Updated 2016 Waltz results with Times

Posted on May 2, 2016 | Filed Under 20th Anniversary Waltz 2016

We have now updated the waltz results to include times.

Thanks everyone that submitted results. We mainly used the “”official results”” where we have them, supplemented by supporting numbers from yourselves. In some cases we have had to ignore what was sent in, because it just didn’t fit with people before and after you. Where we have guessed results they are highlighted grey.

They can be downloaded here: 2016_AW_RESULTS
Finally, there are a small number of anomalies (highlighted in yellow) that we are still looking into, but which I hope to close in the next couple of weeks.

Steve Cliff

Here they are:

1 30 Bell Carl Keswick AC M 01:33:39
2 72 Collison Kim Borrowdale M 01:39:38
3 247 Pearce Graham Pudsey & Bramley M 01:40:11
4 386 Winskill Phil Keswick AC M 01:40:32
5 19 Bardsley Ben Borrowdale MV40 01:40:50
6 313 Smith Jack Wharfedale Harriers M 01:43:05
7 88 Davies Jim Borrowdale MV40 01:44:00
8 111 Foster George Ambleside M 01:44:08
9 271 Roberts Chris York Knavesmere Harriers M 01:44:11
10 92 Deegan Jon Ambleside MV40 01:45:23
11 77 Cowin Tim Helm Hill MV40 01:45:30
12 7 Armor Lee Ellenborough AC M 01:46:01
13 209 Mann Jim Durham FR M 01:46:04
14 219 McGrath Richard Ellenborough AC M 01:46:08
15 245 Pattinson Richard CVFR MV50 01:48:38
16 95 Donnelly Chris Sale Harriers M 01:48:44
17 74 Corker Nick Sutton Coldfield AC MV40 01:49:22
18 93 Dent Heidi Howgill Harriers F 01:49:39
19 408 Hume Jonny Keswick AC MV40 01:49:59
20 230 Morton Muir Pennine MV40 01:50:07
21 377 Wilkinson Dan Ilkley MV40 01:51:00
22 193 Kilpin Damian Penistone FR M 01:51:07
23 176 Jackson Nichola Preston Harriers F 01:51:10
24 67 Chippendale Mark Bowland MV40 01:52:45
25 201 Lister Chris Ellenborough AC M 01:52:53
26 91 Day Tom U/A M 01:52:55
27 351 Wainwright Andrew U/A MV40 01:53:01
28 128 Gray James U/A M 01:53:04
29 259 Ray Nick Ellenborough AC MV40 01:53:14
30 238 Nuttall Dave Bowland MV50 01:53:37
31 14 Bagot David Clayton le Moors M 01:53:49
32 228 Morgan Jon Dark Peak MV40 01:53:57
33 169 Houghton Richard Pennine MV50 01:54:05
34 310 Slattery Andrew Keswick AC MV40 01:54:11
35 305 Sillito Roger NFR M 01:54:20
36 282 McCarron Stephen Sale Harriers M 01:54:23
37 17 Balderson Chris Bowland MV40 01:54:26
38 249 Pearson Philip NFR MV50 01:54:38
39 190 Kemp Peter Ellenborough AC MV40 01:55:03
40 395 Roberts Liv Ambleside FV40 01:55:27
41 360 Walsh Mark Darwen Dashers MV40 01:56:30
42 195 Knight Lee Ambleside M 01:58:17
43 356 Spooner Martin Howgill Harriers M 01:58:20
44 232 Motley Dave Clayton le Moors M 01:59:10
45 184 Johnson Paul CFR M 01:59:14
46 222 McKensie Neil Ambleside MV40 01:59:17
47 130 Green Jon Preston Harriers MV40 02:00:04
48 13 Atkinson Shaun Ellenborough AC M 02:00:08
49 288 Ryder Dave U/A MV40 02:00:10
50 399 On Andrew Clayton le Moors MV40 02:00:13
51 270 Roberts Alex Ellenborough AC M 02:00:20
52 345 Tyson Jim Ambleside MV40 02:00:22
53 151 Harvey Tim Nidd Valley MV40 02:00:37
54 175 Jackson Ben U/A M 02:00:52
55 317 Spurden Catherine Keswick AC F 02:01:07
56 385 Winn Jackie Ellenborough AC MV60 02:01:22
57 181 Jarvis Hannah Dorking and Mole Valley F 02:01:37
58 32 Blackett Andy Durham FR M 02:01:52
59 403 Woodhead Andrew Ambleside M 02:02:00
60 144 Hardiman Neil Clayton le Moors MV40 02:02:07
61 379 Wilkinson Ryan Clayton le Moors M 02:02:22
62 146 Harrington Ian Helm Hill MV40 02:02:38
63 239 Oliver Adam Helm Hill M 02:03:12
64 213 Mattinson Jenn Keswick AC F 02:03:31
65 388 Wood Keith Saltwell Harriers MV50 02:03:50
66 346 Ussher Michael Highgate Harriers MV50 02:04:01
67 277 Robinson Sean Howgill Harriers M 02:04:12
68 18 Banks Dave Kendal AC MV50 02:04:23
69 225 Metcalf Phil U/A MV40 02:04:38
70 39 Bradley Andrew CFR MV50 02:04:53
71 300 Short Kenny U/A MV50 02:05:08
72 304 Sidaway Neil CFR MV50 02:05:23
73 149 Harrison Mike CFR MV40 02:05:39
74 70 Coleman Jules Lonsdale fell Runners MV50 02:05:39
75 217 McCarthy Jane Ilkley FV40 02:05:52
76 256 Raftery Aidan Sale Harriers MV50 02:06:05
77 97 Duff John NFR MV40 02:06:18
78 349 Waddington Dick Ilkley MV40 02:06:30
79 410 Walmsley Aaron U/A M 02:06:40
80 47 Brown Steve Ambleside MV50 02:07:04
81 180 Jackson Tim Settle Harriers MV40 02:07:11
82 202 Livesey Tony Preston Harriers M 02:07:16
83 261 Reed Simon Dark Peak MV50 02:07:43
84 102 Edmonson David Trawden AC MV40 02:07:53
85 116 Freeman Steve Ambleside MV50 02:08:05
86 126 Graham Andrew CFR MV40 02:08:20
87 396 Loan Tom Keswick AC M 02:08:28
88 124 Gordon Shelli Team 9bar/Marske Harriers F 02:08:38
89 364 Warhurst Ian Pennine MV50 02:08:39
90 240 Osborne James Durham FR M 02:08:48
91 382 Williamson James Trawden AC M 02:09:06
92 99 Dunkerley Chris U/A M 02:09:16
93 28 Beetham John Keswick AC MV40 02:09:32
94 315 Spain Wil Dark Peak M 02:09:44
95 188 Jones Steven Keswick AC M 02:09:52
96 22 Barker Peter U/A M 02:10:00
97 381 Williams David Ellenborough AC M 02:10:30
98 224 Messenger Mark Macclesfield MV40 02:10:46
99 179 Jackson Shaun Altringham MV40 02:10:56
100 355 Walker Mike Barnet and District M 02:11:06
101 187 Jones Stephanie Ambleside F 02:11:18
102 362 Ward David Rossendale MV40 02:11:20
103 152 Harwood Rick U/A MV40 02:11:42
104 26 Barrett Paul Sale Harriers M 02:11:46
105 98 Duncan Alan Bowland MV60 02:11:50
106 31 Bennison Yewan Chorley FV40 02:11:52
107 341 Tridimas Andreas U/A M 02:11:56
108 6 Archer kate Ilkley F 02:12:21
109 106 Evans Cathrine Keswick AC F 02:12:30
110 107 Evans Chris Keswick AC M 02:12:32
111 215 Mavin Richard U/A MV50 02:12:34
112 15 Bain Emma NFR FV40 02:12:36
113 105 Emery Keith Knarsborough Striders M 02:12:45
114 320 Stephenson Graham Saltwell Harriers M 02:13:15
115 218 McChesney David U/A M 02:13:19
116 273 Roberts Philip Helsby MV40 02:13:22
117 262 Rhodes Col CFR MV40 02:13:37
118 139 Halsall Crispin Bowland MV40 02:13:39
119 194 Kimmins Damian Keswick AC MV40 02:13:40
120 269 Ried Caleb Borrowdale MV40 02:13:42
121 153 Hawking Giles York Knavesmere Harriers MV40 02:14:02
122 141 Hancock Martin Skipton AC MV40 02:14:23
123 339 Toman Michael Rossendale MV50 02:14:26
124 295 Sharkey Robert Lostock AC M 02:14:31
125 335 Taylor Simon Darwen Dashers M 02:14:41
126 163 Hodgson Paul Durham FR M 02:14:43
127 56 Caddick Jenny Dark Peak FV40 02:14:46
128 373 Mills Tom Bowland M 02:14:49
129 49 Buchanan Peter Ochil Hill Runners MV50 02:15:10
130 58 Cairns Andrew North Shields poly M 02:15:13
131 276 Robinson Ian Trawden AC MV40 02:15:19
132 42 Braithwaite Andrew Trawden AC MV40 02:15:22
133 136 Griffin David Dallam RC MV50 02:15:34
134 267 Richardson Paul Saltwell Harriers M 02:15:39
135 200 Lee Andrew Rossendale MV40 02:15:46
136 25 Barnett Andy Dark Peak MV50 02:15:52
137 154 Hawkrigg Natalie Northern Fells FV40 02:15:55
138 314 Spain Lucy Helm Hill F 02:16:03
139 29 Beetham Trudy Keswick AC FV40 02:16:09
140 371 Wharton Mike Sale Harriers MV40 02:16:11
141 177 Jackson Paul Helm Hill MV40 02:16:14
142 170 Hughes Ian Guinea Pig racing Club MV40 02:17:08
143 142 Hancock Robin U/A MV40 02:17:13
144 45 Brockie Damien U/A MV40 02:17:16
145 241 Parkin Nicola Dark Peak FV40 02:18:06
146 113 Fox Graeme Ellenborough AC MV40 02:18:26
147 284 Russell Claire CFR FV40 02:18:44
148 231 Moss Fleecy CFR MV40 02:18:46
149 296 Shepherd John Redrose MV50 02:18:48
150 229 Mortlock Simon Dumfries RC MV50 02:19:11
151 164 Holmes Annabel Keswick AC FV40 02:19:36
152 44 Briscoe Richard C Clayton le Moors M 02:19:41
153 397 Vincent Greg Ambleside MV40 02:19:55
154 405 Bibby Justin U/A MV40 02:20:13
155 96 Dring Craig Keswick AC MV50 02:20:23
156 380 Williams Alun Pennine M 02:20:35
157 366 Watson Richard Blackcombe M 02:21:05
158 357 Wallwork Adam Trawden AC M 02:21:13
159 27 Beckett Bill Chorley A&T MV50 02:21:19
160 391 Yardley matt U/A M 02:21:38
161 212 Mason Gary U/A MV50 02:22:00
162 143 Hand Del U/A MV40 02:22:02
163 334 Taylor Roger Preston Harriers MV40 02:22:13
164 114 Fox Simon Darwen Dashers MV50 02:22:18
165 192 Kershaw Dave Chorley AC MV50 02:22:37
166 226 Midgley Mark Bowland MV40 02:22:59
167 65 Chatterley Jennie CFR FV40 02:23:11
168 370 Weston Alison Ilkley FV50 02:23:13
169 55 Byrnes John U/A MV50 02:23:15
170 272 Roberts Mike Heaton Harriers M 02:23:17
171 205 Macfadyen Brian Macclesfield MV50 02:23:19
172 338 Tollit Jhon NFR MV50 02:23:28
173 109 Ferguson Calvin Calder Valley M 02:23:42
174 374 White Toby U/A MV50 02:24:00
175 260 Redfern Beverly Tynedale Harriers FV50 02:24:05
176 223 McLoughlin Michael Preston Harriers MV60 02:24:08
177 389 Wood Peter Heaton Harriers M 02:24:11
178 23 Barnes Nigel Garstang RC MV50 02:24:16
179 83 Curtis Chris Northern Fells MV50 02:24:20
180 84 Morgan Carol Nidd Valley FV40 02:24:30
181 402 Denton Lee Blackburn Road Runners MV50 02:24:33
182 363 Ward Sally U/A FV50 02:24:36
183 63 Charlesworth Chris Penistone FR MV40 02:24:43
184 185 Jones Ann-Marie Altringham FV60 02:24:59
185 48 Buchan Fiona U/A F 02:25:29
186 333 Taylor Nick Burnden Road Runners M 02:25:55
187 156 Hennin James North Shields poly M 02:25:58
188 86 Davies Gareth Darwen Dashers M 02:26:00
189 250 Pedder Susie Trawden AC FV40 02:26:12
190 52 Budgett Suzanne Horwich RMI FV50 02:26:18
191 104 Ellmore Ian Scarborough AC MV50 02:26:41
192 392 Yeomans Allan Rossendale MV50 02:26:52
193 220 McHugh Derek Teviotdale Harriers MV50 02:27:19
194 406 Hewitt Nick Bowland MV60 02:27:39
195 401 Leedham Grace Dallam RC FV40 02:27:49
196 369 Welford Rod U/A MV40 02:27:51
197 69 Clayton Phil Blackcombe MV40 02:28:19
198 393 Pickering David Retford AC M 02:29:04
199 302 Shuttleworth Mark Lostock AC MV40 02:29:06
200 189 Kelly Mo Howgill Harriers F 02:29:18
201 53 Burgon Peter Lincoln and district MV50 02:29:24
202 354 Walker Lindsay Keswick AC F 02:29:27
203 37 Bowen Dave Pennine MV60 02:29:32
204 57 Cairns Alistair Horwich RMI MV40 02:29:42
205 135 Griffin Clare Macclesfield FV40 02:29:47
206 199 Lawrence William NFR MV50 02:29:50
207 301 Shuttleworth Ian Coniston FR MV50 02:30:04
208 375 Whitehurst Steven CFR MV50 02:30:44
209 376 Wilcock Matthew Trawden AC MV40 02:30:54
210 367 Watts Andy Cheshire Hill Runners MV60 02:31:40
211 383 Willson Alice Glossopdale F 02:31:51
212 89 Davis Matt Howgill Harriers M 02:32:11
213 60 Carter Martin Hay Hotfooters MV50 02:32:19
214 329 Tarasiuk Adrian U/A M 02:32:24
215 387 Wise Mark U/A MV50 02:32:34
216 145 Harling Toby U/A M 02:33:04
217 161 Hoath Mark Meltham AC MV40 02:33:11
218 294 Shakespear Peter U/A MV50 02:33:14
219 162 Hobbs Lucy Todmorden FV40 02:33:17
220 34 Blakely Tom U/A MV40 02:33:21
221 121 Neighbour Gary U/A MV50 02:33:24
222 196 Lancastle Marcus Lincoln and district MV40 02:33:27
223 157 Hey Neil Macclesfield MV40 02:34:02
224 41 Bradley Melanie CFR FV50 02:35:15
225 119 Gibbons Mary Ilkley F 02:35:18
226 81 Cummings Ann CFR FV50 02:35:33
227 117 Gardner Julie Macclesfield FV50 02:35:44
228 80 Crossley Nathan Horsforth H MV50 02:35:52
229 324 Swann Fionnuala Trawden AC FV40 02:35:56
230 87 Davies Jane Borrowdale FV40 02:36:32
231 155 Haworth Victoria Keswick AC F 02:36:39
232 318 Stables James Saddleworth Runners MV40 02:36:55
233 266 Rice David Keswick AC MV40 02:37:01
234 292 Scottney Richard Pennine MV60 02:37:40
235 236 Norman Jeffrey Altringham MV70 02:38:28
236 331 Taylor Jason NFR MV40 02:38:39
237 66 Checkley Mark Lostock AC MV50 02:38:50
238 279 Robson Marie Helm Hill FV40 02:39:00
239 289 Lucy Beresford Trawden AC F 02:39:38
240 172 Hunt Andrew U/A MV40 02:39:50
241 165 Horner Darren Trawden AC MV40 02:39:56
242 159 Hills Paul Pennine MV50 02:40:30
243 328 Tanser Steve U/A MV40 02:40:32
244 40 Mullarkey Peter Saltwell Harriers M 02:40:46
245 110 Ferguson Jamie Saltwell Harriers MV40 02:40:47
246 233 Murfin Julia Settle Harriers FV40 02:40:52
247 290 Saunders Marcus Lincoln and district MV50 02:41:02
248 204 Lyons Nick Lincoln and district MV60 02:41:04
249 286 Russell Stuart Liverpool MV40 02:41:11
250 326 Symonds Trevor U/A MV60 02:41:14
251 361 Walsh Martin Bowland MV60 02:41:17
252 59 Campbell Lockie Altringham MV50 02:41:20
253 352 Wale Paul Clayton le Moors MV40 02:41:39
254 147 Harris Nick Rossendale MV60 02:41:41
255 409 Softly Andrew Saltwell Harriers M 02:41:44
256 174 Jackson Angela CFR FV40 02:42:01
257 8 Armstrong John Rochdale Harriers MV60 02:42:19
258 390 Wright David U/A M 02:42:40
259 342 Troup Mike Ambleside MV60 02:43:23
260 207 Maiden Andy U/A M 02:43:33
261 400 MacIntosh John U/A MV40 02:43:38
262 24 Barnes Philip Pennine MV50 02:43:57
263 254 Puccini Cristina Penny Lane Striders FV40 02:44:03
264 293 Semple Hamilton Westerlands CCC MV60 02:46:33
265 227 Mooney John Macclesfield MV50 02:46:50
266 244 Pattinson Angela Horsforth Harriers FV40 02:46:55
267 168 Horrocks Tim Pennine MV50 02:47:00
268 285 Russell Jenny Northern Fells FV40 02:47:04
269 78 Cox Hester Settle Harriers FV40 02:47:16
270 79 Crellin Ryan CFR M 02:47:19
271 133 Greenep Helen Settle Harriers FV50 02:48:00
272 62 Chapman Gibbs Andy York Knavesmere Harriers MV40 02:49:21
273 125 Graham Andrew Trawden AC MV40 02:49:26
274 123 Glynn Matthew U/A M 02:50:02
275 118 Garraghty Dave Lincoln and district MV40 02:50:17
276 51 Buck Lindsay CFR FV50 02:50:43
277 407 Calvo Ruth Keswick AC F 02:50:46
278 311 Slattery Rachel Helm Hill FV40 02:50:55
279 11 Atherton Stephen Ambleside MV50 02:51:20
280 46 Brown Darren Liverpool RC MV40 02:51:28
281 359 Walsh Leanne Darwen Dashers F 02:51:36
282 343 Tunstall Denise Durham FR FV50 02:51:44
283 171 Hunt Amelia Goyt Valley Striders F 02:51:52
284 336 Taylor Tim Burnden Road Runners MV50 02:52:02
285 243 Paterson Annalee Derwent AC F 02:52:03
286 298 Shillitoe Ben Heaton Harriers M 02:52:04
287 173 Hunt Paul Goyt Valley Striders MV50 02:52:04
288 358 Walsh James Howgill Harriers M 02:52:13
289 208 Malarkey Lesley Keswick AC FV60 02:53:35
290 127 Granger Gina Southwell RC FV40 02:53:38
291 76 Councell Chris U/A MV50 02:53:52
292 312 Smith Beverley Horsforth Harriers FV50 02:54:10
293 158 Hill Pete Altrincham MV50 02:54:28
294 242 Partridge Craig Altringham MV40 02:54:29
295 221 McIntosh Wayne Trawden AC M 02:54:31
296 21 Barker Liz U/A F 02:54:42
297 252 Price John Hay Hotfooters MV50 02:54:52
298 43 Bramall Alison Ambleside FV50 02:55:09
299 368 Wayper Claire North Leeds FR FV50 02:55:10
300 166 Horner Richard Mercia MV50 02:56:16
301 394 Bate Mike U/A MV50 02:57:22
302 264 Rhodes Simon U/A MV50 02:58:28
303 150 Hart Vicky Dumfries RC F 02:59:35
304 322 Stocks Paul Dallam RC MV50 03:00:40
305 246 Patton Dot CFR FV60 03:01:59
306 197 Lane Hilary North Leeds FR FV50 03:03:18
307 287 Ryan Patsy U/A F 03:04:37
308 112 Fox Catherine Darwen Dashers FV50 03:05:56
309 299 Shimwell Carolyn CVFR F 03:07:15
310 251 Pierce Jonathan Mercia MV50 03:08:00
311 316 Spencer Michelle Southport Waterloo F 03:09:00
312 16 Baker Darren U/A MV40 03:09:00
313 265 Rhodes Steve U/A MV50 03:10:13
314 398 Rhodes Joanna U/A F 03:10:21
315 178 Jackson Paul Chorley AC & Tri MV40 03:10:29
316 148 Harris Stuart Valley Striders M 03:10:36
317 182 Drozdokz Marie Elswick FV50 03:12:14
318 38 Bowen Jo Pennine FV40 03:13:52
319 404 Hardy Claire Darwen Dashers F 03:15:30
320 115 Freeman Amy Darwen Dashers F 03:17:08
321 297 Sherrington Vicki Preston Harriers FV40 03:18:46
322 235 Naylor David Clayton le Moors MV60 03:20:24
323 73 Connor Gerald Retford AC MV60 03:22:02
324 275 Robinson Hilary Holcombe Harriers FV50 03:23:40
325 323 Stokes Richard U/A MV50 03:25:18
326 347 Vernon Trace Goyt Valley Striders FV50 03:27:00
327 36 Bowen Christine Goyt Valley Striders FV50 03:27:00
328 307 Simms Rebecca Darwen Dashers FV40 03:35:00
329 365 Watkins “Viking Warrior” Rhydian Preseli Beastie M 03:40:00
330 90 Davy Graham CVFR MV50 DNF
331 3 Allan John Todmorden M DNF
332 75 Cornforth Kerry Borrowdale FV40 DNF

2016 Races thoughts

Posted on April 22, 2016 | Filed Under 20th Anniversary Waltz 2016

Firstly let me say…. The marshals and helpers make this race what it is, without them it would not happen. They amaze me, every year they turn up and give a weekend of their life so we can play out doing the thing we love…. Thank you.

On to a bit of annoyance – the lady with the dogs in the car park field……….. We rely on the farmers good will to run these races – without their cooperation we cannot run them. So when they ask you to put your dog on a lead please do so – don’t argue or ignore, it rightly makes them mad. oh and if your dogs chase the sheep, they are within their rights to shoot them  – but they have to give you the bodies back.

We made £800 to help with work on the Village Institute and £860 For MDNA, the Motor Neurone Disease Association. Thank you to everyone that made this possible.

 

Wynn and Steve

TWA Final Entry List

Posted on March 29, 2016 | Filed Under 20th Anniversary Waltz 2016

Ackroyd Jake CVFR M
Anderson David Pudsey and Bramley MV40
Angus Steve Keswick AC MV40
Ashcroft Jon Carnethy MV40
Atherton Chris Ambleside M
Aubrey Kathleen Helm Hill F
Barker Les CFR MV40
Barker Liz HRR F
Barnes Ian Ambleside M
Barrie Stuart Hunters Bog Hoppers MV40
Bateman Rachael U/A F
Bedson Carl Glossopdale MV40
Beecroft Philip CVFR M
Beresford Matt Kendal AC MV40
Biggs Daniel CVFR M
Birch Kirsty-Jane Macclesfield Harriers F
Blomfield Oliver Eden Runners MV40
Boland Brendan Horwich RMI MV40
Booth Simon Borrowdale MV40
Brown Graham Macclesfield MV40
Brown Rowena Bowland FV50
Buchan Helen CVFR F
Budd Tim Gossopdale Harriers M
Bush Tom Pennine M
Byrne James Ambleside MV40
Calvert Amanda Macclesfield Harriers FV50
Carter Julie Keswick AC F
Carvell Peter CongletonHarriers MV40
Caz the Hat Preseli Beastie MV40
Christmas James Keswick AC M
Cooper Mick Baildon Runners MV50
Cornforth Paul Borrowdale MV50
Craven Jason Rossendale M
Cripps Chris Macclesfield Harriers MV40
Culshaw Tim Glossopdale M
David Emma Nidd Valley RR F
Davies Andy CVFR MV50
Day Larry Ambleside MV40
Dodds Wendy Clayton-le-moors FV60
Doig Colin HBT M
Duxbury Dan Ambleside MV40
Edwards Barry U/A MV50
Elson James U/A M
Fagg Simon U/A M
Fellowes Natasha Chorley FV40
Ferguson Theodore U/A M
Findlay-Robinson Rachel Keswick AC F
Findlay-Robinson Rhys Dark Peak M
Fisher Simon CVFR MV40
Fitzgerald Sean Valley Striders M
Fletcher Ben Helsby MV40
Foxwell Michelle Ambleside F
Frechette Ben CVFR M
Fullwood Fiona Dark Peak F
Gamble Ed Cheshire Hill Racers MV50
Gibson Roy Kendal AC MV50
Gilbert Dan Horwich RMI MV40
Gillyon Jo Keswick AC FV40
Gittins Robert Macclesfield Harriers MV50
Glendining Iain CVFR M
Graham Mark CFR MV50
Haigh Paul CVFR M
Harmon Matt Pudsey and Bramley M
Harris Digby Pennine M
Harris James Fell Ponies M
Harris Mark Anster Haddies MV40
Hewitson Kirsty Dark Peak F
Hiorns Stuart U/A M
Holmes Christine DH Runners F
Horn Brian Borrowdale MV60
Howard Max Retford MV50
Hully Matthew Pennine MV40
Huxford Matt Glossopdale M
Illstone Ian CVFR M
Irving Mark Bowland M
Jackson Andrew Bowland MV40
Jebb Andrew Bingley Harriers M
Jebb Rob Bingley Harriers MV40
Jeff Nigel U/A MV40
Jepson Judith U/A FV40
Jerram Rigby Kendal AC MV50
Johnson Bill CVFR MV50
Jones Ieuan U/A MV40
Kamarainen Outi Ilkley F
Lewis Jason U/A M
Litherland Catherine Pennine F
Litherland Ross Pennine MV40
Lloyd Adam U/A MV40
Lloyd Chris Newburgh Nomads MV50
Lougheed Oli Swinton RC M
Lund Dave Dark Peak M
Lund Graham Bowland M
Macfarlane Paul Helm Hill M
Matty Trevor Dark Peak MV50
McDougall Greg U/A MV40
McIntosh Charlie Pudsey and Bramley MV40
McKeown Allan Bowland MV40
Melia Jonathan Rossendale MV40
Mellon Richard Bowland MV40
Mills Ian Pennine M
Murray Alistair Horwich RMI MV40
Murray Dave U/A M
Newton Lee Keswick AC M
O’Conner Mark CVFR M
Patel Manhar CVFR MV40
Paxman Jim Dark Peak MV50
Pemberton Jon Pemberton M
Perry Martin Esk Valley M
Powell Iain CVFR MV40
Pyke Stephen Dark Peak MV50
Reedy Matt Ambleside MV40
Richmond Sue Pennine F
Rigby Joe U/A M
Roberts John U/A M
Robinson Mike Dark Peak MV40
Scoffer Borrowdale MV40
Shaw Graeme Yoirk Alpine MV40
Shimwell Lee CVFR M
Simpson Paul Kendal AC MV50
Simpson Tom Ambleside M
Skelhorn Andy Macclesfield Harriers MV50
Smith Craig Keswick AC MV40
Smith John CVFR M
Smithies Stephen CVFR MV40
Soles Dave Pennine MV40
Stein Rob CFR M
Steward Tony CVFR MV60
Stuart Andrew Beeston AC M
Sutcliffe Rod CVFR MV60
Sykes Dave Dark Peak MV40
Taylor Jennifer U/A F
Toaig Peter Borrowdale MV40
Turner Jim Bowland M
Turner Paul Helm Hill MV40
Vencovsky Daniel U/A M
Walker Neil Altringham M
Warby Leigh Bowland MV50
Ward Dave Pennine MV40
Welsh Allon NFR MV50
Wharton Mark CVFR MV50
White Dave Helm Hill MV40
White Richard Glossopdale M
White Steve Holcombe Harriers MV50
Whittington Tom Macclesfield Harriers MV40
Wilkinson Jeremy CVFR MV40
Williamson Bill CFR MV50
Wilson Dave Bowland MV50
Winterboton Pete Borrowdale MV40
Wolstenholme Ben Saddleworth M
Wood Chris U/A MV40
Wood Jack Ilkley M

Waltz entry List to 11th April 2016

Posted on March 29, 2016 | Filed Under 20th Anniversary Waltz 2016

Adam Derwent AC M
Ainley Richard Macclesfield MV40
Allan John Todmorden M
Anderson Mark Lincoln and district MV40
Anderson Warwick Pocklington Runners MV40
Archer kate Ilkley F
Armor Lee Ellenborough AC M
Armstrong John Rochdale Harriers MV60
Arthur Chris Bowland M
Aspinall Clare Pennine F
Atherton Stephen Ambleside MV50
Atkinson Barry York Knavesmere Harriers MV50
Atkinson Shaun Ellenborough AC M
Bagot David Clayton le Moors M
Bain Emma NFR FV40
Baker Darren U/A MV40
Balderson Chris Bowland MV40
Banks Dave Kendal AC MV50
Bardsley Ben Borrowdale MV40
Barker Craig Eden Runners MV40
Barker Liz U/A F
Barker Peter U/A M
Barnes Nigel Garstang RC MV50
Barnes Philip Pennine MV50
Barnett Andy Dark Peak MV50
Barrett Paul Sale Harriers M
Beckett Bill Chorley A&T MV50
Beetham John Keswick AC MV40
Beetham Trudy Keswick AC FV40
Bell Carl Keswick AC M
Bennison Yewan Chorley FV40
Blackett Andy Durham FR M
Blackmoor Simon Lincoln and district MV40
Blakely Tom U/A MV40
Bonnington Rupert Keswick AC MV40
Bowen Christine Goyt Valley Striders FV50
Bowen Dave Pennine MV60
Bowen Jo Pennine FV40
Bradley Andrew CFR MV50
Bradley Gemma Saltwell Harriers F
Bradley Melanie CFR FV50
Braithwaite Andrew Trawden AC MV40
Bramall Alison Ambleside FV50
Briscoe Richard C Clayton le Moors M
Brockie Damien U/A MV40
Brown Darren Liverpool RC MV40
Brown Steve Ambleside MV50
Buchanan Peter Ochil Hill Runners MV50
Buck Chris Esk Valley M
Buck Lindsay CFR FV50
Budgett Suzanne Horwich RMI FV50
Burgon Peter Lincoln and district MV50
Burton Dave Keswick AC MV50
Byrnes John U/A MV50
Caddick Jenny Dark Peak FV40
Cairns Alistair Horwich RMI MV40
Cairns Andrew North Shields poly M
Campbell Lockie Altringham MV50
Carter Martin Hay Hotfooters MV50
Casey Liz North Leeds FR FV50
Chapman Gibbs Andy York Knavesmere Harriers MV40
Charlesworth Chris Penistone FR M
Charlton James NFR M
Chatterley Jennie CFR FV40
Checkley Mark Lostock AC MV50
Chippendale Mark Bowland MV40
Clarke Mandy Knavesmire Harriers FV40
Clayton Phil Blackcombe MV40
Coleman Jules Lonsdale fell Runners MV50
Coleman Jules Lonsdale fell Runners MV50
Collison Kim Borrowdale M
Connor Gerald Retford AC MV60
Corker Nick Sutton Coldfield AC MV40
Cornforth Kerry Borrowdale FV40
Councell Chris U/A MV50
Cowin Tim Helm Hill MV40
Cox Hester Settle Harriers FV40
Crellin Ryan CFR M
Crossley Nathan Horsforth H MV50
Cunliff Grant Rossendale M
Curtis Chris Northern Fells MV50
David Emma Nidd Valley FV40
David Mark Nidd Valley MV50
Davies Gareth Darwen Dashers M
Davies Jane Borrowdale FV40
Davies Jim Borrowdale MV40
Davis Matt Howgill Harriers M
Davy Graham CVFR MV50
Day Tom U/A M
Deegan Jon Ambleside MV40
Dent Heidi Howgill Harriers F
Dixon Michael Pudsey Pacers M
Donnelly Chris Sale Harriers M
Dring Craig Keswick AC MV50
Duff John NFR MV40
Duncan Alan Bowland MV60
Dunkerley Chris U/A M
Dye Mark Knavesmire Harriers MV50
Edmonson David Trawden AC MV40
Ellison Marcel Rossendale M
Ellmore Ian Scarborough AC MV50
Emery Keith Knarsborough Striders M
Evans Cathrine Keswick AC F
Evans Chris Keswick AC M
Fawcett Sally Dark Peak F
Ferguson Calvin Calder Valley M
Ferguson Jamie Saltwell Harriers MV40
Foster George Ambleside M
Fox Catherine Darwen Dashers FV50
Fox Graeme Ellenborough AC MV40
Fox Simon Darwen Dashers MV50
Freeman Amy Darwen Dashers F
Freeman Steve Ambleside MV50
Gardner Julie Macclesfield FV50
Garraghty Dave Lincoln and district MV40
Gibbons Mary Ilkley F
Gillard Phil Helsby MV50
Gilligan Steve Westerlands CCC MV40
Glynn Daniel U/A M
Glynn Matthew U/A M
Gordon Shelli Team 9bar/Marske Harriers F
Graham Andrew Trawden AC MV40
Graham Andrew CFR MV40
Granger Gina Southwell RC FV40
Gray James U/A M
Green James Heaton Harriers M
Green Jon Preston Harriers MV40
Green Mick Horwich AC MV50
Green Phil Heaton Harriers MV40
Greenep Helen Settle Harriers FV50
Greggory David U/A MV40
Griffin Clare Macclesfield FV40
Griffin David Dallam RC MV50
Hagley Kevin SWRR MV50
Hall Ann North Leeds FR FV50
Halsall Crispin Bowland MV40
Hamlin Warren Macclesfield M
Hancock Martin Skipton AC MV40
Hancock Robin U/A MV40
Hand Del U/A MV40
Hardiman Neil Clayton le Moors MV40
Harling Toby U/A M
Harrington Ian Helm Hill MV40
Harris Nick Rossendale MV60
Harris Stuart Valley Striders M
Harrison Mike CFR MV40
Hart Vicky Dumfries RC F
Harvey Tim Nidd Valley MV40
Harwood Rick U/A MV40
Hawking Giles York Knavesmere Harriers MV40
Hawkrigg Natalie Northern Fells FV40
Haworth Victoria Keswick AC F
Hennin James North Shields poly M
Hey Neil Macclesfield MV40
Hill Pete Pudsey & Bramley MV50
Hills Paul Pennine MV50
Hindle Richard Keithly and Craven MV60
Hoath Mark Meltham AC MV40
Hobbs Lucy Todmorden FV40
Hodgson Paul Durham FR M
Holmes Annabel Keswick AC FV40
Horner Darren Trawden AC MV40
Horner Richard Mercia MV50
Horner Richard Mercia MV50
Horrocks Tim Pennine MV50
Houghton Richard Pennine MV50
Hughes Ian Guinea Pig racing Club MV40
Hunt Amelia Goyt Valley Striders F
Hunt Andrew U/A MV40
Hunt Paul Goyt Valley Striders MV50
Jackson Ben U/A M
Jackson Nichola Preston Harriers F
Jackson Paul Helm Hill MV40
Jackson Paul Chorley AC & Tri MV40
Jackson Shaun Altringham MV40
Jackson Tim Settle Harriers MV40
Jarvis Hannah Dorking and Mole Valley F
Johnson Lawrence Low Fell MV50
Johnson Louise Heaton Harriers F
Jones Ann-Marie Altringham FV60
Jones Stephanie Ambleside F
Kelly Mo Howgill Harriers F
Kemp Peter Ellenborough AC MV40
Keough Scott Ellenborough AC MV40
Kershaw Dave Chorley AC MV50
Kilpin Damian Penistone FR M
Kimmins Damian Keswick AC MV40
Knight Lee Ambleside M
Lancastle Marcus Lincoln and district MV40
Lane Hilary North Leeds FR FV50
Lawrance Rachael Macclesfield F
Lawrence William NFR MV50
Lee Andrew Rossendale MV40
Lister Chris Ellenborough AC M
Livesey Tony
Love Ally U/A F
Lyons Nick Lincoln and district MV60
Macfadyen Brian Macclesfield MV50
Mackintosh John U/A MV40
Maiden Andy U/A M
Malarkey Lesley Keswick AC FV60
Mann Jim Durham FR M
Martin Alan Preston Harriers MV40
Martindale Andre Northern Fells MV40
Mason Gary U/A MV50
Mattinson Jenn Keswick AC F
Mavin Helen U/A FV50
Mavin Richard U/A MV50
McCaig Alistair Howgill Harriers MV40
McCarthy Jane Ilkley FV40
McChesney David U/A M
McGrath Richard Ellenborough AC M
McHugh Derek Teviotdale Harriers MV50
McIntosh Wayne Trawden AC M
McKensie Neil Ambleside MV40
McLoughlin Michael Preston Harriers MV60
Messenger Mark Macclesfield MV40
Midgley Mark Bowland MV40
Mooney John Macclesfield MV50
Morgan Jon Dark Peak MV40
Mortlock Simon Dumfries RC MV50
Morton Muir Pennine MV40
Moss Fleecy CFR MV40
Motley Dave Clayton le Moors M
Murfin Julia Settle Harriers FV40
Murray Andrew Keswick AC MV40
Naylor David Clayton le Moors MV60
Norman Jeffrey Altringham MV70
Nuttall Dave Bowland MV50
Oliver Adam Helm Hill M
Osborne James Durham FR M
Parkin Nicola Dark Peak FV40
Partridge Craig Altringham MV40
Paterson Annalee Derwent AC F
Pattinsen Angela Horsforth Harriers FV40
Pattinson Richard CVFR MV50
Patton Dot CFR FV60
Pearce Graham Pudsey & Bramley M
Pearce Matthew U/A M
Pearson Philip NFR MV50
Pedder Susie Trawden AC FV40
Pierce Jonathan Mercia MV50
Price John Hay Hotfooters MV50
Prosser Dave Keswick AC MV50
Puccini Cristina Penny lane striders FV40
Pudgie Ian Burnden Road Runners MV40
Raftery Aidan Sale Harriers MV50
Rands Martin Macclesfield MV50
Ratcliff Sheelagh North Leeds FR FV50
Ray Nick Ellenborough AC MV40
Redfern Beverly Tynedale Harriers FV50
Reed Simon Dark Peak MV50
Rhodes Col CFR MV40
Rhodes Joanna U/A F
Rhodes Simon U/A MV50
Rhodes Steve U/A MV50
Rice David Keswick AC MV40
Richardson Paul Saltwell Harriers M
Richie Kate U/A F
Ried Caleb Borrowdale MV40
Roberts Chris York Knavesmere Harriers M
Roberts Mike Heaton Harriers M
Roberts Philip Helsby MV40
Robertson Paul Delamere Spartans MV50
Robinson Hilary Holcombe Harriers FV50
Robinson Ian Trawden AC MV40
Robinson Sean Howgill Harriers M
Robson John Helm Hill MV50
Robson Marie Helm Hill FV40
Roe Tim Helm Hill M
Ross Andy Northern Fells MV40
Rowley Paul Pennine M
Russel Jenny U/A FV40
Russell Claire CFR FV40
Russell Jenny Northern Fells FV40
Russell Stuart Liverpool MV40
Ryan Patsy U/A F
Ryder Dave U/A MV40
Ryder Stuart Darwen Dashers MV40
Saunders Marcus Lincoln and district MV50
Scattergood David Carlisle Tri MV40
Scottney Richard Pennine MV60
Semple Hamilton Westerlands CCC MV60
Shakespear Peter U/A MV50
Sharkey Robert Lostock AC M
Shepherd John Redrose MV50
Sherrington Vicki Preston Harriers FV40
Shillitoe Ben Heaton Harriers M
Shimwell Carolyn CVFR F
Short Kenny U/A MV50
Shuttleworth Ian Coniston FR MV50
Shuttleworth Mark Lostock AC MV40
Shuttleworth Stuart Ambleside MV50
Sidaway Neil CFR MV50
Silito Roger NFR M
Simmons Martin U/A MV50
Simms Rebecca Darwen Dashers FV40
Sinclair Andy Macclesfield MV50
Sinclair Mark Macclesfield M
Smith Beverley Horsforth Harriers FV50
Smith Jack Wharfedale Harriers M
Spain Lucy Helm Hill F
Spain Wil Dark Peak M
Spencer Michelle Southport waterloo F
Spurden Catherine Keswick AC F
Stables James Saddleworth Runners MV40
Steinegger Karl Ambleside M
Stephenson Graham Saltwell Harriers M
Stevens Richard Ambleside MV40
Stocks Paul Dallam RC MV50
Stokes Richard U/A MV50
Swann Fionnuala Trawden AC FV40
Swarbrick Steve Bowland MV40
Symonds Trevor U/A MV60
Tan Jonathan U/A M
Tanser Steve U/A MV40
Tarasiuk Adrian U/A M
Taylor Brian Ellenborough AC MV40
Taylor Jason NFR MV40
Taylor Jennifer U/A F
Taylor Nick Burnden Road Runners M
Taylor Roger Preston Harriers MV40
Taylor Simon
Taylor Tim Burnden Road Runners MV50
Tierney Paul Ambleside M
Tollit Jhon NFR MV50
Toman Michael Rossendale MV50
Tridimas Andreas U/A M
Troup Mike Ambleside MV60
Tunstall denise Durham FR FV50
Turland Steve Ilkley MV40
Tyson Jim Ambleside MV40
Ussher Michael Highgate Harriers MV50
Vernon Trace Goyt Valley Striders FV50
Vicarage Catherine Saltwell Harriers F
Waddington Dick Ilkley MV40
Waddoup Marcus North Leeds FR M
Wainwright Andrew U/A MV40
Wale Paul Clayton le Moors MV40
Walker David Macclesfield MV60
Walker Lindsay Keswick AC F
Walker Mike Barnet and District M
Walkingshaw Jonathan Howgill Harriers M
Wallwork Adam Trawden AC M
Walsh James Howgill Harriers M
Walsh Leanne Darwen Dashers F
Walsh Mark Darwen Dashers MV40
Walsh Martin Bowland MV60
Ward David Rossendale MV40
Ward Sally U/A FV50
Warhurst Ian Pennine MV50
Watkins “Viking Warrior” Rhydian Preseli Beastie M
Watson Richard Blackcombe M
Watts Andy Cheshire Hill Runners MV60
Wayper Claire North Leeds FR FV50
Weston alison Ilkley FV50
Wharton Mike Sale Harriers MV40
Whelan Amy Ambleside F
Whitaker Colin Bowland MV50
White Toby U/A MV50
Whitehurst Steven CFR MV50
Wilcock Matthew Trawden AC MV40
Wilkinson Dan Ilkley MV40
Wilkinson Graham NFR MV40
Wilkinson Ryan Clayton le Moors M
Williams Alun Pennine M
Williams David Ellenborough AC M
Williamson James Trawden AC M
Willson Alice Glossopdale F
Wilson Tracy Settle Harriers FV40
Winn Jackie Ellenborough AC MV60
Winskill Phil Keswick AC M
Wise Mark U/A MV50
Wood Keith Saltwell Harriers MV50
Wood Peter Heaton Harriers M
Wright David U/A M
Yardley matt U/A M
Yeomans Allan Rossendale MV50

2016 Entries Now Open!

Posted on January 4, 2016 | Filed Under 20th Anniversary Waltz 2016

Entries now open HERE

Please email Mike admin AT anniversarywaltz – or wynny if there are problems.