2016 Races thoughts

Posted on April 22, 2016 | Filed Under 20th Anniversary Waltz 2016

Firstly let me say…. The marshals and helpers make this race what it is, without them it would not happen. They amaze me, every year they turn up and give a weekend of their life so we can play out doing the thing we love…. Thank you.

On to a bit of annoyance – the lady with the dogs in the car park field……….. We rely on the farmers good will to run these races – without their cooperation we cannot run them. So when they ask you to put your dog on a lead please do so – don’t argue or ignore, it rightly makes them mad. oh and if your dogs chase the sheep, they are within their rights to shoot them  – but they have to give you the bodies back.

We made £800 to help with work on the Village Institute and £860 For MDNA, the Motor Neurone Disease Association. Thank you to everyone that made this possible.

 

Wynn and Steve

20th Waltz 2016 – Results

Posted on April 21, 2016 | Filed Under Earlier Results

Please note.  Both of the FRA watches used to record waltz finishers times failed.

So alas – there are no later times posted , but with the help of those taking part hopefully we can piece together some times. I will post on facebook asking for times for finishers not defined here.

The results can be downloaded here.

2016_AW_results

The detailed results in as far as we know them  are here.

1 30 Bell Carl Keswick AC M 01:33:39
2 72 Collison Kim Borrowdale M 01:39:38
3 247 Pearce Graham Pudsey & Bramley M 01:40:11
4 386 Winskill Phil Keswick AC M 01:40:32
5 19 Bardsley Ben Borrowdale MV40 01:40:50
6 313 Smith Jack Wharfedale Harriers M 01:43:05
7 88 Davies Jim Borrowdale MV40 01:44:00
8 111 Foster George Ambleside M 01:44:08
9 271 Roberts Chris York Knavesmere Harriers M 01:44:11
10 92 Deegan Jon Ambleside MV40 01:45:23
11 77 Cowin Tim Helm Hill MV40 01:45:30
12 7 Armor Lee Ellenborough AC M 01:46:01
13 209 Mann Jim Durham FR M 01:46:04
14 219 McGrath Richard Ellenborough AC M 01:46:08
15 245 Pattinson Richard CVFR MV50 01:48:38
16 95 Donnelly Chris Sale Harriers M 01:48:44
17 74 Corker Nick Sutton Coldfield AC MV40 01:49:22
18 93 Dent Heidi Howgill Harriers F 01:49:39
19 408 Hume Jonny Keswick AC MV40 01:49:59
20 230 Morton Muir Pennine MV40 01:50:07
21 377 Wilkinson Dan Ilkley MV40 01:51:00
22 193 Kilpin Damian Penistone FR M 01:51:07
23 176 Jackson Nichola Preston Harriers F 01:51:10
24 67 Chippendale Mark Bowland MV40 01:52:45
25 201 Lister Chris Ellenborough AC M 01:52:53
26 91 Day Tom U/A M 01:52:55
27 351 Wainwright Andrew U/A MV40 01:53:01
28 128 Gray James U/A M 01:53:04
29 259 Ray Nick Ellenborough AC MV40 01:53:14
30 238 Nuttall Dave Bowland MV50 01:53:37
31 14 Bagot David Clayton le Moors M 01:53:49
32 228 Morgan Jon Dark Peak MV40 01:53:57
33 169 Houghton Richard Pennine MV50 01:54:05
34 310 Slattery Andrew Keswick AC MV40 01:54:11
35 305 Silito Roger NFR M 01:54:20
36 282 McCarron Stephen Sale Harriers M 01:54:23
37 17 Balderson Chris Bowland MV40 01:54:26
38 249 Pearson Philip NFR MV50 01:54:38
39 190 Kemp Peter Ellenborough AC MV40 01:55:03
40 395 Roberts Liv Ambleside FV40 01:55:27
41 360 Walsh Mark Darwen Dashers MV40 01:56:30
42 195 Knight Lee Ambleside M 01:58:17
43 356 Spooner Martin Howgill Harriers M 01:58:20
44 232 Motley Dave Clayton le Moors M 01:59:10
45 184 Johnson Paul CFR M 01:59:14
46 222 McKensie Neil Ambleside MV40 01:59:17
47 130 Green Jon Preston Harriers MV40 02:00:04
48 13 Atkinson Shaun Ellenborough AC M 02:00:08
49 288 Ryder Dave U/A MV40 02:00:10
50 399 On Andrew Clayton le Moors MV40 02:00:13
51 270 Roberts Alex Ellenborough AC M 02:00:20
52 345 Tyson Jim Ambleside MV40 02:00:22
53 151 Harvey Tim Nidd Valley MV40  
54 175 Jackson Ben U/A M  
55 317 Spurden Catherine Keswick AC F  
56 385 Winn Jackie Ellenborough AC MV60  
57 181 Jarvis Hannah Dorking and Mole Valley F  
58 32 Blackett Andy Durham FR M  
59 403 Woodhead Andrew Ambleside M  
60 144 Hardiman Neil Clayton le Moors MV40  
61 379 Wilkinson Ryan Clayton le Moors M  
62 146 Harrington Ian Helm Hill MV40  
63 239 Oliver Adam Helm Hill M  
64 213 Mattinson Jenn Keswick AC F  
65 388 Wood Keith Saltwell Harriers MV50  
66 346 Ussher Michael Highgate Harriers MV50  
67 277 Robinson Sean Howgill Harriers M  
68 18 Banks Dave Kendal AC MV50  
69 225 Metcalf Phil U/A MV40  
70 39 Bradley Andrew CFR MV50  
71 300 Short Kenny U/A MV50  
72 304 Sidaway Neil CFR MV50  
73 149 Harrison Mike CFR MV40  
74 70 Coleman Jules Lonsdale fell Runners MV50  
75 217 McCarthy Jane Ilkley FV40  
76 256 Raftery Aidan Sale Harriers MV50  
77 97 Duff John NFR MV40  
78 349 Waddington Dick Ilkley MV40  
79 410 Walmsley Aaron U/A M  
80 47 Brown Steve Ambleside MV50  
81 180 Jackson Tim Settle Harriers MV40  
82 202 Livesey Tony Preston Harriers M  
83 261 Reed Simon Dark Peak MV50  
84 102 Edmonson David Trawden AC MV40  
85 116 Freeman Steve Ambleside MV50  
86 126 Graham Andrew CFR MV40  
87 396 Loan Tom Keswick AC M  
88 124 Gordon Shelli Team 9bar/Marske Harriers F  
89 364 Warhurst Ian Pennine MV50  
90 240 Osborne James Durham FR M  
91 382 Williamson James Trawden AC M  
92 99 Dunkerley Chris U/A M  
93 28 Beetham John Keswick AC MV40  
94 315 Spain Wil Dark Peak M  
95 188 Jones Steven Keswick AC M  
96 22 Barker Peter U/A M  
97 381 Williams David Ellenborough AC M  
98 224 Messenger Mark Macclesfield MV40  
99 179 Jackson Shaun Altringham MV40  
100 355 Walker Mike Barnet and District M  
101 187 Jones Stephanie Ambleside F  
102 362 Ward David Rossendale MV40  
103 152 Harwood Rick U/A MV40  
104 26 Barrett Paul Sale Harriers M  
105 98 Duncan Alan Bowland MV60  
106 31 Bennison Yewan Chorley FV40  
107 341 Tridimas Andreas U/A M  
108 6 Archer kate Ilkley F  
109 106 Evans Cathrine Keswick AC F  
110 107 Evans Chris Keswick AC M  
111 215 Mavin Richard U/A MV50  
112 15 Bain Emma NFR FV40  
113 105 Emery Keith Knarsborough Striders M  
114 320 Stephenson Graham Saltwell Harriers M  
115 218 McChesney David U/A M  
116 273 Roberts Philip Helsby MV40  
117 262 Rhodes Col CFR MV40  
118 139 Halsall Crispin Bowland MV40  
119 194 Kimmins Damian Keswick AC MV40  
120 269 Ried Caleb Borrowdale MV40  
121 153 Hawking Giles York Knavesmere Harriers MV40  
122 141 Hancock Martin Skipton AC MV40  
123 339 Toman Michael Rossendale MV50  
124 295 Sharkey Robert Lostock AC M  
125 335 Taylor Simon Darwen Dashers M  
126 163 Hodgson Paul Durham FR M  
127 56 Caddick Jenny Dark Peak FV40  
128 373 Mills Tom Bowland M  
129 49 Buchanan Peter Ochil Hill Runners MV50  
130 58 Cairns Andrew North Shields poly M  
131 276 Robinson Ian Trawden AC MV40  
132 42 Braithwaite Andrew Trawden AC MV40  
133 136 Griffin David Dallam RC MV50  
134 267 Richardson Paul Saltwell Harriers M  
135 200 Lee Andrew Rossendale MV40  
136 25 Barnett Andy Dark Peak MV50  
137 154 Hawkrigg Natalie Northern Fells FV40  
138 314 Spain Lucy Helm Hill F  
139 29 Beetham Trudy Keswick AC FV40  
140 371 Wharton Mike Sale Harriers MV40  
141 177 Jackson Paul Helm Hill MV40  
142 170 Hughes Ian Guinea Pig racing Club MV40  
143 142 Hancock Robin U/A MV40  
144 45 Brockie Damien U/A MV40  
145 241 Parkin Nicola Dark Peak FV40  
146 113 Fox Graeme Ellenborough AC MV40  
147 284 Russell Claire CFR FV40  
148 231 Moss Fleecy CFR MV40  
149 296 Shepherd John Redrose MV50  
150 229 Mortlock Simon Dumfries RC MV50  
151 164 Holmes Annabel Keswick AC FV40  
152 44 Briscoe Richard C Clayton le Moors M  
153 397 Vincent Greg Ambleside MV40  
154 405 Bibby Justin U/A MV40  
155 96 Dring Craig Keswick AC MV50  
156 380 Williams Alun Pennine M  
157 366 Watson Richard Blackcombe M  
158 357 Wallwork Adam Trawden AC M  
159 27 Beckett Bill Chorley A&T MV50  
160 391 Yardley matt U/A M  
161 212 Mason Gary U/A MV50  
162 143 Hand Del U/A MV40  
163 334 Taylor Roger Preston Harriers MV40  
164 114 Fox Simon Darwen Dashers MV50  
165 192 Kershaw Dave Chorley AC MV50  
166 226 Midgley Mark Bowland MV40  
167 65 Chatterley Jennie CFR FV40  
168 370 Weston Alison Ilkley FV50  
169 55 Byrnes John U/A MV50  
170 272 Roberts Mike Heaton Harriers M  
171 205 Macfadyen Brian Macclesfield MV50  
172 338 Tollit Jhon NFR MV50  
173 109 Ferguson Calvin Calder Valley M  
174 374 White Toby U/A MV50  
175 260 Redfern Beverly Tynedale Harriers FV50  
176 223 McLoughlin Michael Preston Harriers MV60  
177 389 Wood Peter Heaton Harriers M  
178 23 Barnes Nigel Garstang RC MV50  
179 83 Curtis Chris Northern Fells MV50  
180 84 Morgan Carol Nidd Valley FV40  
181 402 Denton Lee Blackburn Road Runners MV50  
182 363 Ward Sally U/A FV50  
183 63 Charlesworth Chris Penistone FR M  
184 185 Jones Ann-Marie Altringham FV60  
185 48 Buchan Fiona U/A F  
186 333 Taylor Nick Burnden Road Runners M  
187 156 Hennin James North Shields poly M  
188 86 Davies Gareth Darwen Dashers M  
189 250 Pedder Susie Trawden AC FV40  
190 52 Budgett Suzanne Horwich RMI FV50  
191 104 Ellmore Ian Scarborough AC MV50  
192 392 Yeomans Allan Rossendale MV50  
193 220 McHugh Derek Teviotdale Harriers MV50  
194 406 Hewitt Nick Bowland MV60  
195 401 Leedham Grace Dallam RC FV40  
196 369 Welford Rod U/A MV40  
197 69 Clayton Phil Blackcombe MV40  
198 393 Pickering David Retford AC M  
199 302 Shuttleworth Mark Lostock AC MV40  
200 189 Kelly Mo Howgill Harriers F  
201 53 Burgon Peter Lincoln and district MV50  
202 354 Walker Lindsay Keswick AC F  
203 37 Bowen Dave Pennine MV60  
204 57 Cairns Alistair Horwich RMI MV40  
205 135 Griffin Clare Macclesfield FV40  
206 199 Lawrence William NFR MV50  
207 301 Shuttleworth Ian Coniston FR MV50  
208 375 Whitehurst Steven CFR MV50  
209 376 Wilcock Matthew Trawden AC MV40  
210 367 Watts Andy Cheshire Hill Runners MV60  
211 383 Willson Alice Glossopdale F  
212 89 Davis Matt Howgill Harriers M  
213 60 Carter Martin Hay Hotfooters MV50  
214 329 Tarasiuk Adrian U/A M  
215 387 Wise Mark U/A MV50  
216 145 Harling Toby U/A M  
217 161 Hoath Mark Meltham AC MV40  
218 294 Shakespear Peter U/A MV50  
219 162 Hobbs Lucy Todmorden FV40  
220 34 Blakely Tom U/A MV40  
221 121 Neighbour Gary U/A MV50  
222 196 Lancastle Marcus Lincoln and district MV40  
223 157 Hey Neil Macclesfield MV40  
224 41 Bradley Melanie CFR FV50  
225 119 Gibbons Mary Ilkley F  
226 81 Cummings Ann CFR FV50  
227 117 Gardner Julie Macclesfield FV50  
228 80 Crossley Nathan Horsforth H MV50  
229 324 Swann Fionnuala Trawden AC FV40  
230 87 Davies Jane Borrowdale FV40  
231 155 Haworth Victoria Keswick AC F  
232 318 Stables James Saddleworth Runners MV40  
233 266 Rice David Keswick AC MV40  
234 292 Scottney Richard Pennine MV60  
235 236 Norman Jeffrey Altringham MV70  
236 331 Taylor Jason NFR MV40  
237 66 Checkley Mark Lostock AC MV50  
238 279 Robson Marie Helm Hill FV40  
239 289 Ryder Stuart Darwen Dashers MV40  
240 172 Err:508 Err:508 Err:508  
241 165 Horner Darren Trawden AC MV40  
242 159 Hills Paul Pennine MV50  
243 328 Tanser Steve U/A MV40  
244 40 Mullarkey Peter Saltwell Harriers M  
245 110 Ferguson Jamie Saltwell Harriers MV40  
246 233 Murfin Julia Settle Harriers FV40  
247 290 Saunders Marcus Lincoln and district MV50  
248 204 Lyons Nick Lincoln and district MV60  
249 286 Russell Stuart Liverpool MV40  
250 326 Symonds Trevor U/A MV60  
251 361 Walsh Martin Bowland MV60  
252 59 Campbell Lockie Altringham MV50  
253 352 Wale Paul Clayton le Moors MV40  
254 147 Harris Nick Rossendale MV60  
255 409 Softly Andrew Saltwell Harriers M  
256 174 Jackson Angela CFR FV40  
257 8 Armstrong John Rochdale Harriers MV60  
258 390 Wright David U/A M  
259 342 Troup Mike Ambleside MV60  
260 207 Maiden Andy U/A M  
261 400 MacIntosh John U/A MV40  
262 24 Barnes Philip Pennine MV50  
263 254 Puccini Cristina Penny lane striders FV40  
264 293 Semple Hamilton Westerlands CCC MV60  
265 227 Mooney John Macclesfield MV50  
266 244 Pattinsen Angela Horsforth Harriers FV40  
267 168 Horrocks Tim Pennine MV50  
268 285 Russell Jenny Northern Fells FV40  
269 78 Cox Hester Settle Harriers FV40  
270 79 Crellin Ryan CFR M  
271 133 Greenep Helen Settle Harriers FV50  
272 62 Chapman Gibbs Andy York Knavesmere Harriers MV40  
273 125 Graham Andrew Trawden AC MV40  
274 123 Glynn Matthew U/A M  
275 118 Garraghty Dave Lincoln and district MV40  
276 51 Buck Lindsay CFR FV50  
277 407 Calvo Ruth Keswick AC F  
278 311 Slattery Rachel Helm Hill FV40  
279 11 Atherton Stephen Ambleside MV50  
280 46 Brown Darren Liverpool RC MV40  
281 359 Walsh Leanne Darwen Dashers F  
282 343 Tunstall denise Durham FR FV50  
283 171 Hunt Amelia Goyt Valley Striders F  
284 336 Taylor Tim Burnden Road Runners MV50  
285 243 Paterson Annalee Derwent AC F  
286 298 Shillitoe Ben Heaton Harriers M  
287 173 Hunt Paul Goyt Valley Striders MV50  
288 358 Walsh James Howgill Harriers M  
289 208 Malarkey Lesley Keswick AC FV60  
290 127 Granger Gina Southwell RC FV40  
291 76 Councell Chris U/A MV50  
292 312 Smith Beverley Horsforth Harriers FV50  
293 158 Hill Pete Altrincham MV50  
294 242 Partridge Craig Altringham MV40  
295 221 McIntosh Wayne Trawden AC M  
296 21 Barker Liz U/A F  
297 252 Price John Hay Hotfooters MV50  
298 43 Bramall Alison Ambleside FV50  
299 368 Wayper Claire North Leeds FR FV50  
300 166 Horner Richard Mercia MV50  
301 394 Bate Mike U/A MV50  
302 264 Rhodes Simon U/A MV50  
303 150 Hart Vicky Dumfries RC F  
304 322 Stocks Paul Dallam RC MV50  
305 246 Patton Dot CFR FV60  
306 197 Lane Hilary North Leeds FR FV50  
307 287 Ryan Patsy U/A F  
308 112 Fox Catherine Darwen Dashers FV50  
309 299 Shimwell Carolyn CVFR F  
310 251 Pierce Jonathan Mercia MV50  
311 316 Spencer Michelle Southport waterloo F  
312 16 Baker Darren U/A MV40  
313 265 Rhodes Steve U/A MV50  
314 398 Rhodes Joanna U/A F  
315 178 Jackson Paul Chorley AC & Tri MV40  
316 148 Harris Stuart Valley Striders M  
317 182 Drozdokz Marie Elswick FV50  
318 38 Bowen Jo Pennine FV40  
319 404 Hardy Claire Darwen Dashers F  
320 115 Freeman Amy Darwen Dashers F  
321 297 Sherrington Vicki Preston Harriers FV40  
322 235 Naylor David Clayton le Moors MV60  
323 73 Connor Gerald Retford AC MV60  
324 275 Robinson Hilary Holcombe Harriers FV50  
325 323 Stokes Richard U/A MV50  
326 347 Vernon Trace Goyt Valley Striders FV50  
327 36 Bowen Christine Goyt Valley Striders FV50  
328 307 Simms Rebecca Darwen Dashers FV40  
329 365 Watkins “Viking Warrior” Rhydian Preseli Beastie M  
330 90 Davy Graham CVFR MV50 DNF
331 3 Allan John Todmorden M DNF
332 75 Cornforth Kerry Borrowdale FV40 DNF

20th Teenager 2016 -Results

Posted on April 21, 2016 | Filed Under Earlier Results

The results of the 20th Teenager with altitude can be downloaded as a PDF here:
2016_TWA_RESULTS

The results are here:

1 1048 Findlay-Robinson Rhys Dark Peak M 02:39:29
2 1078 Jebb Rob Bingley Harriers MV40 02:39:33
3 1151 Wood Jack Ilkley M 02:47:34
4 1198 Perry Adam Helm Hill M 02:59:56
5 1066 Harris Mark Anster Haddies MV40 03:00:37
6 1116 Scoffer Borrowdale MV40 03:01:23
7 1077 Jebb Andrew Bingley Harriers M 03:04:41
8 1103 Newton Lee Keswick AC M 03:04:45
9 1128 Stuart Andrew Beeston AC M 03:05:35
10 1032 Cornforth Paul Borrowdale MV50 03:05:49
11 1099 Mellon Richard Bowland MV40 03:06:04
12 1076 Jackson Andrew Bowland MV40 03:07:02
13 1087 Litherland Ross Pennine MV40 03:08:41
14 1023 Budd Tim Gossopdale Harriers M 03:10:24
15 1101 Murray Alistair Horwich RMI MV40 03:10:44
16 1110 Pyke Stephen Dark Peak MV50 03:10:51
17 1111 Reedy Matt Ambleside MV40 03:11:00
18 1138 Ward Dave Pennine MV40 03:11:10
19 1120 Simpson Tom Ambleside M 03:11:24
20 1046 Ferguson Theodore U/A M 03:11:32
21 1004 Ashcroft Jon Carnethy MV40 03:16:15
22 1131 Taylor Peter Tatenhall MV40 03:16:30
23 1014 Beresford Matt Kendal AC MV40 03:18:25
24 1132 Toaig Peter Borrowdale MV40 03:18:45
25 1040 Doig Colin HBT M 03:19:08
26 1075 Irving Mark Bowland M 03:19:57
27 1126 Stein Rob CFR M 03:20:19
28 1115 Robinson Mike Dark Peak MV40 03:20:45
29 1072 Hully Matthew Pennine MV40 03:22:29
30 1025 Byrne James Ambleside MV40 03:23:20
31 1107 Pemberton Jon Pemberton M 03:24:12
32 1092 Lund Graham Bowland M 03:24:36
33 1003 Angus Steve Keswick AC MV40 03:24:58
34 1055 Gamble Ed Cheshire Hill Racers MV50 03:25:21
35 1197 Conway Annie Ambleside F 03:25:43
36 1005 Atherton Chris Ambleside M 03:26:13
37 1024 Bush Tom Pennine M 03:26:40
38 1123 Smith John CVFR M 03:28:57
39 1148 Winterboton Pete Borrowdale MV40 03:29:31
40 1096 McIntosh Charlie Pudsey and Bramley MV40 03:30:39
41 1091 Lund Dave Dark Peak M 03:30:50
42 1122 Smith Craig Keswick AC MV40 03:31:12
43 1098 Melia Jonathan Rossendale MV40 03:32:46
44 1073 Huxford Matt Glossopdale M 03:33:11
45 1134 Turner Paul Helm Hill MV40 03:33:24
46 1080 Jepson Judith U/A FV40 03:39:18
47 1067 Hewitson Kirsty Dark Peak F 03:39:34
48 1010 Barrie Stuart Hunters Bog Hoppers MV40 03:43:02
49 1104 O’Conner Mark CVFR M 03:43:22
50 1130 Sykes Dave Dark Peak MV40 03:47:30
51 1030 Christmas James Keswick AC M 03:47:46
52 1065 Harris James Fell Ponies M 03:48:33
53 1085 Lewis Jason U/A M 03:48:33
54 1136 Walker Neil Altringham M 03:48:54
55 1137 Warby Leigh Bowland MV50 03:49:26
56 1102 Murray Dave U/A M 03:49:35
57 1097 McKeown Allan Bowland MV40 03:51:45
58 1147 Wilson Dave Bowland MV50 03:52:38
59 1108 Perry Martin Esk Valley M 03:52:48
60 1058 Gillyon Jo Keswick AC FV40 03:52:48
61 1124 Smithies Stephen CVFR MV40 03:55:30
62 1150 Wood Chris U/A MV40 03:55:50
63 1200 Warwick Anderson Calder Valley MV40 03:56:13
64 1146 Williamson Bill CFR MV50 03:56:32
65 1109 Powell Iain CVFR MV40 03:57:17
66 1118 Shimwell Lee CVFR M 03:57:59
67 1082 Johnson Bill CVFR MV50 03:59:34
68 1008 Barker Liz HRR F 04:00:11
69 1069 Holmes Christine DH Runners F 04:00:16
70 1057 Gilbert Dan Horwich RMI MV40 04:00:54
71 1070 Horn Brian Borrowdale MV60 04:01:11
72 1135 Vencovsky Daniel U/A M 04:01:18
73 1029 Caz the Hat Preseli Beastie MV40 04:01:25
74 1119 Simpson Paul Kendal AC MV50 04:01:29
75 1079 Jeff Nigel U/A MV40 04:02:02
76 1112 Richmond Sue Pennine F 04:02:05
77 1060 Glendining Iain CVFR M 04:05:28
78 1081 Jerram Rigby Kendal AC MV50 04:06:34
79 1012 Bedson Carl Glossopdale MV40 04:07:05
80 1056 Gibson Roy Kendal AC MV50 04:07:06
81 1047 Findlay-Robinson Rachel Keswick AC F 04:07:25
82 1059 Gittins Robert Macclesfield Harriers MV50 04:09:21
83 1149 Wolstenholme Ben Saddleworth M 04:11:39
84 1028 Carvell Peter CongletonHarriers MV40 04:12:45
85 1068 Hiorns Stuart U/A M 04:13:07
86 1021 Brown Rowena Bowland FV50 04:16:53
87 1045 Fellowes Natasha Chorley FV40 04:17:47
88 1053 Frechette Ben CVFR M 04:17:52
89 1035 Culshaw Tim Glossopdale M 04:18:02
90 1086 Litherland Catherine Pennine F 04:18:36
91 1042 Edwards Barry U/A MV50 04:19:29
92 1144 Whittington Tom Macclesfield Harriers MV40 04:19:42
93 1093 Macfarlane Paul Helm Hill M 04:19:44
94 1141 White David Helm Hill MV40 04:20:32
95 1006 Aubrey Kathleen Helm Hill F 04:20:32
96 1052 Foxwell Michelle Ambleside F 04:22:25
97 1020 Brown Graham Macclesfield MV40 04:22:42
98 1036 David Emma Nidd Valley RR F 04:22:55
99 1074 Illstone Ian CVFR M 04:22:58
100 1051 Fletcher Ben Helsby MV40 04:23:20
101 1084 Kamarainen Outi Ilkley F 04:23:45
102 1063 Harmon Matt Pudsey and Bramley M 04:23:47
103 1039 Dodds Wendy Clayton-le-moors FV60 04:24:59
104 1026 Calvert Amanda Macclesfield Harriers FV50 04:25:35
105 1001 Ackroyd Jake CVFR M 04:29:03
106 1071 Howard Max Retford MV50 04:29:17
107 1153 Ingram Richard U/A MV40 04:33:40
108 1062 Haigh Paul CVFR M 04:36:23
109 1007 Barker Les CFR MV40 04:36:54
110 1199 Buck Chris Esk Valley 1131 04:41:59
111 1121 Skelhorn Andy Macclesfield Harriers MV50 04:43:26
112 1143 White Steve Holcombe Harriers MV50 04:45:30
113 1022 Buchan Helen CVFR F 04:50:26
114 1049 Fisher Simon CVFR MV40 04:50:26
115 1034 Cripps Chris Macclesfield Harriers MV40 04:52:28
116 1016 Birch Kirsty-Jane Macclesfield Harriers F 04:52:28
117 1037 Davies Andy CVFR MV50 04:53:40
118 1129 Sutcliffe Rod CVFR MV60 04:55:48
119 1061 Graham Mark CFR MV50 04:57:34
120 1127 Steward Tony CVFR MV60 05:07:40
121 1015 Biggs Daniel CVFR M 05:13:14
122 1044 Fagg Simon U/A M 05:34:17
123 1105 Patel Manhar CVFR MV40 06:00:00
           
           
           
           
RETIREMENTS        
  1038 Day Larry Ambleside MV40  
  1044 Fagg Simon U/A M  
  1051 Fletcher Ben Helsby MV40