Strong Billy U15 B Keighley and Craven
330 Taylor Jamie U15 B Eden Runners
331 Taylor Joel U15 B Rossendale
332 Umpleby Toby U15 B Kendal AAC
333 Villiers Jack U15 B Barlick Fell Runners
334 Wheelwright Ewan U15 B Halifax Harriers
335 Willis Addison U15 B Wharfedale
336 Wills Hamish U15 B Wharfedale
350 Beardwood Ella U15 G Helm Hill
351 Bergstrand Bethany U15 G Middlesborough AC
352 Conroy Niamh U15 G Keighley and Craven
353 Dimitrijevic Daisy U15 G Keighley & Craven AC
354 Dobson Holly U15 G Ambleside
355 Dorrington Ella U15 G Clayton-le-Moors
356 Edmondson Nell U15 G Rossendale Harriers
357 Gregg Lauryn U15 G Rossendale
358 Hazelhurst Ava U15 G Buxton AC
359 Hulley Esther U15 G Stockport Harriers
360 McFie Ruby U15 G Calder Valley
361 Mitchell Freya U15 G Wharfedale
362 Nicholls Issy U15 G Scarborough AC
363 Peel Emma U15 G Keighley and Craven
364 Pegg Holly U15 G Rossendale
365 Richards Martha U15 G Eden Runners
366 Richardson Isabel U15 G Holmfirth Harriers
367 Roberts Beth U15 G Keighley and Craven
368 Russell Katie U15 G CFR
369 Rylance Chloe U15 G Ambleside
370 Swarbrick Emily U15 G CFR
371 Taylor Anna U15 G CFR
372 Taylor Annabelle U15 G Helm Hill
373 Whelan Amy U15 G Buxton AC
374 Whitaker Alexandra U15 G Harrogate Harriers
375 Wilshaw Heather U15 G Buxton AC
376 Young Daisie U15 G Rossendale
377 Firth Ruby U15 G Bingley Harriers
378 Raven Bernadette U15 G Ilkley Harriers
400 Barrett Tom U17 B Keighley and Craven
401 Bowness Lewis U17 B Helm Hill
402 Buckley Jacob U17 B Buxton AC
403 Edmondson Ben U17 B Ambleside
404 Forrest Benjamin U17 B Rossendale
405 Green Joseph U17 B Tynedale Harriers
406 Hargreaves-Madhas Logan U17 B Wharfedale
407 Holroyd Matthew U17 B Settle Harriers
408 Hudson Joe U17 B Keighley and Craven
409 Humphries Tom U17 B Eden Runners
410 Kirkman Ben U17 B Rossendale Harriers
411 Liddle Joshua U17 B Eden Runners
412 Mamczur  Luke U17 B Buxton AC
413 Mitton Kurtis U17 B Rossendale
414 Peel Arthur U17 B Keighley and Craven
415 Roelants Joshua U17 B Helm Hill
416 Seddon Robert U17 B Horwich RMI
417 Segger-Staveley Sebastian U17 B Settle Harriers
418 Smith Dylan U17 B Rossendale
419 Soles Sam U17 B Buxton AC
420 Sutcliffe Jonathan U17 B U/A
421 Taylor Ed U17 B U/A
422 Thom Samuel U17 B Keighley and Craven
423 Tighe William U17 B Buxton AC
424 Umpleby Joey U17 B Kendal AAC
425 Walton Jack U17 B Keighley and Craven
450 Barnnet Emily U17 G Dark Peak
451 Beardwood Lottie U17 G Helm Hill
452 Cooke Poppy U17 G :Leeds City Athletics Club
453 Easthope Mia U17 G CFR
454 Field Emily U17 G Bingley
455 Haygarth Lily U17 G Rossendale
456 Holt Briony U17 G Clayton-le-Moors
457 Jones Emily U17 G Wharfedale Harriers
458 Love Holly U17 G Worcester AC
459 Parry Gwyneth U17 G Wrexham AAC
460 Shelbourne Alice U17 G Holmfirth Harriers
461 Targett Minnie U17 G Rossendale
462 Tinman Ella U17 G Rossendale
463 Woodhams Rosie U17 G Dallam
500 Aubrey Jacob U19 B Helm Hill
501 Barthelmes Tobias U19 B U/A
502 Bowen Luke U19 B Ambleside
503 Harrison Adam U19 B Border Harriers
504 Matier Elliot U19 B Border
505 Shelbourne Harry U19 B Holmfirth Harriers
506 Soles Dan U19 B Buxton AC
525 Bunn Fiona U19 G Abingdon AC
526 Burrow Imogen U19 G Helm Hill
527 Corden Heather U19 G Stockport Harriers
528 Durkin Hannah U19 G Ambleside
529 Findlay Eliza U19 G Bingley Harriers
530 Howorth Corinna U19 G Rossendale
531 McGuinness Lily U19 G East cheshire Harriers
532 Merrick Victoria U19 G Bingley Harriers

Waltz Entry

Posted on April 19, 2017 | Filed Under Earlier Results

1 Adair Neil M Spectrum Striders
2 Adams Bevan MV40 Retford AC
3 Addyman Neil M Darlington Harriers
4 Allen Rob MV40 Keswick AC
5 Anderson Graham M Cambridge & Coleridge
6 Andrews Richard MV40

Salford metropolitan

7 Archer Kate F Ilkley Harriers
8 Arthur Chris M Bowland
9 Arts Paul MV40 Hardly AC
10 Ashcroft Richard MV40 U/A
11 Ashworth James MV40 Ochil Hill Runners
12 Ashworth Johnny B M Hardly AC
13 Askew Lorna F Helm Hill
14 Atherton Stephen MV60 Ambleside AC
15 Aubrey Kathleen FV50 Helm Hill
16 Avanessian Rebecca FV40 Manchester myca harriers
17 Bailey Mark MV50 Nuneaton Harriers
18 Bainbridge David M Howgill Harriers
19 Baker Adi MV50 Dark Peak
20 Baker Darren MV40 U/A
21 Baldwin Mike MV60 Ilkley Harriers
22 Baldwin Steven MV40 Scarborough AC
23 Banks Steve MV40 Lincoln and District
24 Barber Hilary F Keighley & Craven AC
25 Bardsley Ben MV40 Borrowdale
26 Barker Anita F CFR
27 Barnes Jo F Dark Peak
28 Barnet Andy MV50 Dark Peak
29 Barnett Rebecca F Swaledale Runners
30 Barrett Neil MV50 Bingley
31 Bartlett Robin MV50 Dallam
32 Basford Sharon FV40 Tattenhall Runners
33 Baxter Gavin MV40 Holmfirth Harriers
34 Baxter Grant MV40 Ochil Hill Runners
35 Baynham-Hughes Chris MV40 Helsby RC
36 Baynham-Hughes Laura FV40 Helsby RC
37 Beardwood Gary MV40 Helm Hill
38 Beckett Bill MV50 Chorley A&T
39 Beecroft Harley F Calder Valley
40 Beecroft Phill M Calder Valley
41 Beesley Chris MV60 Settle Harriers
42 Beetham John MV40 Keswick AC
43 Bell Carl M Keswick AC
44 Bell Wilfred MV60 Howgill Harriers
45 Belshaw Vic MV50 Denbigh Harriers
46 Berry Liz F Northern Fells RC
47 Bethell David M Dark Peak
48 Beveridge Emma FV40 Macclesfield Harriers
49 Bianchi Sharon FV40 Helm Hill
50 Bibby Justin MV40 U/A
51 Biddle Andrew MV60 Rossendale
52 Biggs Dan M Calder Valley
53 Birch David M Keswick AC
54 Birch Kirsty-Jane F Macclesfield Harriers
55 Bird Chris M Durham Fell Runner
56 Birkinshaw Steve MV40 Borrowdale
57 Bishop Murray MV50 Watlington AC
58 Bonington Rupert MV40 Keswick AC
59 Bourne Matt MV40 Bowland
60 Bowen Jo FV40 Pennine
61 Bradley Dave MV50 Rossendale
62 Bretherton Kerrie-Anne FV40 Trawden
63 Briggs Steve MV50 U/A
64 Broadhead Richard MV50 Ashbourne
65 Brooks Tim MV40 Calder Valley
66 Brown Angela F Northern Fells RC
67 Brown Louise FV40 Keswick AC
68 Brown Steve MV50 Ambleside AC
69 Brumby Chris MV50 Sandbach Striders
70 Bryan Andy MV40 U/A
71 Buchan Fiona F U/A
72 Buchan Helen F Calder Valley
73 Buchanan Peter MV50 Ochil Hill Runners
74 Buck Chris M EVFC
75 Buck Lindsay FV50 CFR
76 Buck Sue F Helsby RC
77 Bunn Nigel MV50 Tring RC
78 Burgon Peter MV50 Lincoln and District
79 Burrow Amanda FV40 U/A
80 Burrow Craig MV40 U/A
81 Burrus Cath FV40 U/A
82 Burton David MV50 Keswick AC
83 Butler Nicky FV50 Keswick AC
84 Butler Ross M Keswick AC
85 Carro Gorka MV40 VALDERREDIBLE
86 Carslaw Ken MV40 U/A
87 Carter Martin MV50 Hay Hotfooters
88 Carter Steven MV40 U/A
89 Cartmell Steve MV40 Bowland
90 Charlton Debbie F Keswick AC
91 Charlton James M NFR
92 Chatterley Jennie FV40 CFR
93 Checkley Mark MV50 Lostock AC
94 Chippendale Mark MV40 Bowland
95 Clapp Jim MV60 Durham Fell Runner
96 Clark Chris MV60 Keswick AC
97 Clark Kim FV60 Keswick AC
98 Clarke Caroline FV50 Pudsey Pacers
99 Clarke Gareth MV40 Calder Valley
100 Clarke Mandy FV40 Knavesmire Harriers
101 Clarke Neil MV50 Macclesfield Harriers
102 Clay Penny FV40 U/A
103 Cobley Peter MV40 Saddleworth
104 Coldwell Jim MV40 Swaledale Runners
105 Collier Scott M U/A
106 Connor Gerald MV60 Retford AC
107 Conroy John MV40 Keighley & Craven AC
108 Cooke James M Calder Valley
109 Cooke Tamsin F Calder Valley
110 Corker Nick MV40 Royal Sutton Coldfield AC
111 Cornforth Kerry FV40 Borrowdale
112 Cottam Sheena F Garstang
113 Councell Chris MV50 U/A
114 Cowin Tim MV40 Helm Hill
115 Crabbe Ray MV50 Swaledale Runners
116 Crabbe Sue FV50 Swaledale Runners
117 Crampton Neal M Pudsey and Bramley
118 Craven Jason M Rossendale
119 Croft Dan MV50 Macclesfield Harriers
120 Cubbon Tom MV40 Blackburn Harriers
121 Cunningham Sophie F Chorlton Runners
122 Dance Ruth FV40 U/A
123 Davey Richard M U/A
124 Davinson Mark MV40 Derwentside AC
125 Davis Matt M Howgill Harriers
126 Davis Paul MV50 U/A
127 Davy Graham MV50 Calder Valley
128 Dawber Steven MV50 U/A
129 Day Lawrence MV40 Ambleside
130 Deadon Dave MV50 Dallam
131 Dearden Martin MV40 Staffs Moorlands AC
132 Deery Julie FV50 U/A
133 Dent Heidi F Howgill Harriers
134 Dickenson Andy MV50 Dark Peak
135 Dickson Gill FV40 Calder Valley
136 Dimitrijevic Pete MV40 Wharfdale Harriers
137 Dixon Adrian MV70 U/A
138 Dixon Adrian MV70 U/A
139 Dixon Simon MV40 Dark Peak
140 Dodds Wendy FV60 Clayton-le-moors
141 Donnelly Morgan MV40 Borrowdale
142 Dowdall Jamie MV40 Darwen Dashers
143 Doxford Paul MV50 U/A
144 Draper Chris M U/A
145 Dring Craig MV40 Keswick AC
146 Duffield Claire F Todmorden
147 Durrans James MV40 Holmfirth Harriers
148 Dye Mark MV50 Knavesmire Harriers
149 Edmondson David MV50 Clayton-le-moors
150 Edmondson Ed MV40 Rossendale
151 Edwards Anne F U/A
152 Edwards Sarah F Ilkley Harriers
153 Eggett Chris MV40 NFR
154 Egner Mike MV60 Settle Harriers
155 Ellison Marcel M Rossendale
156 Evans Kat F Ambleside
157 Fawthrop Matt M Rossendale
158 Feilden Jamie M Team Bath
159 Ferguson Calvin M Calder Valley
160 Ferris Peter MV50 CFR
161 Fewster Julie F U/A
162 Fishwick Darren MV40 Chorley A&T
163 Flage Helen F Calder Valley
164 Fletcher John MV50 CFR
165 Fletcher Suzanne F Helsby RC
166 Ford Andy M Horwich RMI
167 Forster Karon FV50 Calder Valley
168 Forster Kenny MV50 Spectrum Striders
169 Forster Steve MV50 U/A
170 Fortun Phil MV40 Coniston FRC
171 Fosker Sophie F Bowland
172 Foster Richard M North Leeds Fell Runners
173 Franklin Simon MV50 Horsforth Fell and Dale
174 Freeman Amy F Darwen Dashers
175 Freshwater Craig M Hunters Bog Trotters
176 Frost Andrea FV50 Macclesfield Harriers
177 Frost Marlon MV40 U/A
178 Funnel Chris MV50 Clayton-le-moors
179 Garraghty Dave MV40 Lincoln and District
180 Garside Jennifer FV40 Trawden
181 Garside Jim MV40 Trawden
542 Gibbons Andrew M Bingley
182 Gibbons Mary F Ilkley Harriers
183 Gibbs Andy Chapman MV40 York Knavesmere
184 Gibbs Sam MV40 Helm Hill
185 Gibson Carrie F Helm Hill
186 Gibson Luke M South Shields Harriers
187 Gill Emma F Helm Hill
188 Gillard Phil MV50 Helsby RC
189 Godfrey Katie F Royston Runners
190 Golden Beverley FV40 Buxton AC
191 Goodyear Karen F U/A
192 Goorney Joanna FV40 Lytham St Annes RRC
193 Gordon Shelli F Lets-run.co.uk
194 Gowans Deborah F Accrington RR
195 Graham Andrew MV40 U/A
196 Graham Caroline F Swaledale Runners
197 Graham James MV40 U/A
198 Graham Julie F Garstang
199 Grainger Moira FV50 Fife AC
200 Granger Gina F Holme Pierrepont Running Club
201 Green Andy MV40 Tynedale Harriers
202 Green Robert M Achille Ratti
203 Greenep Helen FV50 Settle Harriers
204 Greenough Craig MV40 Blackburn Harriers
205 Griffin Clare F Macclesfield Harriers
206 Griffin David MV50 Dallam
207 Grimwood Tim M Swaledale Runners
208 Grindell Cheryl FV40 U/A
209 Hall Ann FV50 North Leeds Fell Runners
210 Hall Debbie F Holmfirth Harriers
211 Hall Fiona FV40 Trawden
212 Halstead Emily F Darlington Harriers
213 Halstead Robert MV60 Holmfirth Harriers
214 Hancock Martin MV40 Skipton
215 Hancock Robin MV40 U/A
216 Hancock Robin FV40 U/A
217 Hardiman Neil MV40 Clayton-le-moors
218 Harrington Ian MV40 Helm Hill
219 Harris Mark MV40 Helm Hill
220 Harris Nick MV60 Rossendale
221 Harrod Lindsay F Helm Hill
222 Harvey Tim MV40 York and Knavesmire
223 Haygarth Dave MV40 Rossendale
224 Hayles Linda FV60 Calder Valley
225 Hebson Andrew M Helm Hill
226 Heeley Paul MV40 Horsforth Fell and Dale
227 Hewitson Andrew MV40 Lonsdale FR
228 Heys Andrew M Blackburn Harriers
229 Hill Richard M Mornington Chasers
230 Hind Clark M Holmfirth Harriers
231 Hind Mike MV60 Borrowdale
232 Hitchen Scott MV40 Rossendale
233 Hoare Dominic MV40 Bowland
234 Hobbs Paul MV40 Todmorden
235 Hobson Andrew M U/A
236 Hodgkinson Helen F Todmorden
237 Hodgson Chris MV50 Fellandale
238 Hodgson Ian MV50 North York Moors
239 Hoffe Mick FV60 Helm Hill
240 Holland Tony MV40 Lets-run.co.uk
241 Holmes Keith G MV60 Dark Peak
242 Hood Karen F Skipton
243 Hope-Jones Amelia F Hunters Bog Trotters
244 Hopkinson Richard MV60 Dark Peak
245 Horney Nigel MV50 Keswick AC
246 Horsburgh Hannah F Keswick AC
247 Howard Bob MV50 Calder Valley
248 Howard Martin M Calder Valley
249 Hudson Robert MV40 Keighley and Craven
250 Hughes Ian MV40 Guinea Pig Racing
251 Hulley David MV40 Stockport Harriers
252 Humphrey Bill MV50 South Shields Harriers
253 Hunt Andrew MV50 U/A
254 Inman Jason MV40 Ochil Hill Runners
255 Ireland Stephen MV40 U/A
256 Jackson Adam MV40 Northern Fells RC
257 Jackson Ben M U/A
258 Jackson Edmond MV50 Ambleside
259 Jackson Paul MV40 Helm Hill
260 Jackson Paul MV50 Chorley A&T
261 Jackson Roy MV50 Lincoln and District
262 Jackson Shaun MV40 Altringham
263 Jardine Joshua M Helm Hill
264 Jeffery Craig MV40 Dark Peak
265 Jehan Jeremy MV40 Wye Valley Runners
266 Jenkinson Bronwen F Eryri
267 Jenkinson Paul MV40 Eryri
268 Jennings Emma FV50 Helm Hill
269 Jennings Jenny FV50 CFR
270 Jennings Paul MV50 CFR
271 Johnson Bill MV50 Calder Valley
272 Johnson Lawrence MV50 Burden Road Runners
273 Johnson Paul MV40 CFR
274 Johnson Simon MV40 Tyne and Wear fire and rescue
275 Jon Morgan MV40 Dark Peak
276 Jones Christopher MV50 U/A
277 Jones Robert M Keswick AC
278 Joyce Anthony M U/A
279 Joynson Ben M Ilkley Harriers
280 Kamarainen Outi F Ilkley Harriers
281 Keegan Thomas MV50 Howgill Harriers
282 Kelly Mo F Howgill Harriers
283 Kent Ben M Helm Hill
284 Kershaw Dave MV60 Chorley A&T
285 Kidd Pete MV40 U/A
286 Killean Liz FV50 Fife AC
287 Kimmins Damian MV40 Keswick AC
288 Lamb Mark M Keswick AC
289 Lancaster Nick MV60 Darwent AC
290 Lane Gary MV40 Howgill Harriers
291 Lane Hilary FV50 North Leeds Fell Runners
292 Latham Nicki FV50 Calder Valley
293 Lavery Nicola FV50 U/A
294 Lee Andrew MV40 Rossendale
295 Lee John MV50 Todmorden
296 Lee Lucas MV40 Keighley & Craven AC
297 Leedham Grace FV40 Dallam
298 Lewis James M U/A
299 Lewis Scott MV40 South Shields Harriers
300 Lewis Tyron MV50 Dallam
301 Lindsey Gillian FV40 Macclesfield Harriers
302 Little Tony MV40 U/A
303 Loan Tom M Keswick AC
304 Long Simon MV40 Saltwell Harriers
305 Lord Jo F Hay Hotfooters
306 Love Richard MV40 Mercia
307 Lowther Charlie M Eden Runners
308 Ludley Kate F Lonsdale FR
309 Lydon Paul MV40 U/A
310 Lyons Nick MV60 Lincoln and District
311 MacEwan John MV40 Ochil Hill Runners
312 MacFadyen Brian MV60 Macclesfield Harriers
313 Macilwaine Richard MV50 Spectrum Striders
314 Mackie David MV40 Corsham RC
315 Mair Julie F U/A
316 Malarkey Lesley F Keswick AC
317 Mallen Michael MV60 Keswick AC
318 Malloy Adam M Derwent Valley Running Club
319 Marchant Hazel FV40 Darwen Valley
320 Marchant Jonny MV40 Helm Hill
321 Marchant Mark MV40 Darwen Valley
322 Marsh Craig M Keswick AC
323 Mason Annabel F Wakefield and district Harriers
324 Mason Charles MV50 CFR
325 Mason Gary MV50 Keswick AC
326 Mason John MV50 Dewsbury Road Runners
327 Mason Karl M Helm Hill
328 Mason Paul MV50 CFR
329 Masset Den FV50 Macclesfield Harriers
330 Matthew Tom MV40 Bowland
331 Matthews Jordan M U/A
332 McChesney David M U/A
333 McClean Keith MV40 Low fell
334 McHugh Derek MV50 Teviotdale
335 McIntosh Wayne M Clayton-le-moors
336 McKensie Neil MV40 Ambleside
337 McMillan Malcolm M Baildon Runners
338 Mellon Richard MV40 Bowland
339 Meneaud Meschino Carolyn F Ambleside
340 Menmuir Alasdair M Steel City Striders
341 Menzies Graeme MV40 Bowland
342 Metcalf Phil MV40 U/A
343 Mikkelsen-Barron Martin M Borrowdale
344 Milliken Dave MV50 Horwich Harriers
345 Milton David MV50 Holmfirth Harriers
346 Minta John MV40 Calder Valley
347 Monk Andy MV60 U/A
348 Morley Scott M Eden Runners
349 Mortimore Rob M Helm Hill
350 Mortlock Simon MV50 Dumfries RC
351 Moses Colin MV50 Wharfdale Harriers
352 Mowbray Megan FV40 Hunters Bog Trotters
353 Muir Alasdair MV40 U/A
354 Nelson Peter MV60 WCOC
355 Netherway Simon M Keswick AC
356 Niblock Catherine F Helm Hill
357 Nicholson George M NFR
358 Nield David MV50 Clayton Le Moors
359 Noble Richard MV40 Northern Fells RC
360 Nuttall Matt MV40 Blackburn Harriers
361 O’Duffy Declan MV50 Bowland
362 O’Donovan Toni F Barrow Runners
363 Ohly Heather F Helm Hill
364 Ohly Shane MV40 Helm Hill
365 Oldfield Lindsey F Calder Valley
366 Oldham Ian MV40 Swaledale Runners
367 Oliver Adam M Helm Hill
368 Oliver Rob MV40 CFR
369 Owen Phil MV50 Elvet Striders
370 Oxley Simon MV50 Settle Harriers
371 Page Ian MV50 Wharfdale Harriers
372 Palmer Tim MV50 Helsby RC
373 Parker Lisa F Accrington RR
374 Parkin Nicky FV40 Dark Peak
375 Patel Manhar MV50 Calder Valley
376 Pearce Matthew M NFR
377 Pearcy Michael MV50 Dallam
378 Pearson Mark MV40 U/A
379 Pearson Philip MV50 Northern Fells RC
380 Pedder Susie FV40 Trawden
381 Pierce Jonathan MV50 Mercia
382 Plews Chris MV40 Wetherby Runners AC
383 Pollard Caroline F Wharfdale Harriers
384 Porthouse Dean MV40 Ellenborough
385 Pretlove Lee M Royston Runners
386 Price John MV60 Hothoofers
387 Prosser Dave MV50 Keswick AC
388 Pymm Simon M Horwich RMI
389 Raby Dominic M Chorley A&T
390 Race Ian MV50 Helm Hill
391 Ralphson Iain MV40 Darwen Valley
392 Randall Martin MV40 Swaledale Runners
393 Rands Martin MV50 macclesfield Harriers
394 Ratcliffe Rowen F Saddlworth
395 Ratcliffe Sheelagh F North Leeds Fell Runners
396 Reed Peter MV60 NFR
397 Reid Caleb MV40 Borrowdale
398 Riley Steve MV50 Helsby RC
399 Ripley Tony MV50 Atkinsons
400 Roberts Jim MV40 Keighley & Craven AC
401 Roberts Simon MV40 Buckley Runners
402 Robertson Janet F Helsby RC
403 Robinson Sean M Howgill Harriers
404 Robson John MV50 Helm Hill
405 Robson Marie F Helm Hill
406 Roe Tim M Helm Hill
407 Ross Stephen MV50 Lonsdale FR
408 Rothwell Alexander M Ambleside AC
409 Rothwell Tom M Ambleside AC
410 Rouse Simone F U/A
411 Rudd John MV50 Perth Road Runners
412 Russel Stuart MV40 Liverpool
413 Russell Jim MV40 U/A
414 Saunders Marcus MV50 Lincoln and District
415 Savage Barbara FV50 Clayton-le-moors
416 Scarf Jackie FV50 Calder Valley
417 Scarf Phil MV50 Calder Valley
418 Scott David MV60 Ochil Hill Runners
419 Sebley Nick MV50 Black Combe
420 Seddon Mark MV50 Horwich RMI
421 Senior Sarah F Helm Hill
422 Severn Leon M Stainland Lions
423 Shakespeare Peter MV50 U/A
424 Sharkey Robert M Lostock AC
425 Shaw Daniel M Holmfirth Harriers
426 Sherrington Vicki F Preston Harriers
427 Sherstones Edwin MV50 Southport waterloo
428 Shimwell Carolyn F Calder Valley
429 Short Kenny MV50 Teviotdale
430 Shuttleworth Mark MV50 Lostock AC
431 Simpson Julian MV40 Richmond and Zetland
432 Simpson Rebecca FV40 Swaledale Runners
433 Singleton Miranda F U/A
434 Singleton Rose F Northern Fells RC
435 Skorupa Elliot M Rossendale
436 Slattery Andrew MV40 Keswick AC
437 Smith Andrew MV50 U/A
438 Smith Jack M Wharfdale Harriers
439 Smith Keeley F Helm Hill
440 Smith Richard D M Helm Hill
441 Snell Chris M Clayton-le-moors
442 Soles Dave MV50 Pennine
443 Sowden Paul MV40 Ilkley Harriers
444 Spencer Michelle FV40 Southport waterloo
445 Spurden Catherine F Keswick AC
446 Stanbridge Mark MV40 Macclesfield Harriers
447 Stanley Scott M U/A
448 Stansfield Simon MV40 Clayton Harriers
449 Stead Sam M Keswick AC
450 Steel Jamie MV40 Derwent Valley Running Club
451 Steinegger Carl M Ambleside
452 Stephen Jill F Hunters Bog Trotters
453 Stephenson Lucy F Pennine
454 Stevens Brett M U/A
455 Stevens Richard MV40 Ambleside AC
456 Stewart Claire F Swaledale Runners
457 Stewart Gregor M Westerlands
458 Stockdale Darren M Darlington Harriers
459 Stokes Richard MV50 U/A
460 Storozuk Craig M Trawden
461 Stuart Rick MV50 Helm Hill
462 Sunderland Richard MV40 Calder Valley
463 Sutcliffe Rod MV60 Calder Valley
464 Swallow Steve MV40 macclesfield Harriers
465 Swarbrick Steve MV40 Bowland
466 Sydes Toby MV40 Calder Valley
467 Symonds Trevor MV60 U/A
468 Tait Dave MV70 Dark Peak
469 Tait Richard MV60 Keswick AC
470 Tarasiuk Adrian M Penistone
471 Taylor Ian MV50 Salford metropolitan
472 Taylor Jason MV40 NFR
473 Taylor Jennifer F U/A
474 Taylor Jo FV50 Bowland
475 Taylor John MV60 Bowland
476 Taylor Nick M U/A
477 Taylor Paul M Saddlworth
478 Taylor Richard MV50 Blackburn Harriers
479 Taylor Roger MV40 Preston Harriers
480 Taylor Simon MV40 Darwen Dashers
481 Taylor Tim MV50 Burden Road Runners
482 Taylor William MV50 Rossendale
483 Thom Hannah F Keighley & Craven AC
484 Thom Tim MV50 Keighley & Craven AC
485 Thomas Nathan M U/A
486 Thompson Andy M Helm Hill
487 Thompson Brian MV60 Helm Hill
488 Thompson Honor F Skelmersdale Harriers
489 Thomson Grant MV40 Westerlands
490 Tinman Jon MV50 Rossendale
491 Todd Joe MV40 U/A
492 Todd Richard MV40 Northern Fells RC
493 Toman Michael MV50 Rossendale
494 Tonkin Jacob M Keswick AC
495 Toogood Steve MV50 Buckley Runners
496 Troup Mike MV60 Ambleside AC
497 Turner Paul MV40 Helm Hill
498 Umpleby Scott MV50 Kendal AAC
499 Varey Martin MV40 Derwent AC
500 Vincent Rachel F Tynedale
501 Waddoup Markus M North Leeds Fell Runners
502 Walker Lindsay FV40 Keswick AC
503 Walkington Geraldine F Helm Hill
504 Walling Craig M Hunters Bog Trotters
505 Wallwork Adam M Trawden A/C
506 Walmsley Aaron M U/A
507 Walsh Martin MV70 Bowland
508 Walsh Paul MV70 Bowland
509 Walton Stuart MV40 Keighley & Craven AC
510 Ward Claire FV40 Hunters Bog Trotters
511 Ward Nick M Hyde Striders
512 Ward Ray MV40 Hunters Bog Trotters
513 Ward Sally FV50 U/A
514 Watson Gerrald MV60 Wymondham AC
515 Watson Graham MV50 CFR
516 Watson Nick MV40 Darlington Quakers RC
517 Watson Richard M Black Combe
518 Wayper Clare F North Leeds Fell Runners
519 Webber Zoe F Keswick AC
520 Wells Richard M Howgill Harriers
521 Welsh Ewan MV50 Ilkley Harriers
522 West Phil MV40 Salford Harriers
523 Weston Alison F Ilkley Harriers
524 Wharton Mark MV50 Calder Valley
525 Whelan Mark MV50 Goyt Valley Striders
526 White Angela FV40 CFR
527 White David MV40 Helm Hill
528 White Scott MV40 Cambridge & Coleridge
529 White Seamus MV40 Staffs Moorlands AC
530 Whitehead Emily FV40 Keighley and Craven AC
531 Whittington Tom MV40 Macclesfield Harriers
532 Wilcock Matthew MV40 Trawden
533 Williams Liam M U/A
534 Williams Mary F U/A
535 Williamson James M Clayton-le-moors
536 Woodman James M Pudsey and Bramley
537 Woodward Alexandra FV40 Ambleside
538 Wright Claire FV40 Saddleworth
539 Wright Denise FV40 Bingley
540 Yeomans Mario M CFR
541 Zinis Douglas M Calder Valley

TWA Entry List

Posted on April 19, 2017 | Filed Under Earlier Results

1 Amor Lee M Ellenborough AC
2 Anderson David MV40 Pudsey and Bramley
3 Angus Steve MV40 Keswick
4 Ansell Rick MV50 Tring RC
5 Appleby Paul MV50 NFR
6 Ashcroft Jon MV40 Carnethey
7 Aspinall Claire F Pennine
8 Atherton Chris M Ambleside AC
9 Atkinson Shaun M Ellenborough AC
10 Baddeley Mark MV40 Lincoln Wellington
11 Bark Stephen MV40 Skegness and District
12 Barnes Philip MV50 Pennine
13 Billington Alan MV40 Belper Harriers
14 Bowen David MV60 Pennine
15 Brennan Patrick M Todmorden
16 Brickman Nathan M Belper Harriers
17 Briffett Graham MV40 Highland Hill Runners
18 Brown Graham MV40 Macclesfield
19 Brown Paul MV40 Trawden AC
20 Browne Rowena FV50 Bowland
21 Budd Tim M Glossopdale
22 Burt Stephen MV50 Dark Peak
23 Bush Tom M Pennine
24 Calvert Amanda FV50 Macclesfield Harriers
25 Campbell Richard MV40 Rossendale
26 Chadwick Graham M U/A
27 Clarkson Mark M NFR
28 Clay Chris MV40 U/A
29 Cornforth Paul MV50 Borrowdale
30 Cox Hester FV40 Settle Harriers
31 Crellin Ryan M CFR
32 Cummins Little Dave MV40 Team KOM
33 Curtis Noel MV40 Pennine
34 Daly Peter MV40 Pennine
35 Dean Tracy F Raidlight uk
36 Devine Philip MV50 Kendal AC
37 Driscoll Matthew M York Acorn
38 Dumenil Matt M Pennine
39 Dunbar Stephen MV40 U/A
40 Duncan Alan MV60 Bowland
41 Elliott Paul M Dark Peak
42 Findlay-Robinson Rachel F Keswick
43 Fountain Dave M Wharfedale
44 Foxall Jack M Dark Peak
45 Foxwell Michelle F Ambleside AC
46 Fuller Michelle F Todmorden
47 Gardner Julie FV50 Macclesfield
48 Garner Dave MV40 Todmorden
49 Gibbs Tom MV40 Ambleside AC
50 Gomersall Tom M Bingley
51 Graham Mark MV50 CFR
52 Grant Ben MV60 Harrogate Harriers
53 Greenhalgh Josie FV40 Lostoc AC
54 Harmon Matt M Pudsey and Bramley
55 Harper Rob MV40 Kendal AC
56 Harris James M Black Combe
57 Hawkrigg Natalie F Northern Fells RC
58 Heaney Jonathan MV40 North Sheilds Poly
59 Heron Tony MV40 Dark Peak
60 Hevey Clive MV50 Penine
61 Hills Paul MV50 Pennine
62 Holliday Richard M DH Runners
63 Horn Brian MV60 Borrowdale
64 Horrocks Tim MV50 Pennine
65 Howarth Victoria F Keswick
66 Hulley Matthew MV40 Pennine
67 Huxford Matt M Glossopdale
68 Irving Mark M Bowland
69 Jackson Andrew MV40 Bowland
70 Jeff Nigel MV50 Buxton AC
71 Jepson Judith FV50 Dark Peak
72 Jones Steve M Keswick
73 Kemp Peter MV40 Ellenborough AC
74 Keough Scott MV40 Ellenborough AC
75 Knight Lee M Ambleside AC
76 Kunicka Majka F Penistone Footpath Runners
77 Leonard Miriam F U/A
78 Lewis Jason MV40 Team KOM
79 Lim Danny M Elvet Strider
80 Lloyd Adam MV40 Keswick
81 Lord Harvey M Black Combe
82 Lund Dave M Dark Peak
83 Lund Graham M Bowland
84 Marlow Tony MV50 Chorley
85 Matty Trevor MV50 Dark Peak
86 Mayhew Stephen M U/A
87 McCarthy Jane FV40 Ilkley
88 McFie Andy MV40 Todmorden
89 McGrath Richard MV40 Ellenborough AC
90 McGuire Dave MV40 Wharfedale
91 McKeown Allan MV40 Bowland
92 McLean Alice F Saddleworth Runners
93 McLoughlin Michael MV60 Preston Harriers
94 McMurdo Andy M Pennine
95 Midgley Mark MV50 Bowland
96 Mills Ian M Pennine
97 Morton Muir MV40 Pennine
98 Naylor Donald MV40 Hunters Bog Trotters
99 Newton Lee M Keswick
100 Nutt Sarah F U/A
101 O’Hara Jim M Helsby RC
102 Osipowicz Kasia F Glossopdale
103 Parkin Nicola FV40 Dark Peak
104 Perry Adam M Helm Hill
105 Perry Chris M Dark Peak
106 Perry Martin M Esk Valley
107 Phillips Stefan MV40 Macclesfield Harriers
108 Pierce James MV40 U/A
109 Powell Jean F Wharfedale
110 Pritchard Andy MV40 Buckley Runners
111 Purdy Catriona F U/A
112 Pursell Mark MV40 Pennine
113 Pyke Stephen MV50 Dark Peak
114 Quinn Mike MV40 Esk Valley
115 Ray Nick MV40 Ellenborough AC
116 Richmond Sue F Pennine
117 Roberts Mike M U/A
118 Roberts Phillip MV40 Helsby RC
119 Robinson Mike MV40 Dark Peak
120 Rowley Paul M Pennine
121 Russell Jenny F Northern Fells
122 Scoffer MV40 Borrowdale
123 Seal Howard MV40 CFR
124 Shaw Graeme MV40 York Alpine Club
125 Sheppard Darren MV40 FRamlingham flyers
126 Sidaway Neil MV50 CFR
127 Simpson Paul MV50 Kendal AC
128 Sivewright Spence MV50 Macclesfield
129 Skillicorn Allison F U/A
130 Smith Craig MV50 Keswick
131 Stephen Jill F Hunters Bog Trotters
132 Sunter Albert MV60 Horwich
133 Swindles Paul M Pennine
134 Sykes Dave MV40 Dark Peak
135 Symington Ian M Calder Valley
136 Talbot Neil M Ambleside AC
137 Taylor Brian MV40 Ellenborough AC
138 Taylor Peter MV40 Tattenhall Runners
139 Thwaite Gary M Ellenborough AC
140 Tierney Paul M Ambleside AC
141 Tinnion Calum M Ellenborough AC
142 Tod Alistair M Northern Fells
143 Tyson Jim MV40 Ambleside AC
144 Usher Chris MV40 Newburgh Nomads
145 Vencovsky Daniel M U/A
146 Verjee Sabrina F U/A
147 Waddington Dick MV40 Ilkley
148 Walker Mike M Barnet and District
149 Walker Neil M Altringham
150 Walkingshaw Nina F Howgill Harriers
151 Ward Dave MV40 Pennine
152 Warhurst Ian MV50 Pennine
153 Watson Johnnie MV40 Calder Valley
154 Watson Scott MV50 Elvet Strider
155 Weightman Neil MV50 Erewash Valley
156 Whitaker Helene FV50 Harrogate Harriers
157 Wilkinson Barry MV50 Borrowdale
158 Williams Dave M Ellenborough AC
159 Williams Sharon FV50 North Leeds FR
160 Williamson Bill MV50 CFR
161 Wilson David MV50 Bowland
162 Wilson Troy MV40 U/A
163 Wright Paul MV50 Ambleside AC

Waltz Entry List

Posted on April 19, 2017 | Filed Under Earlier Results

1 Adair Neil M Spectrum Striders
2 Adams Bevan MV40 Retford AC
3 Addyman Neil M Darlington Harriers
4 Allen Rob MV40 Keswick AC
5 Anderson Graham M Cambridge & Coleridge
6 Andrews Richard MV40 Salford metropolitan
7 Archer Kate F Ilkley Harriers
8 Arthur Chris M Bowland
9 Arts Paul MV40 Hardly AC
10 Ashcroft Richard MV40 U/A
11 Ashworth James MV40 Ochil Hill Runners
12 Ashworth Johnny B M Hardly AC
13 Askew Lorna F Helm Hill
14 Atherton Stephen MV60 Ambleside AC
15 Aubrey Kathleen FV50 Helm Hill
16 Avanessian Rebecca FV40 Manchester myca harriers
17 Bailey Mark MV50 Nuneaton Harriers
18 Bainbridge David M Howgill Harriers
19 Baker Adi MV50 Dark Peak
20 Baker Darren MV40 U/A
21 Baldwin Mike MV60 Ilkley Harriers
22 Baldwin Steven MV40 Scarborough AC
23 Banks Steve MV40 Lincoln and District
24 Barber Hilary F Keighley & Craven AC
25 Bardsley Ben MV40 Borrowdale
26 Barker Anita F CFR
27 Barnes Jo F Dark Peak
28 Barnet Andy MV50 Dark Peak
29 Barnett Rebecca F Swaledale Runners
30 Barrett Neil MV50 Bingley
31 Bartlett Robin MV50 Dallam
32 Basford Sharon FV40 Tattenhall Runners
33 Baxter Gavin MV40 Holmfirth Harriers
34 Baxter Grant MV40 Ochil Hill Runners
35 Baynham-Hughes Chris MV40 Helsby RC
36 Baynham-Hughes Laura FV40 Helsby RC
37 Beardwood Gary MV40 Helm Hill
38 Beckett Bill MV50 Chorley A&T
39 Beecroft Harley F Calder Valley
40 Beecroft Phill M Calder Valley
41 Beesley Chris MV60 Settle Harriers
42 Beetham John MV40 Keswick AC
43 Bell Carl M Keswick AC
44 Bell Wilfred MV60 Howgill Harriers
45 Belshaw Vic MV50 Denbigh Harriers
46 Berry Liz F Northern Fells RC
47 Bethell David M Dark Peak
48 Beveridge Emma FV40 Macclesfield Harriers
49 Bianchi Sharon FV40 Helm Hill
50 Bibby Justin MV40 U/A
51 Biddle Andrew MV60 Rossendale
52 Biggs Dan M Calder Valley
53 Birch David M Keswick AC
54 Birch Kirsty-Jane F Macclesfield Harriers
55 Bird Chris M Durham Fell Runner
56 Birkinshaw Steve MV40 Borrowdale
57 Bishop Murray MV50 Watlington AC
58 Bonington Rupert MV40 Keswick AC
59 Bourne Matt MV40 Bowland
60 Bowen Jo FV40 Pennine
61 Bradley Dave MV50 Rossendale
62 Bretherton Kerrie-Anne FV40 Trawden
63 Briggs Steve MV50 U/A
64 Broadhead Richard MV50 Ashbourne
65 Brooks Tim MV40 Calder Valley
66 Brown Angela F Northern Fells RC
67 Brown Louise FV40 Keswick AC
68 Brown Steve MV50 Ambleside AC
69 Brumby Chris MV50 Sandbach Striders
70 Bryan Andy MV40 U/A
71 Buchan Fiona F U/A
72 Buchan Helen F Calder Valley
73 Buchanan Peter MV50 Ochil Hill Runners
74 Buck Chris M EVFC
75 Buck Lindsay FV50 CFR
76 Buck Sue F Helsby RC
77 Bunn Nigel MV50 Tring RC
78 Burgon Peter MV50 Lincoln and District
79 Burrow Amanda FV40 U/A
80 Burrow Craig MV40 U/A
81 Burrus Cath FV40 U/A
82 Burton David MV50 Keswick AC
83 Butler Nicky FV50 Keswick AC
84 Butler Ross M Keswick AC
85 Carro Gorka MV40 VALDERREDIBLE
86 Carslaw Ken MV40 U/A
87 Carter Martin MV50 Hay Hotfooters
88 Carter Steven MV40 U/A
89 Cartmell Steve MV40 Bowland
90 Charlton Debbie F Keswick AC
91 Charlton James M NFR
92 Chatterley Jennie FV40 CFR
93 Checkley Mark MV50 Lostock AC
94 Chippendale Mark MV40 Bowland
95 Clapp Jim MV60 Durham Fell Runner
96 Clark Chris MV60 Keswick AC
97 Clark Kim FV60 Keswick AC
98 Clarke Caroline FV50 Pudsey Pacers
99 Clarke Gareth MV40 Calder Valley
100 Clarke Mandy FV40 Knavesmire Harriers
101 Clarke Neil MV50 Macclesfield Harriers
102 Clay Penny FV40 U/A
103 Cobley Peter MV40 Saddleworth
104 Coldwell Jim MV40 Swaledale Runners
105 Collier Scott M U/A
106 Connor Gerald MV60 Retford AC
107 Conroy John MV40 Keighley & Craven AC
108 Cooke James M Calder Valley
109 Cooke Tamsin F Calder Valley
110 Corker Nick MV40 Royal Sutton Coldfield AC
111 Cornforth Kerry FV40 Borrowdale
112 Cottam Sheena F Garstang
113 Councell Chris MV50 U/A
114 Cowin Tim MV40 Helm Hill
115 Crabbe Ray MV50 Swaledale Runners
116 Crabbe Sue FV50 Swaledale Runners
117 Crampton Neal M Pudsey and Bramley
118 Craven Jason M Rossendale
119 Croft Dan MV50 Macclesfield Harriers
120 Cubbon Tom MV40 Blackburn Harriers
121 Cunningham Sophie F Chorlton Runners
122 Dance Ruth FV40 U/A
123 Davey Richard M U/A
124 Davinson Mark MV40 Derwentside AC
125 Davis Matt M Howgill Harriers
126 Davis Paul MV50 U/A
127 Davy Graham MV50 Calder Valley
128 Dawber Steven MV50 U/A
129 Day Lawrence MV40 Ambleside
130 Deadon Dave MV50 Dallam
131 Dearden Martin MV40 Staffs Moorlands AC
132 Deery Julie FV50 U/A
133 Dent Heidi F Howgill Harriers
134 Dickenson Andy MV50 Dark Peak
135 Dickson Gill FV40 Calder Valley
136 Dimitrijevic Pete MV40 Wharfdale Harriers
137 Dixon Adrian MV70 U/A
138 Dixon Adrian MV70 U/A
139 Dixon Simon MV40 Dark Peak
140 Dodds Wendy FV60 Clayton-le-moors
141 Donnelly Morgan MV40 Borrowdale
142 Dowdall Jamie MV40 Darwen Dashers
143 Doxford Paul MV50 U/A
144 Draper Chris M U/A
145 Dring Craig MV40 Keswick AC
146 Duffield Claire F Todmorden
147 Durrans James MV40 Holmfirth Harriers
148 Dye Mark MV50 Knavesmire Harriers
149 Edmondson David MV50 Clayton-le-moors
150 Edmondson Ed MV40 Rossendale
151 Edwards Anne F U/A
152 Edwards Sarah F Ilkley Harriers
153 Eggett Chris MV40 NFR
154 Egner Mike MV60 Settle Harriers
155 Ellison Marcel M Rossendale
156 Evans Kat F Ambleside
157 Fawthrop Matt M Rossendale
158 Feilden Jamie M Team Bath
159 Ferguson Calvin M Calder Valley
160 Ferris Peter MV50 CFR
161 Fewster Julie F U/A
162 Fishwick Darren MV40 Chorley A&T
163 Flage Helen F Calder Valley
164 Fletcher John MV50 CFR
165 Fletcher Suzanne F Helsby RC
166 Ford Andy M Horwich RMI
167 Forster Karon FV50 Calder Valley
168 Forster Kenny MV50 Spectrum Striders
169 Forster Steve MV50 U/A
170 Fortun Phil MV40 Coniston FRC
171 Fosker Sophie F Bowland
172 Foster Richard M North Leeds Fell Runners
173 Franklin Simon MV50 Horsforth Fell and Dale
174 Freeman Amy F Darwen Dashers
175 Freshwater Craig M Hunters Bog Trotters
176 Frost Andrea FV50 Macclesfield Harriers
177 Frost Marlon MV40 U/A
178 Funnel Chris MV50 Clayton-le-moors
179 Garraghty Dave MV40 Lincoln and District
180 Garside Jennifer FV40 Trawden
181 Garside Jim MV40 Trawden
182 Gibbons Mary F Ilkley Harriers
183 Gibbs Andy Chapman MV40 York Knavesmere
184 Gibbs Sam MV40 Helm Hill
185 Gibson Carrie F Helm Hill
186 Gibson Luke M South Shields Harriers
187 Gill Emma F Helm Hill
188 Gillard Phil MV50 Helsby RC
189 Godfrey Katie F Royston Runners
190 Golden Beverley FV40 Buxton AC
191 Goodyear Karen F U/A
192 Goorney Joanna FV40 Lytham St Annes RRC
193 Gordon Shelli F Lets-run.co.uk
194 Gowans Deborah F Accrington RR
195 Graham Andrew MV40 U/A
196 Graham Caroline F Swaledale Runners
197 Graham James MV40 U/A
198 Graham Julie F Garstang
199 Grainger Moira FV50 Fife AC
200 Granger Gina F Holme Pierrepont Running Club
201 Green Andy MV40 Tynedale Harriers
202 Green Robert M Achille Ratti
203 Greenep Helen FV50 Settle Harriers
204 Greenough Craig MV40 Blackburn Harriers
205 Griffin Clare F Macclesfield Harriers
206 Griffin David MV50 Dallam
207 Grimwood Tim M Swaledale Runners
208 Grindell Cheryl FV40 U/A
209 Hall Ann FV50 North Leeds Fell Runners
210 Hall Debbie F Holmfirth Harriers
211 Hall Fiona FV40 Trawden
212 Halstead Emily F Darlington Harriers
213 Halstead Robert MV60 Holmfirth Harriers
214 Hancock Martin MV40 Skipton
215 Hancock Robin MV40 U/A
216 Hancock Robin FV40 U/A
217 Hardiman Neil MV40 Clayton-le-moors
218 Harrington Ian MV40 Helm Hill
219 Harris Mark MV40 Helm Hill
220 Harris Nick MV60 Rossendale
221 Harrod Lindsay F Helm Hill
222 Harvey Tim MV40 York and Knavesmire
223 Haygarth Dave MV40 Rossendale
224 Hayles Linda FV60 Calder Valley
225 Hebson Andrew M Helm Hill
226 Heeley Paul MV40 Horsforth Fell and Dale
227 Hewitson Andrew MV40 Lonsdale FR
228 Heys Andrew M Blackburn Harriers
229 Hill Richard M Mornington Chasers
230 Hind Clark M Holmfirth Harriers
231 Hind Mike MV60 Borrowdale
232 Hitchen Scott MV40 Rossendale
233 Hoare Dominic MV40 Bowland
234 Hobbs Paul MV40 Todmorden
235 Hobson Andrew M U/A
236 Hodgkinson Helen F Todmorden
237 Hodgson Chris MV50 Fellandale
238 Hodgson Ian MV50 North York Moors
239 Hoffe Mick FV60 Helm Hill
240 Holland Tony MV40 Lets-run.co.uk
241 Holmes Keith G MV60 Dark Peak
242 Hood Karen F Skipton
243 Hope-Jones Amelia F Hunters Bog Trotters
244 Hopkinson Richard MV60 Dark Peak
245 Horney Nigel MV50 Keswick AC
246 Horsburgh Hannah F Keswick AC
247 Howard Bob MV50 Calder Valley
248 Howard Martin M Calder Valley
249 Hudson Robert MV40 Keighley and Craven
250 Hughes Ian MV40 Guinea Pig Racing
251 Hulley David MV40 Stockport Harriers
252 Humphrey Bill MV50 South Shields Harriers
253 Hunt Andrew MV50 U/A
254 Inman Jason MV40 Ochil Hill Runners
255 Ireland Stephen MV40 U/A
256 Jackson Adam MV40 Northern Fells RC
257 Jackson Ben M U/A
258 Jackson Edmond MV50 Ambleside
259 Jackson Paul MV40 Helm Hill
260 Jackson Paul MV50 Chorley A&T
261 Jackson Roy MV50 Lincoln and District
262 Jackson Shaun MV40 Altringham
263 Jardine Joshua M Helm Hill
264 Jeffery Craig MV40 Dark Peak
265 Jehan Jeremy MV40 Wye Valley Runners
266 Jenkinson Bronwen F Eryri
267 Jenkinson Paul MV40 Eryri
268 Jennings Emma FV50 Helm Hill
269 Jennings Jenny FV50 CFR
270 Jennings Paul MV50 CFR
271 Johnson Bill MV50 Calder Valley
272 Johnson Lawrence MV50 Burden Road Runners
273 Johnson Paul MV40 CFR
274 Johnson Simon MV40 Tyne and Wear fire and rescue
275 Jon Morgan MV40 Dark Peak
276 Jones Christopher MV50 U/A
277 Jones Robert M Keswick AC
278 Joyce Anthony M U/A
279 Joynson Ben M Ilkley Harriers
280 Kamarainen Outi F Ilkley Harriers
281 Keegan Thomas MV50 Howgill Harriers
282 Kelly Mo F Howgill Harriers
283 Kent Ben M Helm Hill
284 Kershaw Dave MV60 Chorley A&T
285 Kidd Pete MV40 U/A
286 Killean Liz FV50 Fife AC
287 Kimmins Damian MV40 Keswick AC
288 Lamb Mark M Keswick AC
289 Lancaster Nick MV60 Darwent AC
290 Lane Gary MV40 Howgill Harriers
291 Lane Hilary FV50 North Leeds Fell Runners
292 Latham Nicki FV50 Calder Valley
293 Lavery Nicola FV50 U/A
294 Lee Andrew MV40 Rossendale
295 Lee John MV50 Todmorden
296 Lee Lucas MV40 Keighley & Craven AC
297 Leedham Grace FV40 Dallam
298 Lewis James M U/A
299 Lewis Scott MV40 South Shields Harriers
300 Lewis Tyron MV50 Dallam
301 Lindsey Gillian FV40 Macclesfield Harriers
302 Little Tony MV40 U/A
303 Loan Tom M Keswick AC
304 Long Simon MV40 Saltwell Harriers
305 Lord Jo F Hay Hotfooters
306 Love Richard MV40 Mercia
307 Lowther Charlie M Eden Runners
308 Ludley Kate F Lonsdale FR
309 Lydon Paul MV40 U/A
310 Lyons Nick MV60 Lincoln and District
311 MacEwan John MV40 Ochil Hill Runners
312 MacFadyen Brian MV60 Macclesfield Harriers
313 Macilwaine Richard MV50 Spectrum Striders
314 Mackie David MV40 Corsham RC
315 Mair Julie F U/A
316 Malarkey Lesley F Keswick AC
317 Mallen Michael MV60 Keswick AC
318 Malloy Adam M Derwent Valley Running Club
319 Marchant Hazel FV40 Darwen Valley
320 Marchant Jonny MV40 Helm Hill
321 Marchant Mark MV40 Darwen Valley
322 Marsh Craig M Keswick AC
323 Mason Annabel F Wakefield and district Harriers
324 Mason Charles MV50 CFR
325 Mason Gary MV50 Keswick AC
326 Mason John MV50 Dewsbury Road Runners
327 Mason Karl M Helm Hill
328 Mason Paul MV50 CFR
329 Masset Den FV50 Macclesfield Harriers
330 Matthew Tom MV40 Bowland
331 Matthews Jordan M U/A
332 McChesney David M U/A
333 McClean Keith MV40 Low fell
334 McHugh Derek MV50 Teviotdale
335 McIntosh Wayne M Clayton-le-moors
336 McKensie Neil MV40 Ambleside
337 McMillan Malcolm M Baildon Runners
338 Mellon Richard MV40 Bowland
339 Meneaud Meschino Carolyn F Ambleside
340 Menmuir Alasdair M Steel City Striders
341 Menzies Graeme MV40 Bowland
342 Metcalf Phil MV40 U/A
343 Mikkelsen-Barron Martin M Borrowdale
344 Milliken Dave MV50 Horwich Harriers
345 Milton David MV50 Holmfirth Harriers
346 Minta John MV40 Calder Valley
347 Monk Andy MV60 U/A
348 Morley Scott M Eden Runners
349 Mortimore Rob M Helm Hill
350 Mortlock Simon MV50 Dumfries RC
351 Moses Colin MV50 Wharfdale Harriers
352 Mowbray Megan FV40 Hunters Bog Trotters
353 Muir Alasdair MV40 U/A
354 Nelson Peter MV60 WCOC
355 Netherway Simon M Keswick AC
356 Niblock Catherine F Helm Hill
357 Nicholson George M NFR
358 Nield David MV50 Clayton Le Moors
359 Noble Richard MV40 Northern Fells RC
360 Nuttall Matt MV40 Blackburn Harriers
361 O’Duffy Declan MV50 Bowland
362 O’Donovan Toni F Barrow Runners
363 Ohly Heather F Helm Hill
364 Ohly Shane MV40 Helm Hill
365 Oldfield Lindsey F Calder Valley
366 Oldham Ian MV40 Swaledale Runners
367 Oliver Adam M Helm Hill
368 Oliver Rob MV40 CFR
369 Owen Phil MV50 Elvet Striders
370 Oxley Simon MV50 Settle Harriers
371 Page Ian MV50 Wharfdale Harriers
372 Palmer Tim MV50 Helsby RC
373 Parker Lisa F Accrington RR
374 Parkin Nicky FV40 Dark Peak
375 Patel Manhar MV50 Calder Valley
376 Pearce Matthew M NFR
377 Pearcy Michael MV50 Dallam
378 Pearson Mark MV40 U/A
379 Pearson Philip MV50 Northern Fells RC
380 Pedder Susie FV40 Trawden
381 Pierce Jonathan MV50 Mercia
382 Plews Chris MV40 Wetherby Runners AC
383 Pollard Caroline F Wharfdale Harriers
384 Porthouse Dean MV40 Ellenborough
385 Pretlove Lee M Royston Runners
386 Price John MV60 Hothoofers
387 Prosser Dave MV50 Keswick AC
388 Pymm Simon M Horwich RMI
389 Raby Dominic M Chorley A&T
390 Race Ian MV50 Helm Hill
391 Ralphson Iain MV40 Darwen Valley
392 Randall Martin MV40 Swaledale Runners
393 Rands Martin MV50 macclesfield Harriers
394 Ratcliffe Rowen F Saddlworth
395 Ratcliffe Sheelagh F North Leeds Fell Runners
396 Reed Peter MV60 NFR
397 Reid Caleb MV40 Borrowdale
398 Riley Steve MV50 Helsby RC
399 Ripley Tony MV50 Atkinsons
400 Roberts Jim MV40 Keighley & Craven AC
401 Roberts Simon MV40 Buckley Runners
402 Robertson Janet F Helsby RC
403 Robinson Sean M Howgill Harriers
404 Robson John MV50 Helm Hill
405 Robson Marie F Helm Hill
406 Roe Tim M Helm Hill
407 Ross Stephen MV50 Lonsdale FR
408 Rothwell Alexander M Ambleside AC
409 Rothwell Tom M Ambleside AC
410 Rouse Simone F U/A
411 Rudd John MV50 Perth Road Runners
412 Russel Stuart MV40 Liverpool
413 Russell Jim MV40 U/A
414 Saunders Marcus MV50 Lincoln and District
415 Savage Barbara FV50 Clayton-le-moors
416 Scarf Jackie FV50 Calder Valley
417 Scarf Phil MV50 Calder Valley
418 Scott David MV60 Ochil Hill Runners
419 Sebley Nick MV50 Black Combe
420 Seddon Mark MV50 Horwich RMI
421 Senior Sarah F Helm Hill
422 Severn Leon M Stainland Lions
423 Shakespeare Peter MV50 U/A
424 Sharkey Robert M Lostock AC
425 Shaw Daniel M Holmfirth Harriers
426 Sherrington Vicki F Preston Harriers
427 Sherstones Edwin MV50 Southport waterloo
428 Shimwell Carolyn F Calder Valley
429 Short Kenny MV50 Teviotdale
430 Shuttleworth Mark MV50 Lostock AC
431 Simpson Julian MV40 Richmond and Zetland
432 Simpson Rebecca FV40 Swaledale Runners
433 Singleton Miranda F U/A
434 Singleton Rose F Northern Fells RC
435 Skorupa Elliot M Rossendale
436 Slattery Andrew MV40 Keswick AC
437 Smith Andrew MV50 U/A
438 Smith Jack M Wharfdale Harriers
439 Smith Keeley F Helm Hill
440 Smith Richard D M Helm Hill
441 Snell Chris M Clayton-le-moors
442 Soles Dave MV50 Pennine
443 Sowden Paul MV40 Ilkley Harriers
444 Spencer Michelle FV40 Southport waterloo
445 Spurden Catherine F Keswick AC
446 Stanbridge Mark MV40 Macclesfield Harriers
447 Stanley Scott M U/A
448 Stansfield Simon MV40 Clayton Harriers
449 Stead Sam M Keswick AC
450 Steel Jamie MV40 Derwent Valley Running Club
451 Steinegger Carl M Ambleside
452 Stephen Jill F Hunters Bog Trotters
453 Stephenson Lucy F Pennine
454 Stevens Brett M U/A
455 Stevens Richard MV40 Ambleside AC
456 Stewart Claire F Swaledale Runners
457 Stewart Gregor M Westerlands
458 Stockdale Darren M Darlington Harriers
459 Stokes Richard MV50 U/A
460 Storozuk Craig M Trawden
461 Stuart Rick MV50 Helm Hill
462 Sunderland Richard MV40 Calder Valley
463 Sutcliffe Rod MV60 Calder Valley
464 Swallow Steve MV40 macclesfield Harriers
465 Swarbrick Steve MV40 Bowland
466 Sydes Toby MV40 Calder Valley
467 Symonds Trevor MV60 U/A
468 Tait Dave MV70 Dark Peak
469 Tait Richard MV60 Keswick AC
470 Tarasiuk Adrian M Penistone
471 Taylor Ian MV50 Salford metropolitan
472 Taylor Jason MV40 NFR
473 Taylor Jennifer F U/A
474 Taylor Jo FV50 Bowland
475 Taylor John MV60 Bowland
476 Taylor Nick M U/A
477 Taylor Paul M Saddlworth
478 Taylor Richard MV50 Blackburn Harriers
479 Taylor Roger MV40 Preston Harriers
480 Taylor Simon MV40 Darwen Dashers
481 Taylor Tim MV50 Burden Road Runners
482 Taylor William MV50 Rossendale
483 Thom Hannah F Keighley & Craven AC
484 Thom Tim MV50 Keighley & Craven AC
485 Thomas Nathan M U/A
486 Thompson Andy M Helm Hill
487 Thompson Brian MV60 Helm Hill
488 Thompson Honor F Skelmersdale Harriers
489 Thomson Grant MV40 Westerlands
490 Tinman Jon MV50 Rossendale
491 Todd Joe MV40 U/A
492 Todd Richard MV40 Northern Fells RC
493 Toman Michael MV50 Rossendale
494 Tonkin Jacob M Keswick AC
495 Toogood Steve MV50 Buckley Runners
496 Troup Mike MV60 Ambleside AC
497 Turner Paul MV40 Helm Hill
498 Umpleby Scott MV50 Kendal AAC
499 Varey Martin MV40 Derwent AC
500 Vincent Rachel F Tynedale
501 Waddoup Markus M North Leeds Fell Runners
502 Walker Lindsay FV40 Keswick AC
503 Walkington Geraldine F Helm Hill
504 Walling Craig M Hunters Bog Trotters
505 Wallwork Adam M Trawden A/C
506 Walmsley Aaron M U/A
507 Walsh Martin MV70 Bowland
508 Walsh Paul MV70 Bowland
509 Walton Stuart MV40 Keighley & Craven AC
510 Ward Claire FV40 Hunters Bog Trotters
511 Ward Nick M Hyde Striders
512 Ward Ray MV40 Hunters Bog Trotters
513 Ward Sally FV50 U/A
514 Watson Gerrald MV60 Wymondham AC
515 Watson Graham MV50 CFR
516 Watson Nick MV40 Darlington Quakers RC
517 Watson Richard M Black Combe
518 Wayper Clare F North Leeds Fell Runners
519 Webber Zoe F Keswick AC
520 Wells Richard M Howgill Harriers
521 Welsh Ewan MV50 Ilkley Harriers
522 West Phil MV40 Salford Harriers
523 Weston Alison F Ilkley Harriers
524 Wharton Mark MV50 Calder Valley
525 Whelan Mark MV50 Goyt Valley Striders
526 White Angela FV40 CFR
527 White David MV40 Helm Hill
528 White Scott MV40 Cambridge & Coleridge
529 White Seamus MV40 Staffs Moorlands AC
530 Whitehead Emily FV40 Keighley and Craven AC
531 Whittington Tom MV40 Macclesfield Harriers
532 Wilcock Matthew MV40 Trawden
533 Williams Liam M U/A
534 Williams Mary F U/A
535 Williamson James M Clayton-le-moors
536 Woodman James M Pudsey and Bramley
537 Woodward Alexandra FV40 Ambleside
538 Wright Claire FV40 Saddleworth
539 Wright Denise FV40 Bingley
540 Yeomans Mario M CFR
541 Zinis Douglas M Calder Valley

Junior WA! race times

Posted on April 11, 2017 | Filed Under 21st Anniversary Waltz 2017

Junior race times have now been decided and are as follows:

Race start times.
U9: 1045
U11: 1100
U13: 1130
U15: 1140
U17: 1140
U19: 1140

There is a 5 minute walk to the start from registration.

More information on the junior races can be found here

Please be aware of changes to the required kit

Posted on April 4, 2017 | Filed Under Earlier Results

Competitors must carry any equipment specified by the organiser, (currently stated as Waterproof complete body cover (with taped seams and integrated attached hood); Hat and gloves; Map and compass suitable for navigating the course; Whistle; Emergency food) accepting that such equipment is necessary to avoid disqualification, but also accepting it is not warranted by the organiser as sufficient. It is for the competitor alone to determine what extra equipment, and sustenance are needed to safely negotiate the course in the conditions prevailing allowing for what may be a very long wait for rescue. Indeed it is for the competitor alone to decide, from experience, whether they are competent to negotiate the course safely at all in the conditions prevailing and forecast, and if they have any doubts on that they must withdraw before starting the race. They can always race elsewhere on a better day.

Waltz entries as of 2nd April

Posted on April 2, 2017 | Filed Under 21st Anniversary Waltz 2017

Waltz entries – Updated, with  a few clubs and cats put right.

Anniversary Waltz
Waltz
Name Category Club
1 Foster Richard M North Leeds Fell Runners
2 Tarasiuk Adrian M Penistone
3 Bird Chris M Durham Fell Runner
4 Cunningham Sophie F Chorlton Runners
5 Dodds Wendy FV60 Clayton-le-moors
6 Jackson Paul MV40 Helm Hill
7 Saunders Marcus MV50 Lincoln and District
8 Rothwell Alexander M Ambleside AC
9 White Angela FV40 CFR
10 Ford Andy M Horwich RMI
11 Beveridge Emma F Macclesfield Harriers
12 Masset Den F Macclesfield Harriers
13 Beecroft Harley F Calder Valley
14 Minta John MV40 Calder Valley
15 Marchant Hazel FV40 Darwen Valley
16 Marchant Mark MV40 Darwen Valley
17 Biggs Dan M Calder Valley
18 Rothwell Tom M Ambleside AC
19 Troup Mike MV60 Ambleside AC
20 Clapp Jim MV60 Durham Fell Runner
21 Ferguson Calvin M Calder Valley
22 Russel Stuart MV40 Liverpool
23 Butler Nicky FV50 Keswick AC
24 Brown Steve MV50 Ambleside AC
25 Dowdall Jamie MV40 Darwen Dashers
26 Stewart Claire F Swaledale Runners
27 Gibbs Andy Chapman MV40 York Knavesmere
28 Grimwood Tim M Swaledale Runners
29 Price John MV60 Hothoofers
30 Keegan Thomas MV50 Howgill Harriers
31 Funnel Chris MV50 Clayton-le-moors
32 Barnett Rebecca F Swaledale Runners
33 Graham Caroline F Swaledale Runners
34 Oldham Ian MV40 Swaledale Runners
35 Councell Chris MV50 U/A
36 Pierce Jonathan MV50 Mercia
37 Frost Andrea FV50 Macclesfield Harriers
38 Croft Dan MV50 Macclesfield Harriers
39 Hobbs Paul MV40 Todmorden
40 Reid Caleb MV40 Borrowdale
41 Hobson Andrew M U/A
42 Wells Richard M Howgill Harriers
43 Barber Hilary F Keithley and Craven
44 Beckett Bill MV50 Chorley A&T
45 Weston Alison F Ilkley Harriers
46 Jenkinson Paul MV40 Eryri
47 Jenkinson Bronwen F Eryri
48 Wharton Mark MV50 Calder Valley
49 Snell Chris M Clayton-le-moors
50 Taylor Paul M Saddlworth
51 Pearce Matthew M NFR
52 Bibby Justin MV40 U/A
53 Egner Mike MV60 Settle Harriers
54 Gibson Carrie F Helm Hill
55 Simpson Julian MV40 Richmond and Zetland
56 Simpson Rebecca FV40 Swaledale Runners
57 Atherton Stephen MV60 Ambleside AC
58 Reed Peter MV60 NFR
59 Whittington Tom MV40 Macclesfield Harriers
60 Barnes Jo F Dark Peak
61 Robson John MV50 Helm Hill
62 Robson Marie F Helm Hill
63 Edmondson David MV50 Trawden
64 Tucker Hilary F North Leeds Fell Runners
65 Swarbrick Steve MV40 Bowland
66 Webber Zoe F Keswick AC
67 Mair Julie F U/A
68 Godfrey Katie F Royston Runners
69 Storozuk Craig M Trawden
70 Lindsey Gillian F Macclesfield Harriers
71 Cooke Tamsin F Calder Valley
72 Cooke James M Calder Valley
73 Lane Hilary FV50 North Leeds Fell Runners
74 Ralphson Iain MV40 Darwen Valley
75 Taylor Nick M U/A
76 Taylor Tim MV50 Burden Road Runners
77 Carter Martin MV50 Hay Hotfooters
78 Taylor Simon MV40 Darwen Dashers
79 Hancock Robin MV40 U/A
80 Pymm Simon M Horwich RMI
81 Charlton James M NFR
82 Hancock Martin MV40 Skipton
83 Mowbray Megan FV40 Hunters Bog Trotters
84 Ratcliffe Rowen F Saddlworth
85 Ross Stephen MV50 Lonsdale FR
86 Hall Ann FV50 North Leeds Fell Runners
87 Banks Steve MV40 Lincoln and District
88 Patel Manhar MV50 Calder Valley
89 Pollard Caroline F Wharfdale Harriers
90 Arthur Chris M Bowland
91 Stevens Richard MV40 Ambleside AC
92 Taylor Jennifer F U/A
93 Symonds Trevor MV60 U/A
94 Wright Denise FV40 Bingley
95 Carter Steven MV40 U/A
96 Dixon Simon MV40 Dark Peak
97 Fletcher Suzanne F Helsby RC
98 Killean Liz FV50 Fife AC
99 Grainger Moira FV50 Fife AC
100 Bowen Jo FV40 Pennine
101 Dixon Adrian MV70 U/A
102 Inman Jason MV40 Ochil Hill Runners
103 Tait Richard MV60 Keswick AC
104 Craven Jason M Rossendale
105 Connor Gerald MV60 Retford AC
106 Tinman Jon MV50 Rossendale
107 Holland Tony MV40 Lets-run.co.uk
108 Gordon Shelli F Lets-run.co.uk
109 McChesney David M U/A
110 Ward Claire FV40 Hunters Bog Trotters
111 Ward Ray MV40 Hunters Bog Trotters
112 Horney Nigel MV50 Keswick AC
113 Rouse Simone F U/A
114 Soles Dave MV50 Pennine
115 Bradley Dave MV50 Rossendale
116 Hewitson Andrew MV40 Lonsdale FR
117 Hitchen Scott MV40 Rossendale
118 Pearson Philip MV50 Northern Fells RC
119 Stockdale Darren M Darlington Harriers
120 Addyman Neil M Darlington Harriers
121 Halstead Emily F Darlington Harriers
122 White David MV40 Helm Hill
123 Aubrey Kathleen FV50 Helm Hill
124 Kimmins Damian MV40 Keswick AC
125 Fishwick Darren MV40 Chorley A&T
126 Flage Helen F Calder Valley
127 Hope-Jones Amelia F Hunters Bog Trotters
128 Heys Andrew M Blackburn Harriers
129 Davy Graham MV50 Calder Valley
130 Beesley Chris MV60 Settle Harriers
131 Pearcy Michael MV50 Dallam
132 Deadon Dave MV50 Dallam
133 Pretlove Lee M Royston Runners
134 Bartlett Robin MV50 Dallam
135 Eggett Chris MV40 NFR
136 Taylor Jason MV40 NFR
137 Hunt Andrew MV50 U/A
138 Johnson Lawrence MV50 Burden Road Runners
139 Buck Lindsay FV50 CFR
140 Hoare Dominic MV40 Bowland
141 Dring Craig MV40 Keswick AC
142 Basford Sharon FV40 Tattenhall Runners
143 Lyons Nick MV60 Lincoln and District
144 Garraghty Dave MV40 Lincoln and District
145 Dickson Gill FV40 Calder Valley
146 Sutcliffe Rod MV60 Calder Valley
147 Oliver Adam M Helm Hill
148 Gibbons Mary F Ilkley Harriers
149 Wilcock Matthew MV40 Trawden
150 Briggs Gareth MV40 Dark Peak
151 Barrett Neil MV50 Bingley
152 Goodyear Karen F U/A
153 Bretherton Kerrie-Anne FV40 Trawden
154 Graham Julie F Garstang
155 Broadhead Richard MV50 Ashbourne
156 Latham Nicki FV50 Calder Valley
157 Thompson Brian MV60 Helm Hill
158 Mason Gary MV50 Keswick AC
159 Pedder Susie FV40 Trawden
160 Jehan Jeremy MV40 Wye Valley Runners
161 Burgon Peter MV50 Lincoln and District
162 Gill Emma F Helm Hill
163 Lord Jo F Hay Hotfooters
164 Jeffery Craig MV40 Dark Peak
165 Hind Clark M Holmfirth Harriers
166 White Seamus MV40 Staffs Moorlands AC
167 Bethell David M Dark Peak
168 Dearden Martin MV40 Staffs Moorlands AC
169 Baker Darren MV40 U/A
170 Spencer Michelle FV40 Southport waterloo
171 Macilwaine Richard MV50 Spectrum Striders
172 Griffin David MV50 Dallam
173 Dixon Adrian MV70 U/A
174 Clarke Neil MV50 Macclesfield Harriers
175 Gillard Phil MV50 Helsby RC
176 Rudd John MV50 Perth Road Runners
177 Turner Paul MV40 Helm Hill
178 Birch Kirsty-Jane F Macclesfield Harriers
179 Baxter Gavin MV40 Holmfirth Harriers
180 Williams Mary F U/A
181 Chippendale Mark MV40 Bowland
182 Lydon Paul MV40 U/A
183 MacFadyen Brian MV60 Macclesfield Harriers
184 Forster Karon FV50 Calder Valley
185 Forster Kenny MV50 Spectrum Striders
186 Loan Tom M Keswick AC
187 Goorney Joanna FV40 Lytham St Annes RRC
188 Milton David MV50 Holmfirth Harriers
189 Harrod Lindsay F Helm Hill
190 Hind Mike MV60 Borrowdale
191 Kamarainen Outi F Ilkley Harriers
192 Thompson Honor F Skelmersdale Harriers
193 Tait Dave MV70 Dark Peak
194 Bryan Andy MV40 U/A
195 Shimwell Carolyn F Calder Valley
196 Biddle Andrew MV60 Rossendale
197 Thomson Grant MV40 Westerlands
198 Gittins Robert MV50 Macclesfield Harriers
199 Harrington Ian MV40 Helm Hill
200 Forster Steve MV50 U/A
201 Lewis Scott MV40 South Shields Harriers
202 Coldwell Jim MV40 Swaledale Runners
203 Burton David MV50 Keswick AC
204 Milliken Dave MV50 Horwich Harriers
205 Waddoup Markus M North Leeds Fell Runners
206 Matthews Jordan M U/A
207 Jackson Paul MV50 Chorley A&T
208 Williamson James M Clayton-le-moors
209 Bourne Matt MV40 Bowland
210 Hebson Andrew M Helm Hill
211 Hall Debbie F Holmfirth Harriers
212 Muir Alasdair MV40 U/A
213 Roberts Jim MV40 Keithley and Craven
214 Roe Tim M Helm Hill
215 Vincent Rachel F Tynedale
216 Burrow Amanda FV40 U/A
217 Burrow Craig MV40 U/A
218 McIntosh Wayne M Clayton-le-moors
219 Collier Scott M U/A
220 Edwards Anne F U/A
221 Singleton Rose F Northern Fells RC
222 Wallwork Adam M Trawden A/C
223 Robertson Janet F Helsby RC
224 Buck Sue F Helsby RC
225 Ellison Marcel M Rossendale
226 Hall Fiona FV40 Trawden
227 Gowans Deborah F Accrington RR
228 Parker Lisa F Accrington RR
229 Shakespeare Peter MV50 U/A
230 Howard Bob MV50 Calder Valley
231 Howard Martin M Calder Valley
232 Porthouse Dean MV40 Ellenborough
233 Russell Jim MV40 U/A
234 Pearson Mark MV40 U/A
235 Walkington Geraldine F Helm Hill
236 Race Ian MV50 Helm Hill
237 Tonkin Jacob M Keswick AC
238 Wayper Clare F North Leeds Fell Runners
239 Baynham-Hughes Laura FV40 Helsby RC
240 Halstead Robert MV60 Holmfirth Harriers
241 Garside Jennifer FV40 Trawden
242 Garside Jim MV40 Trawden
243 Thom Tim MV50 Keithley and Craven
244 Thom Hannah F Keithley and Craven
245 Owen Phil MV50 Elvet Striders
246 Griffin Clare F Macclesfield Harriers
247 Sowden Paul MV40 Ilkley Harriers
248 Jones Christopher MV50 U/A
249 Nicholson George M NFR
250 Ireland Stephen MV40 U/A
251 Long Simon MV40 Saltwell Harriers
252 Sherrington Vicki F Preston Harriers
253 Horsburgh Hannah F Keswick AC
254 Dimitrijevic Pete MV40 Wharfdale Harriers
255 Malarkey Lesley F Keswick AC
256 Cottam Sheena F Garstang
257 Crabbe Ray MV50 Swaledale Runners
258 Crabbe Sue FV50 Swaledale Runners
259 Kershaw Dave MV60 Chorley A&T
260 Avanessian Rebecca FV40 Manchester myca harriers
261 Day Lawrence MV40 Ambleside
262 Johnson Bill MV50 Calder Valley
263 Robinson Sean M Howgill Harriers
264 Toman Michael MV50 Rossendale
265 McHugh Derek MV50 Teviotdale
266 Baynham-Hughes Chris MV40 Helsby RC
267 Hardiman Neil MV40 Clayton-le-moors
268 Savage Barbara FV50 Clayton-le-moors
269 Kelly Mo F Howgill Harriers
270 Davis Matt M Howgill Harriers
271 Smith Andrew MV50 U/A
272 Lewis Tyron MV50 Dallam
273 Archer Kate F Ilkley Harriers
274 Gibbs Sam MV40 Helm Hill
275 Greenep Helen FV50 Settle Harriers
276 Jackson Roy MV50 Lincoln and District
277 Baxter Grant MV40 Ochil Hill Runners
278 Askew Lorna F Helm Hill
279 Hill Richard M Mornington Chasers
280 Hughes Ian MV40 Guinea Pig Racing
281 Prosser Dave MV50 Keswick AC
282 Plews Chris MV40 Wetherby Runners AC
283 Duffield Claire F Todmorden
284 Walsh Martin MV70 Bowland
285 McMillan Malcolm M Baildon Runners
286 Adair Neil M Spectrum Striders
287 Roberts Simon MV40 Buckley Runners
288 Malloy Adam M Derwent Valley Running Club
289 Stead Sam M Keswick AC
290 Ashcroft Richard MV40 U/A
291 Carslaw Ken MV40 U/A
292 Slattery Andrew MV40 Keswick AC
293 Bianchi Sharon FV40 Helm Hill
294 Edwards Sarah F Ilkley Harriers
295 Short Kenny MV50 Teviotdale
296 Mason Karl M Helm Hill
297 Lee Andrew MV40 Rossendale
298 Belshaw Vic MV50 Denbigh Harriers
299 Stuart Rick MV50 Helm Hill
300 Bonington Rupert MV40 Keswick AC
301 Beetham John MV40 Keswick AC
302 Deery Julie FV50 U/A
303 Davis Paul MV50 U/A
304 Shuttleworth Mark MV50 Lostock AC
305 Checkley Mark MV50 Lostock AC
306 Beardwood Gary MV40 Helm Hill
307 Draper Chris M U/A
308 Arts Paul MV40 Hardly AC
309 Watson Gerrald MV60 Wymondham AC
310 Sharkey Robert M Lostock AC
311 Ashworth Johnny B M Hardly AC
312 Lewis James M U/A
313 Franklin Simon MV50 Horsforth Fell and Dale
314 Hancock Robin FV40 U/A
315 Taylor Jo FV50 Bowland
316 Taylor John MV60 Bowland
317 Clarke Gareth MV40 Calder Valley
318 Varey Martin MV40 Derwent AC
319 Cornforth Kerry FV40 Borrowdale
320 Stanbridge Mark MV40 Macclesfield Harriers
321 MacEwan John MV40 Ochil Hill Runners
322 Clay Penny FV40 U/A
323 Mason Annabel F Wakefield and district Harriers
324 Mason John MV50 Dewsbury Road Runners
325 Ward Sally FV50 U/A
326 Butler Ross M Keswick AC
327 Stansfield Simon MV40 Clayton Harriers
328 Doxford Paul MV50 U/A
329 Palmer Tim MV50 Helsby RC
330 Feilden Jamie M Team Bath
331 Lowther Charlie M Eden Runners
332 Matthew Tom MV40 Bowland
333 Frost Marlon MV40 U/A
334 Spurden Catherine F Keswick AC
335 Kent Ben M Helm Hill
336 Raby Dominic M Chorley A&T
337 Taylor Roger MV40 Preston Harriers
338 Oliver Rob MV40 CFR
339 Greenough Craig MV40 Blackburn Harriers
340 Granger Gina F Holme Pierrepont Running Club
341 Fosker Sophie F Bowland
342 O’Duffy Declan MV50 Bowland
343 Yeomans Mario M CFR
344 Freeman Amy F Darwen Dashers
345 Little Tony MV40 U/A
346 Birch David M Keswick AC
347 Senior Sarah F Helm Hill
348 Cartmell Steve MV40 Bowland
349 Jennings Jenny FV50 CFR
350 Jennings Paul MV50 CFR
351 Adams Bevan MV40 Retford AC
352 White Scott MV40 Cambridge & Coleridge
353 Walling Craig M Hunters Bog Trotters
354 Bainbridge David M Howgill Harriers
355 Carro Gorka MV40 VALDERREDIBLE
356 Zinis Douglas M Calder Valley
357 Menmuir Alasdair M Steel City Striders
358 Clark Kim FV60 Keswick AC
359 Clark Chris MV60 Keswick AC
360 Stephen Jill F Hunters Bog Trotters
361 Freshwater Craig M Hunters Bog Trotters
362 Jackson Shaun MV40 Altringham
363 Todd Joe MV40 U/A
364 Johnson Paul MV40 CFR
365 McClean Keith MV40 Low fell
366 Scott David MV60 Ochil Hill Runners
367 Hopkinson Richard MV60 Dark Peak
368 Sydes Toby MV40 Calder Valley
369 Davinson Mark MV40 Derwentside AC
370 Fewster Julie F U/A
371 Rands Martin MV50 macclesfield Harriers
372 Bishop Murray MV50 Watlington AC
373 Graham James MV40 U/A
374 Skorupa Elliot M Rossendale
375 Green Andy MV40 Tynedale Harriers
376 Whitehead Emily FV40 Keighley and Craven AC
377 West Phil MV40 Salford Harriers
378 Ripley Tony MV50 Atkinsons
379 Baldwin Steven MV40 Scarborough AC
380 Mellon Richard MV40 Bowland
381 Watson Richard M Black Combe
382 Dent Heidi F Howgill Harriers
383 Jackson Adam MV40 Northern Fells RC
384 Jennings Emma FV50 Helm Hill
385 Crampton Neal M Pudsey and Bramley
386 Beecroft Phill M Calder Valley
387 Parkin Nicky FV40 Dark Peak
388 Nield David MV50 Clayton Le Moors
389 Smith Jack M Wharfdale Harriers
390 Allen Rob MV40 Keswick AC
391 Fletcher John MV50 CFR
392 Marchant Jonny MV40 Helm Hill
393 Mallen Michael MV60 Keswick AC
394 Conroy John MV40 Keithley and Craven
395 Cubbon Tom MV40 Blackburn Harriers
396 Clarke Caroline F Pudsey Pacers
397 Haygarth Dave MV40 Rossendale
398 Scarf Phil MV50 Calder Valley
399 Scarf Jackie FV50 Calder Valley
400 Humphrey Bill MV50 South Shields Harriers
401 Williams Liam M U/A
402 Sunderland Richard MV40 Calder Valley
403 Hodgson Chris MV50 Fellandale
404 Stanley Scott M U/A
405 Berry Liz F Northern Fells RC
406 Walton Stuart MV40 Keithley and Craven
407 Barnet Andy MV50 Dark Peak
408 Stokes Richard MV50 U/A
409 Whelan Mark MV50 Goyt Valley Striders
410 Watson Graham MV50 CFR
keep looking »